Szeretettel várunk mindenkit az Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának Budapest Fent – Lent című fotókönyveinek bemutatójára 2024. október 28-án hétfőn, 17 órára az Írók Boltjába!
Az eladásból származó bevétel teljes összegével a Menhely Alapítványt támogatjuk, akik döntésük szerint ezt az Első Kézből a Hajléktalanságról program működésére fogják fordítani. A limitált, kétszer ötven példányban készült könyveket párosával értékesítjük, áruk összesen 30 000 Forint, az ezen felüli adománnyal a Menhely Alapítvány ugyancsak támogatható. Kérjük a kedves érdeklődőket, hogy készpénzzel érkezzenek! 💵
Az antológia megvásárlásán túl lehetőség van a kötetekből válogatott képeslapok vásárlására is.
A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.
Alkotók: Ákos Levente, Belicza László Gábor, Bilak Krystyna, Biró Dávid, Bohus Réka, Bóka Krisztina, Cinthya Dictator, Cseke Tamás, Dóka Gábor, Ficsór Zsolt, Fodor Dániel János, Gajewszky Anna, Kiss Imre, Kiss Richárd, Krász Kíra Dorottya, Lantos Olivér, Legát Franciska Anna, Markó Luca, Németh Domonkos Tamás, Nényei Lujza, Regős Benedek, Schuller Judit Flóra, Szabó Liza, Szalay Krisztina, Száraz Katalin, Szécsi Noémi, Szigligeti Balázs, Szövérffi Adrienn, Tóthová Emese, Váczi Lilla, Varga Domonkos, Varga Krisztián, Varga Viktor, Vitray Anna Zsófia, Zellei Boglárka Éva
Az esemény tervezett programja:
17:00 – 17:20 A könyv alkotói Lantos Olivér, fotográfus és Tóth Boldizsár, grafikus bemutatják a fotókönyveket
17:20 – 18:00 Kerekasztal-beszélgetés Erdei Krisztinával, Puszt Zsófiával és az Első Kézből a Hajléktalanságról program előadóival
Moderál: Németh Domonkos Tamás, fotográfus, a projekt vezetője
A képzőművészet státuszra pályázó kortárs fotóban egyre ritkábban jelennek meg olyan szociális témák, mint a hajléktalanság, árvaság, munkanélküliség, mélyszegénység. Egy generáció nőtt fel azzal a tudattal, hogy ezekről a témákról nemcsak, hogy nem illik készíteni képeket, de nem is lesz belőle menő magazinmegjelenés, pályázat, műtárgyeladás, kelendő kulturális termék. Még egy, a városról szóló könyvbe sem került be a 35 alkotótól egyetlen ilyen anyag sem. Mindezzel nem a megjelent (maguk nemében egytől-egyig kiváló) anyagokat minősítjük, csupán szemet szúr a hiány.
Hogyan szorult a szociofotó a sajtó és az amatőr címke alá? Milyen alternatív megoldásai vannak a társadalmilag elkötelezett alkotóknak? Hogyan látják a kérdést azok, akiknek a reprezentációjáról szó lenne?
Ezekről szeretnénk beszélgetni Erdei Krisztinával, Puszt Zsófiával és az Első Kézből a Hajléktalanságról program előadóival.
Erdei Krisztina fotográfus és képzőművész. Doktori tanulmányait a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végezte multimédia-művészet ágon. Olyan projekteken dolgozott, mint a Vénusz születése és más történetek című sorozat, amely Budapest Fotográfiai Ösztöndíjban részesült, vagy a DemoLab a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány programjának keretein belül Utópia Áruház – Otthon vagy az iskolában? című művészeti-oktatási program.
Puszt Zsófia a Lehetőségek tere munkatársa, amely a tranzit.hu kortárs művészeti egyesület hosszútávú nem formális tanulási és kulturális programja. A Lehetőségek terében is olyan programokat szerveznek, amelyekkel igyekeznek érzékenyíteni a résztvevőket szociális kérdésekkel kapcsolatban, és szorgalmazzák a szolidaritást, az egymással szembeni egyenlő bánásmódot, valamint az elfogadást.
Az Első Kézből a Hajléktalanságról egy társadalmi szemléletformáló program, amely Balog Gyula ötletéből született, aki maga is megtapasztalta a hajéktalanságot. Előadóik szintén érintettek, akik hitelesen és érthetően tudnak beszélni a hajléktalanságról.