Megnyitó: 2024. november 7., csütörtök 18:00
A kiállítást megnyitja Pfisztner Gábor, esztéta, műkritikus
Barátsággal várunk mindenkit a Varga Viktor és Váczi Lilla közös kiállítására, amely november 7-én 18 órakor nyílik a Foton Galériában! A kiállítást Pfisztner Gábor esztéta nyitja meg.
A Parallel Streams című kiállítás Váczi Lilla és Varga Viktor munkáin keresztül vizsgálja a képalkotás és érzékelés határait, miközben az alkotói és technológiai kontroll kérdéseit helyezi a középpontba. Habár két művész hasonló eszközökkel dolgozik, mégis az eltérő megközelítésük révén más-más módon reflektálnak a médium és a technológia funkcióinak lehetőségeire és korlátaira. Míg Varga Viktor a fotós és eszköz közötti határvonal elmosódását és autonómia kérdését hangsúlyozza, addig Váczi Lilla az eszköz funkcióvesztését és az esetlegesség esztétikáját emeli ki. A bemutatott művek által betekintést nyerhetünk abba, hogy miként módosult a látvány leképezésének és a technológiai közvetítettségnek a jelentése a művészetben, és felhívást kapunk arra, hogy újragondoljuk művész szerepét a digitális képalkotás korában.
Kurátor: Szakács Emese Bíborka, Capa Központ
Szeretettel várunk mindenkit az Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának Budapest Fent – Lent című fotókönyveinek bemutatójára 2024. október 28-án hétfőn, 17 órára az Írók Boltjába!
Az eladásból származó bevétel teljes összegével a Menhely Alapítványt támogatjuk, akik döntésük szerint ezt az Első Kézből a Hajléktalanságról program működésére fogják fordítani. A limitált, kétszer ötven példányban készült könyveket párosával értékesítjük, áruk összesen 30 000 Forint, az ezen felüli adománnyal a Menhely Alapítvány ugyancsak támogatható. Kérjük a kedves érdeklődőket, hogy készpénzzel érkezzenek! 💵
Az antológia megvásárlásán túl lehetőség van a kötetekből válogatott képeslapok vásárlására is.
A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.
Alkotók: Ákos Levente, Belicza László Gábor, Bilak Krystyna, Biró Dávid, Bohus Réka, Bóka Krisztina, Cinthya Dictator, Cseke Tamás, Dóka Gábor, Ficsór Zsolt, Fodor Dániel János, Gajewszky Anna, Kiss Imre, Kiss Richárd, Krász Kíra Dorottya, Lantos Olivér, Legát Franciska Anna, Markó Luca, Németh Domonkos Tamás, Nényei Lujza, Regős Benedek, Schuller Judit Flóra, Szabó Liza, Szalay Krisztina, Száraz Katalin, Szécsi Noémi, Szigligeti Balázs, Szövérffi Adrienn, Tóthová Emese, Váczi Lilla, Varga Domonkos, Varga Krisztián, Varga Viktor, Vitray Anna Zsófia, Zellei Boglárka Éva
Az esemény tervezett programja:
17:00 – 17:20 A könyv alkotói Lantos Olivér, fotográfus és Tóth Boldizsár, grafikus bemutatják a fotókönyveket
17:20 – 18:00 Kerekasztal-beszélgetés Erdei Krisztinával, Puszt Zsófiával és az Első Kézből a Hajléktalanságról program előadóival
Moderál: Németh Domonkos Tamás, fotográfus, a projekt vezetője
A képzőművészet státuszra pályázó kortárs fotóban egyre ritkábban jelennek meg olyan szociális témák, mint a hajléktalanság, árvaság, munkanélküliség, mélyszegénység. Egy generáció nőtt fel azzal a tudattal, hogy ezekről a témákról nemcsak, hogy nem illik készíteni képeket, de nem is lesz belőle menő magazinmegjelenés, pályázat, műtárgyeladás, kelendő kulturális termék. Még egy, a városról szóló könyvbe sem került be a 35 alkotótól egyetlen ilyen anyag sem. Mindezzel nem a megjelent (maguk nemében egytől-egyig kiváló) anyagokat minősítjük, csupán szemet szúr a hiány.
Hogyan szorult a szociofotó a sajtó és az amatőr címke alá? Milyen alternatív megoldásai vannak a társadalmilag elkötelezett alkotóknak? Hogyan látják a kérdést azok, akiknek a reprezentációjáról szó lenne?
Ezekről szeretnénk beszélgetni Erdei Krisztinával, Puszt Zsófiával és az Első Kézből a Hajléktalanságról program előadóival.
Erdei Krisztina fotográfus és képzőművész. Doktori tanulmányait a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végezte multimédia-művészet ágon. Olyan projekteken dolgozott, mint a Vénusz születése és más történetek című sorozat, amely Budapest Fotográfiai Ösztöndíjban részesült, vagy a DemoLab a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány programjának keretein belül Utópia Áruház – Otthon vagy az iskolában? című művészeti-oktatási program.
Puszt Zsófia a Lehetőségek tere munkatársa, amely a tranzit.hu kortárs művészeti egyesület hosszútávú nem formális tanulási és kulturális programja. A Lehetőségek terében is olyan programokat szerveznek, amelyekkel igyekeznek érzékenyíteni a résztvevőket szociális kérdésekkel kapcsolatban, és szorgalmazzák a szolidaritást, az egymással szembeni egyenlő bánásmódot, valamint az elfogadást.
Az Első Kézből a Hajléktalanságról egy társadalmi szemléletformáló program, amely Balog Gyula ötletéből született, aki maga is megtapasztalta a hajéktalanságot. Előadóik szintén érintettek, akik hitelesen és érthetően tudnak beszélni a hajléktalanságról.
A Stúdió az ez évi standján limitált kiadású, megvásárolható képeslapok formájában képviseli tagjait. A látogatóknak lehetősége nyílik képeslapvásárlással támogatni a Stúdió működését, emellett a tagok fotókönyvei, zine-jei és dummy-jai is kiállításra kerülnek.
Kiállított tagjaink:
ÁBRAHÁM Noémi, ÁKOS Levente, BAGOLY Anna Tamara, BELICZA László Gábor, BÓKA Krisztina, CSEKE Tamás, DÓKA Gábor, Emese TÓTHOVÁ, FODOR Dániel, GAJEWSZKY Anna, GARA Ádám, GOMBOS Cintia Mercédesz, KIS-KÉRY Anna, KISS Imre, KISS Richard, KRÁSZ Kíra, LANTOS Olivér, LEGÁT Anna Franciska, MARKÓ Luca, NAGY Iza, NÉMETH Domonkos Tamás, NÉNYEI Lujza, NUNKOVICS Róbert, OROSZ Fanni, REGŐS Benedek, SCHÓR Ádám, SZABÓ Emma, SZABÓ Liza, SZÁRAZ Kata, SZÉCSI Noémi, SZEKERES Laura Virág, SZÖVÉRFFI Adrienn, SZTREHALET Oxána, VÁCZI Lilla, VARGA Domonkos, VARGA Krisztián, VARGA Viktor, VITRAY Anna Zsófia, VIZI András Tibor
Ez évben három kísérő eseményt is szervezünk. 19-én, szombaton csatlakozzatok hozzánk a következő eseményeken is:
Portfolio Review: https://fb.me/e/1QhlglghU
Panelbeszélgetés: https://fb.me/e/CmgE1lDCs
Photobook/Zine: https://fb.me/e/2AeHN6BzP
Bútorainkat köszönjük az artKRAFT-nak!
https://loftdesign.hu
Keresd az AP303-as standot!
Kísérleti idő
Megnyitó: 2024. szeptember 2., hétfő 19:00
A kiállítást megnyitja Eperjesi Ágnes, képzőművész
A kiállításban résztvevő alkotók munkásságát a kísérletezési kedv jellemzi. Eltérő perspektívákból ugyan, de mindannyian a fotográfia technikai lehetőségeit vizsgálják. Munkájukban a különböző képalkotó eljárások, fényérzékeny anyagok és képrögzítő felületek játszanak szerepet más-más módon.
Kiállító alkotók: Ákos Levente, Bóka Krisztina, Krász Kíra és Orosz Fanni
Kurátor: Szakács Emese Bíborka, Capa Központ
"Out of the blue című közös kiállításunk apropója az, hogy mindketten leginkább a fióknak dolgozva hozunk létre absztrakt printeket. Ezeket pedig most meg szeretnénk mutatni nektek. Hogyan tudják ezek a munkák kiegészíteni egymást, vagy esetekben, hogyan tudnak egymásnak feszülni? Miféle párbeszéd keletkezik Janka monotípiái és Tamás hőpapíros kísérletei között?"
A kiállítás megtekinthető augusztus 12-től, megnyitó 19.00-tól
Én már kellőképpen megszoktam magam
Megnyitó: 2024. június 22. szombat, 19 óra
A kiállítást befogadja a House of Lucie Budapest.
Megszoksz vagy megszöksz - mondjuk, aztán maradunk, és továbbra is lenyűgöző hatékonysággal érezzük magunkat az adott körülményekhez képest a lehető legkényelmetlenebbül.
Adott körülmény az ország, a város, az utca, a szoba, a barátaink, partnerünk, saját ismereteink, képességeink és testünk. Mindegyik folyamatos megszokást igényel, partnerünk dzsentrifikálja a fürdőszobát, az utca hangosan horkol, a barátaink adót vetnek ki a ciginkre, az ország néha a vécé karimájára pisil. Ha ezek elviselhetetlenné válnak, még mindig megszökhetünk. Az új helyzetet, valami vagy valaki hiányát, persze, ugyanúgy meg kell szokni, de néha ez a könnyebb megoldás. Néha később megbánjuk, néha nem is mi döntünk. Fájdalmasan ismerős körök ezek.
Viszont magunk elől nincs hova menekülni, illetve van, de tízből tíz orvos szerint árt az egészségnek. Szerencsére a megszokás nem csak a “jó’vanezígy” lemondó beletörődését jelentheti. Jelenthet adaptációt és termékeny reflexiót, terápiás folyamatot, megbocsátást, elfogadást.
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának most kiállító hat tagja az önreflexió, pár- és egyéni terápia, fejlődés és átalakulás lehetőségeit keresi vagy dokumentálja a fénykép eszközeivel, a zarándoklattól az ágyig, a kemogramtól a bábfilmig.
Kiállító művészek:
Bóka Krisztina
Dóka Gábor
Krász Kíra
Markó Luca
Orosz Fanni
Szövérffi Adrienn
A kiállítás megtekinthető: 2024. június 23-30.
Lantos Olivér: „DU MUSST DEIN LEBEN ÄNDERN!” *
Megnyitó: 2024. június 4., kedd 18:00
A sorozat a destruktív kortárs polarizált politikai diskurzusra, továbbá a médiában való megjelenésére és annak az emberi pszichére gyakorolt hatására fókuszál. Vizuális vázát a természet és az épített környezet dinamikája határozza meg. A projekt egy univerzális szimbólumrendszer szerint asszociációs láncot alkot. A sorozat staged fotókkal, és különböző médiából átemelt képekkel operál, úgy mintha egy 21.századi flâneur szemével vizsgálnánk a minket körülvevő világot.
*A címválasztást – „Változtasd meg az élted!” – Rainer Maria Rilke Archaikus apolló-torzó című versének utolsó sora inspirálta. (ford. Tóth Árpád)
Kurátor: Szakács Emese Bíborka, Capa Központ
A kiállítás helyszíne: FKSE Stúdió Galéria (1077 Budapest, Rottenbiller utca 35.)
A kiállítás megtekinthető: 2024. június 5. – július 5.
-
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója szervezésében 2024-ben is megvalósul az Átlátás című kiállítássorozat, amely lehetőséget és támogatást biztosít a Stúdió pályakezdő tagjainak a bemutatkozásra.
Az FFS egy belsős pályázat keretein belül hirdette meg a kiállítási lehetőséget a Stúdió tagjai között. A zsűri felkért tagjai a projektet befogadó galériák képviselői voltak: Viski Noémi, kurátor (K11 Labor), Mucsi Emese, kurátor (Capa Központ), Fekete Viktória, manager (Inda Galéria), Török Tünde, kurátor (Mymuseum), Cserna Endre, az FKSE Galéria és az Eidolon Center for Everyday Photography képviselője, és Legát Franciska az FFS titkára.
A zsűrizést követően öt alkotó került kiválasztásra, akik kurátoraikkal és a galeristákkal való szoros együttműködés során megvalósíthatják elképzeléseiket az „Átlátás 4.0” kiállítássorozat részeként.
Szövérffi Adrienn: De tartózkodásban a mozgástól; közben mozog a világ
Megnyitó: 2024. május 10., 19:00
Kurátor: Lengyel Zsanett
A De tartózkodásban a mozgástól;közben mozog a világ című sorozat egy fotografikus zarándoklat, amelyben Szövérffi Adrienn a táj lehetséges spirituális többletjelentéseit vizsgálja.
A természet azokat a tereket és azt az időfelfogást hordozza magában, amelytől az ember fokozatosan elszakadva mesterséges környezetet és életritmust kreál maga köré. Felépített rendszereink sérülékenyek, ez rendre leállásra vagy lassabb létmódba kényszeríti az embert, melyben sokan szembesülnek azzal a problémával, hogy képtelenek a belső komfort meglelésére. Azonban az egyén a csendben és az általa épített falaktól mentes környezetben mesterségesen szabályozott hétköznapi világához képest felfigyelhet valami olyasmire is, melyre a társadalmi létezésben kevésbé, nehezebben tudna.
A zarándoklat vallási értelemben a szent helyek látogatása, gyakorta a lelki megnyugvás keresése vagy bizonyos ügyekért való imádkozás. A tapasztalat egy út, az út pedig egy tapasztalat, ami egy egyfelől egy önreflexív folyamat, másfelől a lelki megnyugvás lehetőségét is felkínálja a zarándoknak, aki nem csak egy tényleges utat, avagy sok-sok kilométert tehet meg egy útvonalon, hanem belső világában is vándorolhat.
Szövérffi Adrienn jelen fotósorozatában zarándoklás útján tesz kísérletet a körülöttünk lévő világból való kiszakadásra, intuícióinak előhívását a felgyorsult mindennapok ellenpontjaként fogalmazza meg. A sorozat keretét egy zarándoklat adja. A repetitív gyaloglás során az ismétlődő terek és látszólag változatlan tájak kapnak új spirituális és természetfeletti többletjelentést – a zarándok önnön gondolatait, tapasztalatait, intuícióit vetíti ki környezetébe. A sorozat elkészítése egy fotográfus zarándoklása, út- és hitkeresése is egyben - Adrienn a képek elkészítése során számos fotográfiai eszközt és formanyelvet vett igénybe, hogy ezt a többletjelentést megtalálja a tájban. A kiállítás lecsendesedésre, figyelmének koncentrálására, olykor részvételiségre, de egyben egy útra invitálja a befogadót.
A kiállítás megtekinthető:
2024. május 11. – június 6.
Szerda–szombat: 12–17 óra
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója tagfelvételt hirdet!
A Stúdió célja a tehetséges pályakezdő fotográfusok, a fotó médiumát alkalmazó képzőművészek és a fotográfia elméleti, történeti, kritikai kérdéseivel foglalkozó szakemberek (kurátorok, kutatók, szakírók) ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe, pályára történő beilleszkedésük segítése. A Stúdió a tagok alkotómunkájához eszmei, anyagi támogatást nyújt, képviseli őket hazai és nemzetközi fórumokon, valamint más szervezetekkel való együttműködések során. A tagok részt vehetnek stúdiós pályázatokon, kiállítási, kurátori lehetőséghez juthatnak, bekapcsolódhatnak a Stúdióban folyó műhelymunkákba. A Stúdió tagkártyájával ingyenesen vagy kedvezményesen látogatható több múzeum, kiállítóhely, továbbá kedvezménnyel lehet igénybe venni több fotólabor, nyomda szolgáltatását.
• Ki jelentkezhet?
Várjuk mindazon 18–35 év közötti alkotók és elméleti szakemberek jelentkezését tagságunkba, akik elhivatottságot éreznek a fotográfia iránt és aktívan részt akarnak venni a Stúdió munkájában. A fotográfia médiumán túlmutató, de azzal rokon intermediális, videó alapú munkákat tartalmazó portfóliókat is szívesen vesszük. Olyan, a fotográfiával rokon diszciplinában tevékenykedő szakemberek illetve hallgatók jelentkezését is várjuk, akik szívesen fejlesztenének kortárs művészeti projekteket. Szakirányú végzettség nem feltétel.
• A jelentkezés módja - ha ALKOTÓ vagy
Az alkotók önéletrajzzal, egy bemutatkozó PDF formátumú portfólióval, motivációs levéllel és az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek. A motivációs levél maximális terjedelme 1500 karakter legyen. A portfolió technikai kritériumai: a PDF mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot. Kérjük, hogy az elektronikus portfólió fájlneve tartalmazza a jeletkező nevét is. Célszerű feltüntetni a képek adatait:
— sorozatcím (ha van)
— képcím
— elképzelt kiállítási méret
— készítés éve
— technika
— továbbá az alkotói elképzelés, koncepció leírása
• A jelentkezés módja - ha KURÁTOR, KUTATÓ vagy SZAKÍRÓ vagy
A kurátorok, kutatók, szakírók - szakmai önéletrajzzal, publikációs jegyzékkel, és/vagy- két-három írással (kritika, esszé, tanulmány) - egy max. 1500 karakter hosszúságú motivációs levéllel, és/vagy egy kidolgozott projekttervvel, amelyet a felvétel esetén a közeljövőben meg szeretne valósítani a Stúdióval- illetve az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek.
• A felvétel menete
— Portfóliók elküldése elektronikusan: 2024. április 30. kedd (éjfél) a studio@ffs.hu címre, 'Tagfelvétel 2023' tárggyal. A PDF portfólió mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot!
— Portfóliók áttekintése: A felvételi kétfordulós rendszerű: az első körben, a portfóliók beérkezését követő héten, a bizottság áttekinti és elbírálja a leadott munkákat, és értesíti a továbbjutott pályázókat a második, szóbeli forduló időpontjáról.
— Szóbeli: A második fordulóban a továbbjutott, ígéretesnek ítélt pályázatok alkotóival személyesen is elbeszélgetünk. Erre az alkalomra kérjük, hogyha van rá mód, a továbbjutott pályázók hozzák magukkal a nyomtatott portfóliójukat is. A végső döntésről, a felvételi eredményéről a jelentkezőket e-mailben értesítjük a szóbeli fordulótól számított 10 napon belül. A felvételi második fordulójára május 26-án kerül sor.
• A jelentkezéseket a Stúdió felvételi bizottsága bírálja el, amelynek tagjai:
— Don Tamás (a MODEM kurátora)
— Szombat Éva (fotóművész)
— Legát Franciska (FFS titkár, fotóművész)
— Ákos Levente (FFS vezetőségi tag, fotóművész)
— Gyöngyösi Eszter (FFS vezetőségi tag, kurátor)
A felvételi hónapjában a Stúdió portfólió konzultációt hirdet majd a jelentkezni tervező alkotók számára. Ezzel kapcsolatban hamarosan jövünk a további információkkal!
Ha bármilyen kérdésed van, írj nekünk a studio@ffs.hu címre, vagy keress minket a +36306956496-os telefonszámon!
Fotó: Szövérffi Adrienn
Emese Tóthová: Játékidő - A négy fal között
Megnyitó: 2024. április 18., 18:00
A kiállítást megnyitja: Dr. Gellér Judit, a Néprajzi Múzeum MaDok-programjának muzeológusa és a MOME Fotográfia MA szak adjunktusa
Kurátor: Kereszty Anna
A felelősségteljes és felnőtt élettel nehéz összeegyeztetni az olyan cselekvéseket, amelyeket csak önmagukért vagy önmagunkért végzünk. Sokunkban ismerősen cseng a hang: ha valaminek nincs haszna, akkor is megéri csinálni?
Emese Tóthová legújabb sorozata a felnőttkori játékosságot vizsgálja, és annak a helyzetnek a fontosságára hívja fel a figyelmet, amely megengedi, hogy tét nélkül játsszunk, kísérletezzünk, kizökkenve a hétköznapi cselekvésekből. A játék ugyanis egy mentális állapot, nem csak a célja és a kézzelfogható hasznossága a lényeg, hanem a ránk gyakorolt hatása is.
Emese olyan játékokkal kísérletezik, ahol kis kihívások elé állítja magát saját életterében. Türelem- és bizalomjátékok, játék párban vagy egyedül. Játék az idővel, játék pusztán önmagáért.
Az antwerpeni szoba vagy a párizsi lakás egy olyan játszótérré válik, ahol a gyerekkori felszabadultság a felnőttkori egzisztenciális szorongásokkal keveredik. A távkioldóval készített képek pedig ezt a performatív helyzetet rögzítik.
A játékok tanítanak bennünket, azonban olykor kegyetlenek is tudnak lenni. Az önfeledt szórakozás és az intimitás mellett Emese Tóthová képei megidézik az olyan próbaszerű játékoknak a világát is, ahol bizonyítani kell a rátermettséget és amelyek sokszor részei a beavatási rítusoknak is. Legyen szó egy óvoda udvaráról vagy egy gólyatáborról.
A kiállítás egyben egy könnyed és játékos, illetve kontemplatív térbe invitálja a nézőket, megidézve a játékok felszabadító, varázslatos vagy akár olykor ambivalens világát.
A kiállítás megtekinthető:
2024. április 18. – június
Kedd–péntek: 14–19 óra • Szombat–vasárnap: 11–19 óra
Hétfőn és ünnepnapokon zárva.
____
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója szervezésében 2024-ben is megvalósul az Átlátás című kiállítássorozat, amely lehetőséget és támogatást biztosít a Stúdió pályakezdő tagjainak a bemutatkozásra. Az FFS egy belsős pályázat keretein belül hirdette meg a kiállítási lehetőséget a Stúdió tagjai között. A zsűri felkért tagjai a projektet befogadó galériák képviselői voltak: Viski Noémi, kurátor (K11 Labor), Mucsi Emese, kurátor (Capa Központ), Fekete Viktória, manager (Inda Galéria), Török Tünde, kurátor (Mymuseum), Cserna Endre, az FKSE Galéria és az Eidolon Center for Everyday Photography képviselője és Legát Franciska az FFS titkára. A zsűrizést követően öt alkotó került kiválasztásra, akik kurátoraikkal és a galeristákkal való szoros együttműködés során megvalósíthatják elképzeléseiket az „Átlátás 4” kiállítássorozat részeként.
Krász Kíra legújabb munkája az etikett (viselkedéskultúra) és etikett (címke) közötti rejtelmes viszony feltárásával foglalkozik. A munka két részből tevődik össze: a sorozat „25” címet viselő darabjai mind egy régi, szigorú rendszer részei, míg a pasztellel színezett „Keverékek” a változás és az átalakulás megtestesítői.
Kurátor: Gyöngyösi Eszter
Megnyitó: 2024. március 27. 18.30.
A kiállítást megnyitja: Hont Jázmin, művészettörténész
A finom borról a Vylyan Pincészet gondoskodik.
A tárlat 2024. március 28 és április 26. között tekinthető meg, és az FFS Átlátás 2024. kiállítássorozat keretében valósul meg.
A kiállítás a Budapest FotóFesztivál 2024 hivatalos programjának része.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
____
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója szervezésében 2024-ben is megvalósul az Átlátás című kiállítássorozat, amely lehetőséget és támogatást biztosít a Stúdió pályakezdő tagjainak a bemutatkozásra.
Az FFS egy belsős pályázat keretein belül hirdette meg a kiállítási lehetőséget a Stúdió tagjai között. A zsűri felkért tagjai a projektet befogadó galériák képviselői voltak: Viski Noémi, kurátor (K11 Labor), Mucsi Emese, kurátor (Capa Központ), Fekete Viktória, art manager (INDA Galéria), Török Tünde, kurátor (Mymuseum), Cserna Endre, az FKSE Galéria és az Eidolon Center for Everyday Photography képviselője és Legát Franciska az FFS titkára.
A zsűrizést követően öt alkotó került kiválasztásra, akik kurátoraikkal és a galeristákkal való szoros együttműködés során megvalósíthatják elképzeléseiket az „Átlátás 4” kiállítássorozat részeként.
Bóka Krisztina: Hazafelé
Megnyitó: 2024. március 26. 18:00
2024. március 27. – május 2.
Bóka Krisztina egyéni kiállításán az otthon, az útkeresés és az átmenetiség fogalmait vizsgálja. Bemutatott munkáinak fő kérdései, hogy mit jelent az otthon, hol található meg, és ha nem ideális, akkor milyen alternatív formában teremtődhet meg. A kiállításon a bent és a kint váltakozó viszonyán, illetve az átmeneti lakóterek illékonyságát kifejező törékeny vagy áttetsző anyagokból készült műveken keresztül ismerjük meg a művész korábbi otthon-percepcióit.
Bóka a tanulmányai és szakmai érdeklődése miatt középiskolás korától különböző lakóhelyek között ingázik. Habár a költözés ily módon minden esetben saját döntéséből fakadt, az átmeneti állapot következményei rá is hasonlóképpen hatással vannak, mint az otthonukat szociális okokból elhagyni kényszerülőkre. Mit tehetünk, ha a nyugalommal, állandósággal és személyreszabhatósággal azonosított „otthon” fogalom nem valósulhat meg, mert tudjuk, tartózkodásunk csak időszakos? Hogyan hat egy fiatal felnőtt identitására az évekig tartó átmeneti lét?
A tárgyakhoz és terekhez való kötődés egyik alapja a tulajdonlás, Bóka is ezt választja megküzdési stratégiaként. A művész lenyomatokon keresztül veszi birtokba átmeneti lakóhelyeit: fotói egykori otthonainak ablakait örökítik meg, míg utcalenyomatokból építkező installációjával az idegen terekhez való kötődésre és emlékőrzésre tesz kísérletet.
Kurátor: Viski Noémi
A kiállítás megtekinthető 2024. május 2-ig nyitvatartási időben.
Nyitvatartás:
Kedd 10-18, Szerda 15.30-19, Csütörtök 12-18
____
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója szervezésében 2024-ben is megvalósul az Átlátás című kiállítássorozat, amely lehetőséget és támogatást biztosít a Stúdió pályakezdő tagjainak a bemutatkozásra.
Az FFS egy belsős pályázat keretein belül hirdette meg a kiállítási lehetőséget a Stúdió tagjai között. A zsűri felkért tagjai a projektet befogadó galériák képviselői voltak: Viski Noémi, kurátor (K11 Labor), Mucsi Emese, kurátor (Capa Központ), Fekete Viktória, manager (Inda Galéria), Török Tünde, kurátor (Mymuseum), Cserna Endre, az FKSE Galéria és az Eidolon Center for Everyday Photography képviselője és Legát Franciska az FFS titkára.
A zsűrizést követően öt alkotó került kiválasztásra, akik kurátoraikkal és a galeristákkal való szoros együttműködés során megvalósíthatják elképzeléseiket az „Átlátás 4” kiállítássorozat részeként.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége egy generációkat összefogó csoportos kiállítást szervez közel 200 alkotó részvételével 2024 március 23. és április 28. között Pécsen, a Pécsi Galériában és a Martyn Ferenc Galériában.
A két helyszínen párhuzamosan zajló kiállításon a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának tagjai (FFS) és a Magyar Fotóművészek Szövetségének tagjai (MFSZ) mutatják be legfrissebb munkáikat.
FFS tagok: Ajkai Dávid, Ákos Levente, Pamuki- Balogh Viktória, Bóka Krisztina, Cseke Tamás, Kis-Kéry Anna, Kiss Richárd, Krász Kíra Dorottya, Legát Franciska, Markó Luca, Nagy Iza, Németh Domonkos Tamás, Nényei Lujza, Orosz Fanni, Regős Benedek, Szabó Liza, Száraz Katalin, Szekeres Laura Virág, Szövérffi Adrienn, Sztrehalet Oxána, Tóthová Emese, Üveges Mónika, Váczi Lilla, Varga Krisztián, Varga Domonkos, Veres Noémi Viktória, Zellei Boglárka.
MFSZ tagok: A Fehér Vera, Agócs József, Ambrits Tamás, Apáti-Tóth Sándor, Arató András, Assay H. Péter, Balázs Zsolt, Balogh Attila, Dr.Baloghné Kovács Matild, Barcsi Diána, Barta Zsolt Péter, Bátorfi Andrea, Bátori Zsolt, Becze Anita, Belicza László Gábor, Benkő Imre, Beregi Edina, Chochol Etelka, Czimbal Gyula, Csikós Árpád, Csillag Pál, Csizik Balázs, Deim Balázs, Diósi Máté, Drégely Imre, Dusha Béla, Eifert János, eM Soós György, Erdős Gábor, Fábry Péter, Farkas Ildikó, Fedor Ilka, Fejér Zoltán György, Felicides Ildikó, Féner Tamás, Fuchs Lehel, Gaál Zoltán, Gál András, Gálos László, Galyasi Géza Attila, Gerhes Gábor, Glázer Attila, Gombos Lajos, Varga Tamás, Gőbölyös Luca, Gyenes Zsolt, Gyukics Péter, Haid Attila, Haris László, Haid Attila, Hajdú József, Hamarits Zsolt, Harnóczy Örs, Hegedűs 2 László, Herbst Rudolf, Herendi Péter, Hitre Imola, Homoga József, Horváth Barnabás, Horváth M Judit, Horváth Péter, Horváth Tamás, Ilku János, Jáger Viktor, Kállai Márton, Kaiser Ottó, Katona Bálint, Katkó Tamás, Kele János, Keleti Éva, Kerekes Emőke, /Keresztes Zoltán, Kis Lajos, Kiss-Kuntler Árpád,Kolozsi Beáta, Korniss Péter, Kovács Norbert, Kóti Réka, Körtvélyesi László, Landthaller Judit, Lehotka László, London Katalin, Martin Wanda, Martinkó Márk, Mánfai György, Mészáros János, Mezősi Ágnes, Módos Gábor, Molnár Zoltán, Mónos Gábor, Móser Zoltán, Mike Károly, Nagy Tamás, Nagy Zopán, Nyilas Ilona, Papp Elek, Polyvás Béla Albert, Ritter Doron, Rékasi Attila, Schild Tamás, Schreck Mo, Sélley Miklós, Seres Géza, Siklós Péter, Simon Csilla, Síró Lajos, Stalter György, Sulyok László, Szabó Béla, Szabó Ferenc, Szabó Judit (Meer), Szamódy Zsolt Olaf, Szilágyi László, Szilágyi Lenke, Sziráczki György, Szirányi István, Szita János, Szél Ágnes, Szolga Hajnal, Tamási Gábor, Tarjáni Antal, Tasnádi László, Timár Péter, Tombor Zoltán, Tóth Egó István, Tóth György, Tumbász András, Urbán Ádám, Váczi Anna, Vadászi Zoltán, Vágó Lévai Katalin, Dr. Varga Tamás, Venczel Attila, Vedres Ágnes, Vécsy Attila, Vizúr János, Wei Xiang, Zséger Olivia, Zsila Sándor.
A tárlat kurátora: Nagy Izabella
A kiállításon köszöntőt mond:
Hamarits Zsolt,
Elnök, Magyar Fotóművészek Szövetsége.
A kiállítást megnyitja:
Fekete Valéria művészeti vezető
Vizuális Művészeti Centrum-Pécsi Galériák
Zsolnay Örökségkezelő Nkft
A kiállítás fő támogatói: NKA, MMA.
Az esemény támogatói a Bock Pincészet és a Kostas Oliva.
Zenei háttér: Bodó Marci.
A képanyag szakszerű szállítását Honfi Zsolt biztosította.
2024 január 11-én 17:30 órakor várunk mindenkit sok szeretettel a K11 Laborban (1075. Budapest, Király utca 11.) az Összjáték című kiállítás záróeseményén, ahol a kiállításon kiállító művészek és a tárlat kurátorai válaszolnak a kérdésekre.
Összjáték
A zenében az összjáték kifejezését arra használjuk, amikor minden hangszer egyszerre szólal meg egy adott pillanatban és a hangok kakofón káosza helyett az eltérő dallamok egymást kiegészítve egy harmonikus összhangzást hoznak létre.A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) évente megrendezésre kerülő bemutatkozó kiállításán ezúttal hat alkotó munkái láthatóak a K11 Laborban. A kiállítás létrejöttét a kölcsönös párbeszédre való nyitottság jellemzi: a folyamat az alkotók és a kurátorok között egy olyan összjáték, amelynek során a különféle látásmódok, az eltérő elképzelések darabkái idomulnak egymáshoz.A témák különbözőek, a használt apparátus – hangszer – viszont ugyanaz. A kiállított művek olyan kérdéseket járnak körbe, amelyek aktuálisan foglalkoztatják a fotográfusokat, mégis együtt, harmonikusan, egy térben kell megszólalniuk.
Az FFS új tagjai: Cinthya Dictator, Cseke Tamás, Kovács Edmond, Lantos Olivér, Lengyel Zsanett, Szakács Emese Bíborka, Szövérffi Adrienn, Varga Krisztián
A kiállítás kurátorai:Lengyel ZsanettSzakács Emese Bíborka, Capa Központ
2024 január 4-én 18 órakor várunk mindenkit sok szeretettel a K11 Laborban (1075. Budapest, Király utca 11.), ahol ezúttal Antalóczy Tímea, Németh Domonkos és a kiállítás kurátorai, Lengyel Zsanett és Szakács Emese Bíborka beszélgetnek az FFS új tagjainak bemutatkozó kiállítása kapcsán.A beszélgetés fő témái:Pályakezdő fotográfusok elindulása és azok a témák, amik foglalkoztatják őket.
Az esemény célja, hogy egy párbeszéd alakuljon ki a kiállításban megjelent tematikák és a hazai tendenciák mentén. Milyen kérdések foglalkoztatják a hazai fiatal fotográfusokat? Hogyan és hol nyerhetnek helyet ezek a témák a hazai média és kulturális környezetben?
A beszélgetés résztvevői:
dr. Antalóczy Tímea, egyetemi docens – Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
Németh Domonkos Tamás, fotográfus
Lengyel Zsanett és Szakács Emese Bíborka, a kiállítás kurátorai
Összjáték
A zenében az összjáték kifejezését arra használjuk, amikor minden hangszer egyszerre szólal meg egy adott pillanatban és a hangok kakofón káosza helyett az eltérő dallamok egymást kiegészítve egy harmonikus összhangzást hoznak létre.A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) évente megrendezésre kerülő bemutatkozó kiállításán ezúttal hat alkotó munkái láthatóak a K11 Laborban. A kiállítás létrejöttét a kölcsönös párbeszédre való nyitottság jellemzi: a folyamat az alkotók és a kurátorok között egy olyan összjáték, amelynek során a különféle látásmódok, az eltérő elképzelések darabkái idomulnak egymáshoz. A témák különbözőek, a használt apparátus – hangszer – viszont ugyanaz. A kiállított művek olyan kérdéseket járnak körbe, amelyek aktuálisan foglalkoztatják a fotográfusokat, mégis együtt, harmonikusan, egy térben kell megszólalniuk.
Az FFS új tagjai: Cinthya Dictator, Cseke Tamás, Kovács Edmond, Lantos Olivér, Lengyel Zsanett, Szakács Emese Bíborka, Szövérffi Adrienn, Varga Krisztián
A kiállítás kurátorai: Lengyel Zsanett, Szakács Emese Bíborka
Alkotói tárlatvezetés az FFS új tagjainak bemutatkozó kiállításán
2023. december 12-én 18 órakor várunk mindenkit sok szeretettel a K11 Laborban(1075. Budapest, Király utca 11.), ahol az Összjáték kiállítás alkotói mesélnek nem megszokott módon a bemutatott alkotásaikról.
A kiállítás megtekinthető: 2023. november 15. – 2024. január 11.
________
Összjáték
A zenében az összjáték kifejezését arra használjuk, amikor minden hangszer egyszerre szólal meg egy adott pillanatban és a hangok kakofón káosza helyett az eltérő dallamok egymást kiegészítve egy harmonikus összhangzást hoznak létre.
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) évente megrendezésre kerülő bemutatkozó kiállításán ezúttal hat alkotó munkái láthatóak a K11 Laborban. A kiállítás létrejöttét a kölcsönös párbeszédre való nyitottság jellemzi: a folyamat az alkotók és a kurátorok között egy olyan összjáték, amelynek során a különféle látásmódok, az eltérő elképzelések darabkái idomulnak egymáshoz.
A témák különbözőek, a használt apparátus – hangszer – viszont ugyanaz. A kiállított művek olyan kérdéseket járnak körbe, amelyek aktuálisan foglalkoztatják a fotográfusokat, mégis együtt, harmonikusan, egy térben kell megszólalniuk.
Az FFS új tagjai: Cinthya Dictator, Cseke Tamás, Kovács Edmond, Lantos Olivér, Lengyel Zsanett, Szakács Emese Bíborka, Szövérffi Adrienn, Varga Krisztián
A kiállítás kurátorai:
Lengyel Zsanett
Szakács Emese Bíborka, Capa Központ
Összjáték
A zenében az összjáték kifejezését arra használjuk, amikor minden hangszer egyszerre szólal meg egy adott pillanatban és a hangok kakofón káosza helyett az eltérő dallamok egymást kiegészítve egy harmonikus összhangzást hoznak létre.
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) évente megrendezésre kerülő bemutatkozó kiállításán ezúttal hat alkotó munkái láthatóak a K11 Laborban. A kiállítás létrejöttét a kölcsönös párbeszédre való nyitottság jellemzi: a folyamat az alkotók és a kurátorok között egy olyan összjáték, amelynek során a különféle látásmódok, az eltérő elképzelések darabkái idomulnak egymáshoz.
A témák különbözőek, a használt apparátus – hangszer – viszont ugyanaz. A kiállított művek olyan kérdéseket járnak körbe, amelyek aktuálisan foglalkoztatják a fotográfusokat, mégis együtt, harmonikusan, egy térben kell megszólalniuk.
Az FFS új tagjai: Cinthya Dictator, Cseke Tamás, Kovács Edmond, Lantos Olivér, Lengyel Zsanett, Szakács Emese Bíborka, Szövérffi Adrienn, Varga Krisztián
A kiállítás kurátorai:
Lengyel Zsanett
Szakács Emese Bíborka, Capa Központ
A kiállítás helyszíne: K11 Labor (1075. Budapest, Király utca 11.)
Megnyitó: 2023. november 14., kedd 19:00 óra
A kiállítás megtekinthető: 2023. november 15. – 2024. január 11.
További részletekkel, programokkal hamarosan jelentkezünk!
ARTIST-TALK: Dobokay Máté & Bóka Krisztina
„Ha innen nézem fotó, ha onnan szobor” című kiállítást szeptember 29., pénteken 18 órakor Dobokay Máté és Bóka Krisztina beszélgetése zárja.
A beszélgetés két fő témája:
- Pályakezdési kihívások és a diplomaprojekt utóéletének menedzselése
- Műfajok keresztezése, illetve klasszikus eljárások revidiálása
A záróesemény nem titkolt célja, hogy egy nyílt mentorálási párbeszéd alakuljon ki egy pályakezdő, friss diplomás képzőművész és egy már nemzetközileg elismert, fiatal konceptuális képzőművész között, amely végén szakmai visszajelzések és karrierépítési útmutatások hangoznának el a továbbiakhoz.
Dobokay Máté (1988, Pécs) Budapesten élő képzőművész. A Kaposvári Egyetem Fotográfia BA szakán diplomázott. Egyetemi tanulmányai alatt elkezdte a fotográfiát, mint médiumot vizsgálni és határait feszegetni. Azóta is alapkérdéseiből kiindulva próbálja megfejteni, elemeire szedni és kapcsolódási pontjait keresni más médiumokkal. Ezen törekvésein alapszik minden munkája és kurátori ambíciója is, aminek eredménye volt többek között az 'Anatomy of Photography' kiállítás a győri Rómer Flóris Múzeumban. Egyéni kiállítása a Várfok Project Roomban, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban, az acb Attachmentben, a Pincében és legutóbb a párizsi Bigaignon galériában valósult meg. New Yorkban az 'IMPACT: Abstraction & Experiment in Hungarian Photography' című kiállításon vett részt, de munkái többek között láthatók voltak a Ludwig Múzeumban, a Kassák Múzeumban és a MODEMben is. Legutóbb Prágában a FUTURÁban, majd a párizsi Cité International des Artsban volt rezidencia programon.
Bóka Krisztina (1997, Kisvárda) Budapesten élő képzőművész, 2021 óta tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának. A Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán idén szerezte meg diplomáját. Tanulmányai alatt Erasmus+ ösztöndíjjal az Accademia di Belle Arti di Macerata-n szobrászatot tanult, majd szabad művészetet az Akademie der Bildenden Künste Nürnbergben. 2023-ban CEEPUS ösztöndíjjal a prágai Academy of Fine Arts intermédia szakára hallgatott át.
Instagram: @matedobokay + @kriszti_boka
Helyszín: Foton Galéria – 1053 Budapest, Képíró utca 6.
A részvétel ingyenes.
Bóka Krisztina: Ha innen nézem fotó, ha onnan szobor
Megnyitó: 2023. 09. 19. (kedd), 18:00
Helyszín: Foton Galéria – 1053 Budapest, Képíró utca 6.
Látogatható: 2023.09.19. – 10.01., szerdától szombatig
Kurátorok: Szabó Annamária; Szakács Emese Bíborka, Capa Központ
A kiállítást megnyitja: Pettendi Szabó Péter
A kiállítás egy modellezési problematika kibontása számos elágazásban, ahol a képlet csak a “türelem” címszóban végződhet. Bóka Krisztina művei a szobrászat és fotográfia bizonytalan, egybemosódó határán egyensúlyoznak, ahol eltűnnek a műfaji negatívok, hogy helyüket maga az eredeti tárgy rejtett belső tere és tükröződő külső felülete vegye át. Eljárásában a fotográfia ősét, a lyukkamera technikáját használja az 1920-as évek avantgárd művészetétől kezdve jól ismert fotogram műfajával párosítva fényérzékeny papírokon. Ahhoz, hogy a zárt anatómiájú apparátus feltárhatóvá válhasson, a matematika egyik alaptételét hívta segítségül a művész. Az éleiben, élszögeiben és lapszögeiben egyenlő, 5 létező térbeli szabályos testet – a tetraédert, a hexaédert, az oktaéder, a dodekaédert és az ikozaédert – alakította át önmaga tükröződő “sötét kamrájává”, így az eredeti tárgy és a róla készített felvétel azonos. A kontemplatív folyamatú vizsgálat önmagára mutat vissza uroboroszként, önmaga farkába harapó kígyóként, hogy ezzel utasítsa el a kortárs, a TikTok pörgetési szintű képnézési szokást.
Bóka Krisztina (1997) Budapesten élő képzőművész, 2021 óta tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának. A Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán idén szerezte meg diplomáját. Tanulmányai alatt Erasmus+ ösztöndíjjal az Accademia di Belle Arti di Macerata-n szobrászatot tanult, majd szabad művészetet az Akademie der Bildenden Künste Nürnbergben. 2023-ban CEEPUS ösztöndíjjal a prágai Academy of Fine Arts intermédia szakára hallgatott át.
Instagram: @kriszti_boka
Legát Franciska: A Szabadság melankóliája / Melancholy of Freedom
Megnyitó / Opening: 2023.08.21., 18:00, Foton Galéria
Látogatható / On view: 2023.08.22. - 09.02., szerdától szombatig / W-Sat 14:00-18:00
Kurátor / curator: Gellér Judit
A kiállítást megnyitja / opening speech: Karafiáth Orsolya
(English below)
A Szabadság melankóliája Legát Franciska első önálló kiállítása. A művész három sorozattal mutatkozik be, melyek azt körvonalazzák, ahogy a fiatal magyar generáció viszonyul a szocialista múlt emlékeihez, miként keresi ebben önmagát, és milyen utak vezetnek az ország elhagyásának gondolatától a külföldi letelepedés megvalósulásáig.
Melancholy of Freedom is Franciska Legát's first solo exhibition. The artist presents three of her series, which outline how the young Hungarian generation relates to the memories of the socialist past, how she searches for herself in it, and what paths lead from the idea of leaving the country to the realization of settling abroad.
Szécsi Noémi – Nem eshet örökké
Megnyitó: 2023.06.20. 18:00
Látogatható: 2023.06.21. - 07.01. / szerdától szombatig 14:00-18:00
Helyszín: Foton Galéria - Budapest, Képíró u. 6, 1053
Kurátor: Bence Bettina
Szécsi Noémi „Nem eshet örökké” című sorozatában egy megosztó témát dolgoz fel. A boszorkánysághoz kapcsolódó évszázados ítéletek lebontására, valamint a mai Magyarországon önmagukat boszorkányként meghatározó nők közösségeinek bemutatására törekszik, mely világ sokak számára ismeretlen és láthatatlan. Legtöbben a boszorkány szó hallatán olyan nőre gondolunk, aki a társadalom peremén, magányosan él, a mágiát ártó szándékkal használja, külleme ijesztő. Ezt a benyomásunkat jól megalapozták gyermekkorunkban a gonosz boszorkákról szóló mesék. A történetek azonban csak a felszínt jelentik, a boszorkány szóhoz tapadó negatív vonzatok mögött mélyebb és összetettebb okokat kell keresnünk. A mesevilág inkább azoknak az évszázadoknak az egyszerűsített lenyomata, melyek során a tárgyalt negatív nőkép kialakult. Az inkvizíció idején boszorkányság vádjával elítélt és ezáltal a közösség életéből kiközösített nők esetei olyan szociális változásokat okoztak, amelyeket a mai kor társadalmában is érzékelhetünk. E társadalmi kirekesztettség nyomai, többek között, a népi hagyományokban, a folklórban jelenik meg.
Szécsi Noémi érdeklődésének fókuszában azok az érzelmileg nagy mélységeket megélt nők állnak, akik lelki erejüket a boszorkányság különböző ágazataiban találták meg. Közös jellemzőjük, hogy hisznek a mindennapi jelekben, abban, hogy képesek saját sorsukat irányítani, és hogy egy olyan világ ismerői, amely az avatatlan számára rejtve marad. Szécsi Noémi az általuk megélt valóság részletei mellett egy olyan nőképet mutat be, amelynek köszönhetően a boszorkány szó új jelentésekkel gazdagodik. Egy olyan nőképet, mely magába foglalja az évszázados szenvedések fájdalmát, az ebből következő társadalmi alárendeltséget, de önmaga újraértelmezésére is képes. A kiszolgáltatott nők erejét hirdeti, akik kirekesztettségükben egymásra találva közösséget teremtenek maguknak.
Szécsi Noémi különböző rituálék résztvevőjeként ismerhette meg ezeket a közösséget és örökíthette meg erős, független tagjait.„Nem eshet örökké” című sorozata kiemelten portrékból áll, de más műfajokkal, mint a tájkép és a csendélet is kiegészül, melyek tágabb kontextualizálásra adnak lehetőséget, egy közösségi eseményt, rituálét vagy tárgyakat, helyszíneket megmutatva . Mindezeket olyan szimbolikus kompozíciókba gyűjti, melyek kerülik a boszorkányok képi ábrázolási közhelyeit.
A kiállítás az NKA támogatásával valósul meg.
Június 10-én 18 órától tárlatvezetéssel várja az érdeklődőket Németh Domonkos Tamás kiállításán az alkotó és a kurátor, Varga Domonkos.
Bővebben a kiállításról: https://www.facebook.com/events/228238739819434
Németh Domonkos Tamás: ösvénytan / learning paths
Megnyitó / Opening: 2023.05.30., 18:00, Foton Galéria
A kiállítás megnyitja / opening speech: Gálosi Adrienne, esztéta / art theorist
Látogatható / On view: 2023.05.31. - 06.10., szerdától szombatig / W-Sat 14:00-18:00
Kurátor / curator: Varga Domonkos
(EN below)
Németh Domonkos Tamás ösvénytan című első egyéni kiállítása betekintést nyújt az alkotó folyamatban lévő, a természetjárás témájával foglalkozó munkáiba. A turista személyében és működésében az ember-természet viszony számos fontos kérdése tetten érhető, például a város, kultúrtáj és természet elválasztása vagy a természetre vetett, abból tájat formáló esztétizáló tekintet. Mindezen keresztül felsejlik maga a természet, mint társadalmi konstrukció.
Különös figyelemmel fordulhatunk a hagyományos turista-természet interface-ként működő turistatérképek felé, ahogyan Németh a Rippl-Rónai Művészeti Intézet fotográfia képzésén készült mestermunkája is a térképpel foglalkozik – hiszen a feltérképezés nem egyszerűen információ rögzítése, hanem olyan gesztus, amellyel a térkép készítője a saját szempontjai szerint értelmezi és rendszerezi: használatra, fogyasztásra előkészíti az adott területet. A turistatérképek sérüléseit képalkotó eszközként felhasználó diplomaprojekt mellett például infracsapdás és generatív mesterségesintelligencia-programot eltérítő munkákat is láthatunk a Foton Galériában.
Visszatérhetünk hétvégente egy paradicsomi létállapotba a város határát átlépve, ha az eredeti Édenkert fallal körülhatárolt, öntözve művelt terület terület volt? Vagy érjük be a friss levegővel és azzal, hogy a domboldalból, az Aussichtspunktról visszanézhetünk a városra? A némi szeretetteljes iróniát sem nélkülöző kiállítás ilyen és hasonló kérdések megfogalmazásának (barna erdő-) talajaként is szolgál.
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
//ENG//
The first solo exhibition of Domonkos Tamás Németh titled learning paths provides an insight into Németh's in-progress works, which revolve around the theme of outdoor tourism. Many important issues of the human-nature relationship can be seen in the person and acts of the tourist: the separation of the city, cultivated landscape, and nature; the aestheticizing look at the environment that forms a landscape from it, and through all of this, nature itself as a social construct.
We can pay special attention to the tourist maps that function as a traditional tourist-nature interface since mapping is more than just a recording of information. It’s a gesture with which the map creator interprets and organizes an area according to his own criteria, preparing it for use and consumption - Németh's master's thesis on photography at the Rippl-Róna Art Institute also deals with the map. In addition to the diploma project that uses the damages of tourist maps as an imaging tool, we can also see works made with hidden cameras or hijacking generative AI.
Can we return to a state of paradise at the weekends by leaving the city's borders, even though the original Garden of Eden was a literal, irrigated agricultural area? Or shall we just enjoy the fresh air and the fact that we can look back at the city from the hillside Aussichtspunkt? With its affectionate irony, the exhibition also serves as a ground (brown limestone, if you will…) for formulating such questions.
// A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója tagfelvételt hirdet! //
A Stúdió célja a tehetséges pályakezdő fotográfusok, a fotó médiumát alkalmazó képzőművészek és a fotográfia elméleti, történeti, kritikai kérdéseivel foglalkozó szakemberek (kurátorok, kutatók, szakírók) ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe, pályára történő beilleszkedésük segítése. A Stúdió a tagok alkotómunkájához eszmei, anyagi támogatást nyújt, képviseli őket hazai és nemzetközi fórumokon, valamint más szervezetekkel való együttműködések során. A tagok részt vehetnek stúdiós pályázatokon, kiállítási, kurátori lehetőséghez juthatnak, bekapcsolódhatnak a Stúdióban folyó műhelymunkákba. A Stúdió tagkártyájával ingyenesen vagy kedvezményesen látogatható több múzeum, kiállítóhely, továbbá kedvezménnyel lehet igénybe venni több fotólabor, nyomda szolgáltatását.
• Ki jelentkezhet?
Várjuk mindazon 18–35 év közötti alkotók és elméleti szakemberek jelentkezését tagságunkba, akik elhivatottságot éreznek a fotográfia iránt és aktívan részt akarnak venni a Stúdió munkájában. A fotográfia médiumán túlmutató, de azzal rokon intermediális, videó alapú munkákat tartalmazó portfóliókat is szívesen vesszük. Olyan, a fotográfiával rokon diszciplinában tevékenykedő szakemberek illetve hallgatók jelentkezését is várjuk, akik szívesen fejlesztenének kortárs művészeti projekteket. Szakirányú végzettség nem feltétel.
• A jelentkezés módja - ha ALKOTÓ vagy
Az alkotók önéletrajzzal, egy bemutatkozó PDF formátumú portfólióval, motivációs levéllel és az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek. A motivációs levél maximális terjedelme 1500 karakter legyen. A portfolió technikai kritériumai: a PDF mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot. Kérjük, hogy az elektronikus portfólió fájlneve tartalmazza a jeletkező nevét is. Célszerű feltüntetni a képek adatait:
— sorozatcím (ha van)
— képcím
— elképzelt kiállítási méret
— készítés éve
— technika
— továbbá az alkotói elképzelés, koncepció leírása
• A jelentkezés módja - ha KURÁTOR, KUTATÓ vagy SZAKÍRÓ vagy
A kurátorok, kutatók, szakírók - szakmai önéletrajzzal, publikációs jegyzékkel, és/vagy- két-három írással (kritika, esszé, tanulmány) - egy max. 1500 karakter hosszúságú motivációs levéllel, és/vagy egy kidolgozott projekttervvel, amelyet a felvétel esetén a közeljövőben meg szeretne valósítani a Stúdióval- illetve az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek.
• A felvétel menete
— Portfóliók elküldése elektronikusan: 2023. május 05. péntek (éjfél) a studio@ffs.hu címre, 'Tagfelvétel 2023' tárggyal. A PDF portfólió mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot!
— Portfóliók áttekintése: A felvételi kétfordulós rendszerű: az első körben, a portfóliók beérkezését követő héten, a bizottság áttekinti és elbírálja a leadott munkákat, és értesíti a továbbjutott pályázókat a második, szóbeli forduló időpontjáról.
— Szóbeli: A második fordulóban a továbbjutott, ígéretesnek ítélt pályázatok alkotóival személyesen is elbeszélgetünk. Erre az alkalomra kérjük, hogyha van rá mód, a továbbjutott pályázók hozzák magukkal a nyomtatott portfóliójukat is. A végső döntésről, a felvételi eredményéről a jelentkezőket e-mailben értesítjük a szóbeli fordulótól számított 15 napon belül.
• A jelentkezéseket a Stúdió felvételi bizottsága bírálja el, amelynek tagjai:
— Mucsi Emese (kurátor, Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ)
— Dezső Tamás (fotográfus)
— továbbá a Stúdió vezetőségi tagjai (Nagy Iza, Németh Domonkos Tamás, Varga Domonkos, Tóthová Emese)
A felvételi hónapjában a Stúdió portfólió konzultációt hirdet majd a jelentkezni tervező alkotók számára. Ezzel kapcsolatban hamarosan jövünk a további információkkal!
Ha bármilyen kérdésed van, írj nekünk a studio@ffs.hu címre, vagy keress minket a 06302127311-es telefonszámon!
!!A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója portfólió konzultációt hirdet!!
Hozd el nyomtatott vagy digitális portfóliódat, s beszélgess a munkáidról a Stúdió tagjaival. Az eseményt főleg a tagfelvételinkre jelentkezni készülő alkotóknak ajánljuk, akik a jelentkezésük leadása előtt még megmutatnák másoknak is a portfóliójukat.
Ez a portfolio review szuper alkalom, hogy lazább légkörben, kötetlenül beszélgethess munkásságodról, tanácsokat kérj, s az itt hallottak alapján a jelentkezésed leadása előtt még kicsit csiszolj a portfóliódon.
A portfólió konzultáción való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a studio@ffs.hu e-mail-címre küldött üzenettel lehet. A levél tárgyaként kérjük írd be: Portfolio Review
Konzulensek: Nagy Iza, Németh Domonkos Tamás, Regős Benedek, Szécsi Noémi, Sztrehalet Oxána, Varga Domonkos, Váczi Lilla
Időpont: 2023. április 29. szombat, 10 óra
Helyszín: Foton Galéria, Budapest, Képíró u. 6, 1053
Kiss Richárd: Spatial Resolution
Megnyitó / Opening: 2023.04.19. (Sze) 18 óra
Látogatható / On view: 2023.04.20-30. / Szerda-szombat: 14.00-18.00
Kurátor / curated by: Cséka György
A kiállítás megnyitja: Vincze Miklós PhD, fizikus, űrkutató
The exhibition will be opened by: Miklós Vincze PhD, physicist, space explorer
(Eng. ↓)
Kiss Richárd legújabb munkája, a „Spatial resolution” szervesen kapcsolódik az alkotó korábbi, szintén kamera nélkül készült, az internetre feltöltött képeket használó műveihez, mint a “KEYHOLE” (2021), a “World Wide Map” (2019-2020) vagy a “PLA.net” (2018).
A mű az emberiség túlfogyasztásának, a visszafordíthatatlan ökológiai krízisnek az immár el nem törölhető vizuális nyomait, sebeit kutatta fel, gyűjtötte össze és alkotott belőlük komplex kollázsokat. A globális láthatóságnak köszönhetően már semmi sem rejthető el, ami a Föld területén, a Földdel történik, mindennek vizuális nyoma van, mindenről készült vagy készül kép, amely felkutatható, elemezhető és felhasználható. Az antropocén többé nem rejti, rejtheti el természetének sajátosságát, leplezetlenül megmutatkozik.
A Google Maps segítségével elvégzett nyomozómunka négy nagy területre és témára korlátozódott. Az alkotó szeméttelepek, autógyárak, ültetvények és teherszállító hajók képeiből, amelyek száma esetenként elérte az 1200-at is, több száz munkaórában alkotta meg sűrítményeit, amelyek súlyos és nagyfelbontású információkapszuláként foglalják magukba mindazt, pontosabban annak csak egy kis töredékét, amit az emberiség a bolygó, a természet, vagyis saját környezete, saját maga ellen megcselekedett és cselekedik.
Amíg a térben, azaz a bolygó felületén szinte eltűnnek, eloszlanak, alig észrevehetők ezek az objektumok, nyomok, különösen akkor, amikor az avatatlan tekintet nem tudja, mi az, amit keressen, addig Kiss Richárd kutatása és kiemelő, kimetsző, majd sűrítő munkája plasztikusan láthatóvá, felmutathatóvá teszi azt, amit antropocén tudattalannak is nevezhetnénk. Mindazt, amivel nem szeretnénk szembenézni.
A kiállítás a Budapest Photo Festival programjának része.
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
2023. április 14-én, pénteken 19 órától a Nincs Pihenés című kiállítás finisszázsán Szűcs Mónika szakpszichológussal beszélget Szabó Liza, az alkotó és Cséka György, a kiállítás kurátora
Szűcs Mónika szakpszichológust arról kérdezzük, hogy egyrészt a kiállítás témáját adó traumatikus esemény, annak feldolgozása, hatásai hogyan néznek ki egy gyakorló szakember szemszögéből, kontextusában, másrészt mit gondol a kiállításról, a trauma vizuális értelmezéséről, milyen fogódzókat talál hozzá egy teljesen más összefüggésrendszerből rátekintve.
Szabó Liza kiállítása egy tizenhét évvel ezelőtti párkapcsolati erőszak feldolgozási, megértési és elbeszélési kísérlete, a képek nyelvén. Kísérlet a saját test és lélek fölött elvesztett uralomnak, a tehetetlenségnek, a szabadság még ha rövid idejű, de totális elveszítése sokszor észrevehetetlen, rejtett hatásainak, nyomainak a rekonstrukciójára, felszínre hozására.
Egyszerre érthető és érthetetlen, hogy sok esetben miért csak hosszú évek múltán bukkan fel az emlékezetből egy traumatikus esemény, és követeli ki a szembenézést, annak utólagos megfogalmazását, hogy pontosan mi is történt. A lelki sérülés olyan nagy, megrázó és igazából megmagyarázhatatlan, a mindennapi élet és gondolkodás szövetébe be nem illeszthető lehet, hogy a túlélés érdekét éppen a gyors elfojtás, elzárás jelenti. Ilyenkor az elfojtás helyén, az Én, a lélek történetében egy fehér folt, üres hely keletkezik, szakadás, amiről nem lehet beszélni, ami nincs, de mégis van, a folytonosság hiánya.
Szabó Liza kiállítása ennek a szakadéknak, szakadásnak próbál a maga eszközeivel, a képekkel, a verbálisan megfogalmazhatatlannak a megfogalmazásával a mélyére nézni. Annak tudatában, hogy a munka befejezhetetlen és lezárhatatlan. A lélek sebeinek felnyílása, az emléknyomok felbukkanása öntudatlan folyamat, elég hozzá egy helyszín, egy tárgy, egy kép, egy hang emléke, nyomai. Mivel azonban az Én inkább értelmezhető egy időben, idővel folyamatosan változó folyamatként, s nem pedig valami időben változatlan, statikus entitásként, az emlékek, képek értelmezése is változik, új kontextusba kerül, mélyül. Soha nem jut nyugvópontra. Örökös készenlét van és figyelem, nem múló szembenézés önmagunkkal, emlékeinkkel, képeinkkel, szakadékainkkal.
Nincs pihenés.
A kiállítás látogatható:
2023.03.29 – 2023.04.14.,
szerdától szombatig 14 és 18 óra között.
http://www.lizaszabo.com/
Grafika: Andrási Artúr
2023. április 4-én, 19 órától a Nincs Pihenés című kiállításon tart tárlatvezetést Szabó Liza, az alkotó és Cséka György, a kiállítás kurátora
Szabó Liza kiállítása egy tizenhét évvel ezelőtti párkapcsolati erőszak feldolgozási, megértési és elbeszélési kísérlete, a képek nyelvén. Kísérlet a saját test és lélek fölött elvesztett uralomnak, a tehetetlenségnek, a szabadság még ha rövid idejű, de totális elveszítése sokszor észrevehetetlen, rejtett hatásainak, nyomainak a rekonstrukciójára, felszínre hozására.
Egyszerre érthető és érthetetlen, hogy sok esetben miért csak hosszú évek múltán bukkan fel az emlékezetből egy traumatikus esemény, és követeli ki a szembenézést, annak utólagos megfogalmazását, hogy pontosan mi is történt. A lelki sérülés olyan nagy, megrázó és igazából megmagyarázhatatlan, a mindennapi élet és gondolkodás szövetébe be nem illeszthető lehet, hogy a túlélés érdekét éppen a gyors elfojtás, elzárás jelenti. Ilyenkor az elfojtás helyén, az Én, a lélek történetében egy fehér folt, üres hely keletkezik, szakadás, amiről nem lehet beszélni, ami nincs, de mégis van, a folytonosság hiánya.
Szabó Liza kiállítása ennek a szakadéknak, szakadásnak próbál a maga eszközeivel, a képekkel, a verbálisan megfogalmazhatatlannak a megfogalmazásával a mélyére nézni. Annak tudatában, hogy a munka befejezhetetlen és lezárhatatlan. A lélek sebeinek felnyílása, az emléknyomok felbukkanása öntudatlan folyamat, elég hozzá egy helyszín, egy tárgy, egy kép, egy hang emléke, nyomai. Mivel azonban az Én inkább értelmezhető egy időben, idővel folyamatosan változó folyamatként, s nem pedig valami időben változatlan, statikus entitásként, az emlékek, képek értelmezése is változik, új kontextusba kerül, mélyül. Soha nem jut nyugvópontra. Örökös készenlét van és figyelem, nem múló szembenézés önmagunkkal, emlékeinkkel, képeinkkel, szakadékainkkal.
Nincs pihenés.
A kiállítás látogatható:
2023.03.29 – 2023.04.14.,
szerdától szombatig 14 és 18 óra között.
Grafika: Andrási Artúr
Jótékonysági vásárt rendez a török és szír földrengés károsultjai javára az FFS!
Kisszériás poszterek eladásával gyűjt adományt a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója a földrengés károsultjainak.
Az FFS tagjai jótékonysági vásárt rendeznek a Stúdió limitált számú képeslap- és posztersorozatából. A különböző stílusokban és műfajokban alkotó művészeket a fotó médiuma és a segítségnyújtás szándéka köti össze, ezért a vásár teljes bevételét jótékonysági célra ajánlják fel.
A támogatók az 50x70 centiméteres posztertől a 10x15-ös képeslapig válogathatnak a Stúdió tagjainak munkáiból készült, elérhető árú nyomatokból.
A vásár április 1-én szombaton, 14 és 19 óra között lesz látogatható a Foton Galériában (Képíró utca 6.)
Az esemény borítóképéhez felhasznált fotó Ajkai Dávid munkája.
Megnyitó / opening 2023/03/27 (HÉT/MON) 19:00
Látogatható / on view: 2023/03/29 - 2023/04/14
Kurátor / curated by: Cséka György
A kiállítást megnyitja: Cséka György
The exhibition will be opened by: György Cséka
(Eng. ↓)
Szabó Liza kiállítása egy tizenhét évvel ezelőtti párkapcsolati erőszak feldolgozási, megértési és elbeszélési kísérlete, a képek nyelvén. Kísérlet a saját test és lélek fölött elvesztett uralomnak, a tehetetlenségnek, a szabadság még ha rövid idejű, de totális elveszítése sokszor észrevehetetlen, rejtett hatásainak, nyomainak a rekonstrukciójára, felszínre hozására.
Egyszerre érthető és érthetetlen, hogy sok esetben miért csak hosszú évek múltán bukkan fel az emlékezetből egy traumatikus esemény, és követeli ki a szembenézést, annak utólagos megfogalmazását, hogy pontosan mi is történt. A lelki sérülés olyan nagy, megrázó és igazából megmagyarázhatatlan, a mindennapi élet és gondolkodás szövetébe be nem illeszthető lehet, hogy a túlélés érdekét éppen a gyors elfojtás, elzárás jelenti. Ilyenkor az elfojtás helyén, az Én, a lélek történetében egy fehér folt, üres hely keletkezik, szakadás, amiről nem lehet beszélni, ami nincs, de mégis van, a folytonosság hiánya.
Szabó Liza kiállítása ennek a szakadéknak, szakadásnak próbál a maga eszközeivel, a képekkel, a verbálisan megfogalmazhatatlannak a megfogalmazásával a mélyére nézni. Annak tudatában, hogy a munka befejezhetetlen és lezárhatatlan. A lélek sebeinek felnyílása, az emléknyomok felbukkanása öntudatlan folyamat, elég hozzá egy helyszín, egy tárgy, egy kép, egy hang emléke, nyomai. Mivel azonban az Én inkább értelmezhető egy időben, idővel folyamatosan változó folyamatként, s nem pedig valami időben változatlan, statikus entitásként, az emlékek, képek értelmezése is változik, új kontextusba kerül, mélyül. Soha nem jut nyugvópontra. Örökös készenlét van és figyelem, nem múló szembenézés önmagunkkal, emlékeinkkel, képeinkkel, szakadékainkkal.
Nincs pihenés.
Varga Domonkos – City Without Walls (Város Falak Nélkül)
Megnyitó: 2023.02.13., 18.00
A kiállítás megtekinthető:
2023.02.13.-2023.02.25.
Szerdától szombatig 14 és 18 óra között.
Helyszín: Foton Galéria (1053 Budapest, Képíró utca 6.)
“Mint a lerombolt város, amelynek nincsen fala, olyan a férfi önuralom nélkül.” (Péld. 25:28, Szent István Társulat fordítása)
Pár éven belül a városlakók a Föld teljes népességéhez viszonyított aránya meg fogja haladni a 60%-ot, végleg kibillentve a vidéki területek és a nagyvárosok közötti egyensúlyt. Megkérdőjelezhetetlennek tűnik, hogy a jövő a globalizációé és az urbanizációé.
Varga Domonkos sorozatában megkérdőjelezi a kései kapitalizmus végtelenségig fejlesztett infrastruktúrájában feltételezett humanizmust. Képalapú kutatása eredménye szemben áll a javuló életminőségünkre vonatkozó általános optimizmussal.
A városon, mint szimbólumon keresztül igyekszik rámutatni, hogyan vall szégyent a korszellem, amikor a fenntarthatatlan fejlődést és az ezt felügyelő rendszert támogatja a humánetológiai szükségletekkel szemben.
Az átvitt értelmű képek és tisztán elméleti szövegek együttese fejti fel az épített környezet determináló erejét, a szaporodó mentális problémákat és a fennálló politikai-gazdasági rendszert egybefonó szálakat, melyek a modern város képében kereszteződnek. Hiszen a mai városokban testesülnek meg azok az ideológiák, amelyek erősebben polarizálnak, valamint sérülékenyebbé és individualistábbá tesznek minket, mint korábban valaha.
A kiállított szövegek és képek ezen a linken is elérhetőek: https://domonkosvarga.com/portfolio/city-without-walls/
________________________
Varga Domonkos (szül. 1998) budapesti képző- és fotóművész. Munkája a társadalom-gazdaságtan és társadalompolitika jelenségeit mutatja be a saját generációja szemszögéből.
Felvállalt szándéka, hogy figyelmet irányítson a problematikus kortárs jelenségekre. Folyamatos elméleti kutatással megalapozott projektjeiben ezen jelenségek és ideológiák dekonstruálását célozza a fénykép sokatmondó csendjén keresztül.
Domonkos tanulmányait a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és az Aalto University fotóművészeti képzésen végezte.
Tagja a Fiatal Fotóművészek Szövetségének, korábbi kiválasztott alkotója a Parallel Photo Platform programnak és a 2022-es OD Photo Prize zsűrijének különdíjasa.
Kurátor: Németh Domonkos Tamás
Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Giclée Factory, Capa Központ
FFS – Karácsonyi vásár 2022
– a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója karácsonyi műtárgy, poszter és képeslap vására.
KORTÁRS FOTÓT A FA ALÁ!
December 16-án várunk mindenkit, aki kortárs fotóval szeretné meglepni barátját, barátnőjét, családját, szomszédját vagy esetleg magát.
Elérhető árú poszterek, képeslapok, limitált példányszámú nyomatok és még néhány meglepetés a Stúdió tagjainak munkáiból.
Majdnem elfeledett, már ismert és új fotók nyomatait is megtalálhatjátok majd!
Minden eladás hozzájárul a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója programjainak megvalósításához, a Stúdió fenntartásához.
Várunk Titeket december 16-án 15 órától a Foton Galériában.
AZ EGYENSÚLY LABILIS SZERKEZETE
Megnyitó: 2022. 09. 20, KEDD, 18 óra
A kiállítást megnyitja: Ferencz Mónika, költő
A kiállítás megtekinthető: 2022.09.20-tól 2022.10.01-ig, a Foton Galéria nyitvatartási idejében (szerdától szombatig: 14.00-18.00 óráig)
---- please scroll down for English---
A kiállítás George Roast és Krász Kíra Dorottya egymásra épülő munkáit mutatja be. A két Brightonban diplomázó fotóművész élete teljesen megváltozott, amikor életüket 2020-ban Angliából Magyarországra költöztették. Kíra számára ez az otthont jelentette, a visszatérést a régihez, George számára az újat, a távolságot, kommunikációs és nyelvi nehézségeket, melyeket mint brit állampolgár nap mint nap tapasztal. Ebben az időszakban, erről készült közös projektjük a “Vállad a vállam nyomja, mégis felemelsz”.
Az alkotók játékosan szemlélik ezt a különbséget, az érzelmi támogatást és az egymásra helyezett teher eloszlását. Összehasonlítják adottságaikat, az élet által előírt arányaikat, majd különböző módszereket találnak olyan, testükkel formázott pozíciókra, melyek egymásba illenek, mégis nyomást gyakorolnak egymásra. Kapcsolatuk, mint egy önmagát fenntartó szerkezet, erőfeszítést, és állandó alkalmazkodást igényel az egyensúly fenntartása érdekében. A kompozíciókból egyértelművé válik, hogy az összes egység szerves része az egésznek. A kép részekre bontásával, a szerkezet szét is eshet, egyensúlyából ki is billenhet.
A kiállításon megtalálhatók lesznek George zselatinos papír kompozíciói is, ahol különböző korú és tónusú papírok kerültek előhívásra, illetve Kíra Tetris által inspirált munkái.
---------
THE UNSTABLE STRUCTURE OF BALANCE
Opening: Tue 20.09.2022, 6pm by Mónika Ferenczy, poet
The exhibition will be open from 21.09.2022- 01.10.2022.,
WED-SAT 14-18 pm at Foton Gallery
The project ‘I stay grounded, by holding you up’ came to creation shortly after Kíra Krász and George Roast relocated their lives from England to Hungary, a move which brought with it new aspects of interdependence. For Kíra, it was home, but for George, it was far away, not just in physical distance but also due to language difficulties. The artists looked playfully at this difference exploring the interplay between the emotional support and equal burden that they have placed on one another.
They addressed this by comparing their endowments and the proportions of their bodies that life has prescribed, finding different ways in which their forms would fit with each other, yet put pressure on the other. It is an abstract perception of the mutually excerted burden, as well as the shared responsibility to uphold. It addresses the fact that a relationship is a self-supported structure requiring effort, strength, and constant adjustment in order to maintain balance. The compositions become metaphorical of this notion, by breaking the image into parts, it becomes evident that each part is integral to understanding the whole.
This collaborative project arose from two separate bodies of work: George Roast’s series, ‘Little Jacket for a Man’, a collection that explored the latent images of expired darkroom paper, and ‘Squaring each other to fit’ by Kíra Krász inspired by the video game Tetris, using the gameplay as a metaphor to reflect the physical and emotional impacts of the 2020 quarantine due to the Covid-19 pandemic. Pieces from these series are included as part of this exhibition.
Egy hosszú, csendes nyári szünet után ideje nyilvánosságra hoznunk a 2022-es tagfelvételink eredményét! 42 jelentkezőből választotta ki a zsűri a Stúdió 7 új tagját. Köszönjük a szakmai segítséget még egyszer Gellér Juditnak és Pettendi Szabó Péternek!
A Stúdió új tagjai 2022-ben:
Gratulálunk az új tagoknak!
Bemutatkozó kiállításuk hamarosan a Foton Galériában!
Oxitocin szintézis
Az oxitocin a szülésben és az újszülött gondozásában játszott szerepén túl a társas és affektív folyamatok szabályozásában is nagy szerepet kap: csökkenti a szorongást, a félelmet, a depressziót. Elősegíti a társas támasz nyújtását és fogadását, növeli a bizalmat.
Az FFS idei bemutatkozó kiállításán hat alkotó és egy elméleti területről érkező tag mutatkozik be.
Mit tehetnek az Y és Z generáció tagjai az elmagányosodás ellen? Hogyan élik meg a felnőtté válás gyakran rögös útját, milyen eszközökkel keresik, formálják és fogadják el saját identitásukat? Hogyan jutunk el az egyéntől a közösségig, és egyáltalán: mit jelent új tagnak lenni egy szakmai közegben? A kiállításon hat alkotó, hat – egymástól merőben eltérő – munkái láthatóak, egy valami azonban közös: a tárlat, és ezáltal egy új közösség megszületésénél jelképesen felszabaduló oxitocin mindegyikükre hatással volt. Így lett ez az első közös nagy élmény, az első mérföldkő.
Az FFS új tagjai: Ajkai Dávid, Nényei Lujza, Orosz Fanni, Gyöngyösi Eszter, Legát Anna Franciska, Szigligeti Balázs, Veres Noémi Viktoria.
A kiállítást megnyitja: Pettendi Szabó Péter képzőművész
Az esemény kurátora: Gyöngyösi Eszter
Grafika : COMPACT Stúdió
HOSSZÚ NAPOK, RÖVID HETEK
Foton Galéria, 2022. 08. 08. – 2022. 08. 20.
Megnyitó: 2022. 08. 08., 18 óra
--see English below--
Markó Luca Hosszú napok, rövid hetek című fotókiállítása az anyaság első három évét mutatja be. A várandósság aggodalommal és várakozással teli hónapjai után az együttélés új formái alakulnak ki, miközben felborul a kint és a bent, a nappal és az éjszaka egyensúlya. Mindez a járványhelyzet bezártságával együtt kettős karantént épített a művész köré, amelyben újra kellett tanulnia a hétköznapok működését. Ki vagyok én, ha átmenetileg le kell mondanom azokról a tevékenységekről, amelyeken keresztül korábban definiáltam magam? Milyen érzés, ha öt percre, a fürdőszobában sem maradhatok egyedül? Hogyan lehet az élet összeszűkült terében újra felfedezni, újraalkotni saját magamat?
Aki beszorul a lakásba, önkéntelenül is az ismerős tájakat kezdi más szemel látni. A gondolatfolyam-szerűen, asszociációk mentén rendezett képek az „anyatekintetet” követik, ráközelítve ennek a zárt világnak a folyton változó, gyakran tabuként kezelt részleteire. Új testtapasztalatok és érzelmi hullámzások, társadalmi elvárások és megváltozott párkapcsolati dinamikák. Feloldódás a mindent felülíró anyaszerepben, ablakok, fényfoltok, lenyomatok és gyűrődések a kontrollvesztés időszakából. Az analóg technikával készült fényképeken naplórészletek keverednek megrendezett, újrajátszott jelenetekkel és tárgykompozíciókkal.
A kiállítást megnyitja: Kállay Eszter költő, képzőművész
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.
---
LONG DAYS, SHORT WEEKS
Foton Gallery, 2022. 08. 08. – 2022. 08. 20.
Opening: 2022. 08. 08., 18 óra
Luca Markó’s photo exhibition ‘Long Days, Short Weeks’ puts on display the formative first three years of motherhood. Following the months of pregnancy filled with anxiety and expectations, new ways of co-habitation emerge, disrupting the balance of inside and outside, day and night. Deepened by the isolation of the pandemic, the artist experienced a double quarantine in which she had to learn again how to operate in her everyday life. Who am I if I have to give up, at least temporarily, all the activities that helped me define myself? How does it feel never to be alone, not even in the bathroom? How can I re-discover and recreate myself in the confined spaces of life?
Those who are cornered in an apartment start to see familiar things from a fresh perspective. Luca Markó’s photos, following a stream of consciousness, establish a ‘mother gaze’ and focus on the ever-changing and tabooed details of this closed environment. New bodily experiences and emotional waves, social expectations and changing relationship dynamics. Dissolution in the all-encompassing role of a mother, windows, light spots, imprints and wrinkles from a time of losing control. The 35mm photos mix diary excerpts with pre-arranged and re-enacted scenes and object compositions.
Opening speech: Eszter Kállay, poet, visual artist
BÁNYÁSZ ANNA
Már a jövő sem a régi
Megnyitó: 2022.07.19., 19:00
A kiállítás megtekinthető:
2022.07.19.-2022.07.30., szerdától szombatig 14 és 18 óra között.
Helyszín: Foton Galéria (1053 Budapest, Képíró utca 6.)
Egy nagyon személyes indíttatású projekt, ami többek között arra is keresi a választ, hogy mi a mai szerepe egy önfenntartó gazdaságnak. Lehet-e egyfajta jövőalternatívaként kezelni a természetközeli életmódot? A fotóprojektem alapját az emlékek és a nosztalgia inspirálta. A nosztalgia egyfajta akaratlan emlékezet, és az akaratlan emlékezetben a lényeg tárul fel. A lényegben pedig az eszme van megragadva, az ideális. A nosztalgikus emlékezetben a dolgok nem úgy jelennek meg, ahogyan egykor jelen voltak, hanem ahogy sosem éltük meg: lé- nyegi formájukban. Sorozatomban ennek a meghatározatlan lényegnek a megragadása a cél és annak tudatosítása a jelenben. Ilyen módon egy olyan múltat idézek fel, ami sosem történt meg úgy teljes mivoltában, ahogyan most emlékszem rá, ezért lehetőséget kínál arra, hogy a jövőben olyanná váljon, amilyennek szerettem volna.
A kiállítás az NKA támogatásával valósult meg.
Foton fórumestek XIII. rész: A szubjektív valóságok szépsége. Beszélgetés Tombor Zoltán-nal
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
“A fotográfia az egyetlen módszer, mellyel definiálni tudom magam.”
Tombor Zoltán 1973-ban született Budapesten. 13 éves korában kezdett először érdeklődni a fényképészet iránt és autodidakta módon fejlődött tovább.
2003-ban kisebb haza sikerek után úgy döntött, Milánóba költözik, majd 2011-ben már feleségével New Yorkban telepedtek le. Munkáiban az emberi érzelmek, belső szubjektív valóságok ábrázolására törekszik a divatfotográfia nyelvén. Képei elkészítésénél a véletlen pillanatok ugyanannyira hangsúlyosak, mint a megrendezettség.
Tombor Zoltán munkáinál nem tartja fontosnak a műfaji definiálást, képeire ugyanúgy tekinthetünk divat-, portré-, vagy tájfotóként, dokumentarista vagy zsánerművészetként. Munkái minden esetben az alkalmazott és autonóm fotográfia között mozognak. “Szerintem a fotó transzparens médium, első pillantásra kiderül, hogy jó-e vagy sem, a készítés céljától függetlenül.”
2021-ben a Mai Manó Házban nyílt önálló kiállítása a Fényterápia címmel, ugyanebben az évben az Einspach Fine Art & Photography Galériában is kiállítást rendezett Felületi Feszültség címmel. További önálló kiállításai: 2019 – Société Budapest; 2011 – Tőzsdepalota; 2009 – Párizsi Magyar Intézet. De ezeken kívül számos csoportos kiállításon is részt vett, mint a Kiscelli Múzeum Budapest Élet/Kép című tárlata vagy 2021-ben a Bátor Tábor aukciójához kapcsolódó kiállítás a Société Budapestben.
Foton fórumestek XII. rész: Negatív terek- beszélgetés Czigány Ákossal és Kovács Krisztinával
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
_CZIGÁNY ÁKOS_ (1972, Budapest) a magyar kortárs fotográfiai színtér meghatározó alakja, akinek művészetét a dokumentatív, konceptuális és absztrakt megközelítések ötvözése jellemzi. Bármely sorozatával is találkozik az ember, legyen az a Darwin Online üres lapokból álló geometrikus színkompozíciói, az Egek kontrasztos égboltjai, az Otthonok textúrával rendelkező magányos tűzfalai, Czigány minden munkáját áthatja a tűpontos képi megfogalmazás. A kompozíciók lenyűgöző precizitása olyan rendet teremt, mely a valóság látszatán túlmutat és ebben a fény az anyag egészen finom részleteit, felületeit emeli ki, transzcendens minőségeket hozva létre. A végeredmény egy páratlan, egyszerre formán és struktúrán alapuló, ugyanakkor érzékeinket is megszólító líraiság.
Czigány Ákos fotóművész 1995-ben diplomázott az ELTE Bölcsészettudományi Karán. A Magyar Fotóművészek Szövetségének tagja. Budapesten él és alkot, 2014 óta a Várfok Galéria képviselt művésze.
2010-ben Egek című sorozatáért elnyerte a neves Lucien Hervé és Rodolf Hervé-díjat, majd az International Photography Awards 3. és a prágai Leica galéria FRAME011 nemzetközi fotográfiaversenyének 2. díját és különdíját is. 2020-ban Balogh Rudolf-díjjal tüntették ki. Alkotásai az elmúlt években számos rangos egyéni és csoportos kiállításon szerepeltek itthon és külföldön egyaránt, többek között olyan intézményekben, mint a Magyar Nemzeti Galéria, Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, a Mai Manó Ház, a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumban, a würzburgi Museum im Kulturspeicher, a frankfurti Galerie BRAUBACHfive vagy a Galleria Parmeggiani - Musei Civici Reggio Emilia.
Czigány Ákos alkotásai megtekinthetőek weboldalán www.akosczigany.com, valamint a Várfok Galéria honlapján: https://www.varfok-galeria.hu/muveszek/czigany-akos/
_KOVÁCS KRISZTINA_
művészettörténész, a Várfok Galéria művészeti vezetője
Kovács Krisztina művészettörténetet tanult 2002 és 2008 között a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) és 2007-ben a perugiai Universitá degli Studin. Egyetemi tanulmányai mellett 2005 és 2013 között a budapesti Szépművészeti Múzeum Múzeumpedagógiai Osztályán dolgozott, tárlatvezetéseket és workshopokat tartott magyar, angol és olasz nyelven.
Az ELTE elvégzése óta teljes munkaidőben a budapesti Várfok Galériában dolgozik, először művészettörténészként, asszisztensként, ügyintézőként, kurátorként, majd 2016-tól az intézmény művészeti vezetőjeként. Az elmúlt tizenhárom évben több száz kiállítást szervezett, nemcsak a Galéria kiállítótereiben, hanem azokon kívül is, több rangos intézményben, múzeumban Magyarországon és a nemzetközi színtéren egyaránt, számos művészeti kiadványt és katalógust írt és szerkesztett, illetve rendszeres jelleggel ad elő konferenciákon, kurzusokon művészeti menedzsment témában. Évek óta a Werk Akadémia és a Budapest Art Mentor program oktatója. 2019 őszi szemeszterében Visual Arts Management and Art Curation címmel angol nyelvű kurzust tartott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. 2016-ban megalapította a First Generation@Várfok Galleryt, amely angol nyelvű művészeti program, koncepciója és tartalma szempontjából egyedülálló volt Magyarországon. Az First Generation@Várfok Gallery célja volt a gyűjtők következő generációjának oktatása és a kortárs művészettel való megismertetése izgalmas és sokszínű rendezvényprogramon keresztül.
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja
Foton fórumestek XI. rész: – Örök Avantgárd: beszélgetés Eperjesi Ágnessel és Magyar Fannival
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
//EPERJESI ÁGNES//
Eperjesi Ágnes 1964-ben született Budapesten. Magyar fotóművész, tipográfus, grafikus, könyvtervező. 1986-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskola fotó-tipográfia szakán. 1989-ben Hollandiában a Minerva Academy-n tanult, majd 1991-ben mesterdiplomát kapott a Magyar Iparművészeti Főiskola hallgatójaként. Doktori fokozatát a Magyar Képzőművészeti Egyetemen szerezte meg 2010-ben. Ezt folytatva 2013-ban középfokú mediátori képzésben vett részt.
1989 óta kiállító művész. Egyéni kiállításai voltak Budapesten, Szegeden, Varsóban, Székesfehérváron, Brüsszelben, és Zalaegerszegen. Csoportos kiállítások keretein belül pedig művei többek között Párizst, Rómát, Berlint, New Yorkot, Bécs-et és Brüsszelt is bejárták. Miközben Pécsi József ösztöndíjas volt, megkapta a Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjat, amit a Római Magyar Akadémia ösztöndíja követett. 2005-ben New Yorkban megkapta a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjat, majd a Stúdió residency ösztöndíjat 2007-ben, Buenos Aires-ben. 2008-ban az Esztergomi Fotográfiai Biennálé nagydíját vihette haza.
Jelenleg aktív alkotói tevékenysége mellett oktatóként is tevékenykedik. Tanított a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, a Színház és Filmművészeti Egyetemen, az ELTE-n és a METU docense.
//MAGYAR FANNI//
Magyar Fanni 1986-ban született Budapesten. Alapfokú egyetemi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem szabad bölcsészeti szakán végezte, és a mesterképzésen is itt tanult művészettörténet szakon, ahol 2013-ban szerezte meg diplomáját. 2013 második felében Humboldt Universität zu Berlin, Kunst- und Bildgeschichte MA képzésen is részt vett.
2014-ben és 2015-ben részt vett az OFF biennále szervezésében projektmenedzserként. 2016 és 2019 között az FKSE vezetőségi tagja volt. Ezzel párhuzamosan lett a VILTIN Galéria művészeti vezetője 2016-2018 között, majd ezt követte 2017-2022 között a Műértő művészeti és Műkereskedelmi folyóirat főszerkesztői pozíciója.Tagja az FKSE-nek és a AICA - Műkritikusok Nemzetközi Szövetsége Magyar Tagozatának, és 2018-tól az acb Galéria kurátora.
Eperjesi Ágnest az acb Galéria képviseli.
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának workshopja, vezeti Puszt Zsófia és Dóka Gábor
Photobook és photozine mindenkinek!
Mindenki vezetett egyszer naplót, vagy megpróbált egyszer már naplót vezetni az életében. Ugyanígy szinte mindenki vezet fotónaplót, vagy vezetett legalább egyszer.
Az elmúlt évtizedben az okostelefonok megjelenésével mindenki legalább egyszer vezetett fotónaplót, amelyet vagy megosztott a közösségi képmegosztó platformokon vagy nem. Lényegtelen is, mivel abban az óriási felhőben, amelyben őrizzük ezeket a (legtöbbször szép, de sokszor akár traumáinkat feldolgozó) képeket, minden megtalálható.
De mi és miről is szól egy photobook vagy egy zine?
Hogyan készíthet magának bárki zine-t vagy könyvet?
A mi megközelítésünk szerint ezek a művészeti könyvek valóban könyvek, úgy, mint egy regény, egy napló vagy egy novelláskötet. Vélemények, kritikák, traumák feldolgozásai. Ez a művészeti forma mindenkié lehet. Egy photobook vagy zine dramaturgiai összeállításával nem csak a környezetünkhöz kerülhetünk közelebb, de saját lelkivilágunkat is górcső alá vehetjük.
A workshopon arra szeretnénk kérni a résztvevőket, hogy hozzanak el a saját személyes archívumukból képeket, olyan képeket, amelyek megmozgatják őket. Ezekből a képekből közös erővel fogjuk összerakni a dummyjaitokat. (Dummy jelentése: egy tervezett kiadvány, pl. könyv vagy magazin makettje, amelyből később könyv lehet.) Az esemény alatt a képekből válogatva megkeressük azt a narratívát, amelyről a résztvevő mesélni szeretne. Legyen az egy személyes élmény, benyomás vagy akár egy társadalomkritikai gondolat.
Korosztály: Minden korosztály jelentkezését szeretettel várjuk!
Részvételi díj: 2000 HuF; FFS és FKSE tagoknak: 1000 HuF
Résztvevők száma: max. 15 fő
Jelentkezés: Kérlek, részvételi igényedet május 20. éjfélig jelezd a studio@ffs.hu-ra küldött emailben! Nem csak azért, mert az előkészületek miatt fontos tudnunk, hányan lesztek ott, hanem azért is, mert így a vásárra ingyen belépést biztosítunk.
Amit hozz magaddal: az archívumodat pendrive-on vagy más külső meghajtón, amiről a helyszínen nyomtathatunk!
De amit legfőképpen ne felejts otthon az a motiváció és jókedv!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Eng:
Workshop of the Studio of Young Photographers, led by Zsófia Puszt and Gábor Dóka
Photobook and photozine for everyone!
Everyone has kept a diary at some point in their life, or tried to keep a diary at some point in their life. But almost everyone keeps a photo diary, and everyone has kept one at least once.
Over the past few years, with the arrival of smartphones, everyone has started or kept a photo diary at least once, which they either shared on social photo-sharing platforms or not. It doesn’t really matter, because the huge cloud in which we store these images (mostly beautiful but often of our traumas), preserves everything.
But what is a photobook or a zine?
What is a zine or a book about?
And how can anyone make their own?
In our approach, these art books are actually books, like a novel, a diary or a book of short stories. They are reviews, critiques, reworkings of ideas. This art form can belong to everyone.
In the workshop we would like to ask participants to bring images from their own personal archives, images that move them. From these images we will collectively assemble your dummies (dummy means: a model of a planned publication (e.g. book or magazine) which will later become a book.) During the event, we will find the narrative that you want to tell about. Be it a personal experience, an impression or even a critical reflection on society.
By creating the dramaturgy of a photobook or zine, we can get closer to our surroundings, but also to our own thoughts in a given moment. Get involved and let's think together!
Age range: All ages are welcome!
Participation fee: 2000 HuF; For members of FFS or FKSE: 1000 HuF
Number of participants: max. 15 ppl
Registration: please register in advance, not only because it is important to know how many of you will be there, but also because we offer free entry to the fair. Please register until 24:00 on 20th May by sending an email to studio@ffs.hu
What to bring: your archive on a thumb drive or other external drive, which we print on the spot!
But most of all, don't forget to bring motivation and good mood!
Foton fórumestek X. rész: – A vidék horizontja: beszélgetés Váczi Lillával és Süli-Zakar Szabolccsal
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
VÁCZI Lilla (Debrecen, 1988)
2015-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem média design mesterszakán. Alkotói tevékenysége elsősorban médiaművészeti műfajokra fókuszál, munkáit a természeti jelenségek és a vidéki környezet inspirálja leginkább. Műveiben fontos szerepet játszanak az érzékszervi és érzelmi benyomások, a meditatív elmélyülés, amelyek a személyes tapasztalatok intimitásán túl, szociokulturális lenyomatokat is hordoznak. Aktívan vesz részt a hazai, kortárs művészeti életben, az FKSE Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület és az FFS Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának tagja. 2019-ben Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjas, kétszeres Nemzet Fiatal Tehetségeiért ösztöndíjas. Fotói és videói a MODEM és a Déri Múzeum közgyűjteményében is megtalálhatóak. 2020-ban a MODEM-ben volt látható a Termő/Föld című páros kiállítása, előtte 2017-ben a Debreceni Nemzetközi Művésztelepen (Tervezett Alkotás címmel), tavaly pedig az #IFeelSeen csoportos kiállításon vett részt ugyanitt.
SÜLI-ZAKAR Szabolcs (Debrecen, 1976)
Debrecenben és Egerben él, dolgozik. Projektszemléletű művész és kurátor, kutatási területe a társadalmi/urbánus tér vizsgálata, a képzőművészet, a tervezőművészet és a tudomány határterületein. 2000-ben diplomázott Szegedi Tudományegyetem földrajz szakán, 2005-ben Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán. Doktori fokozatát 2014-ben védte meg a Magyar Képzőművészeti Egyetemen Doktori Iskolájában, a térfelfogás tudományos és kortárs művészeti aspektusai a tércentrikus emlékművekben címmel. A MAOE és a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesületének tagja. 2010–2013 között a Derkovits Gyula Képzőművészeti Ösztöndíjat, 2015-ben a Római Magyar Akadémia Képzőművészeti Ösztöndíjat és a Szép Magyar Könyv díjat, 2016-ban a Gácsi Mihály díjat nyerte el. 2017-től a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ kurátora, 2019-től vezető kurátora, jelenleg művészeti vezetője. Fontosabb kurátori munkái a Debreceni Nemzetközi Művésztelep rezidenciaprogramja és kiállításai (2006-2009; 2016- ), valamint olyan tárlatok, mint a PANEL lét, közösség, esztétika – a lakótelepek hatvan éve (2019) vagy az APÓRIÁK (2022).
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja
Foton fórumestek IX. rész: A vége után - beszélgetés Gerhes Gáborral és Lázár Eszterrel
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Mit jelent művésznek lenni? Mik azok a lépcsőfokok, kudarcok és sikerek, amiket szükséges megtapasztalni a fejlődés érdekében? Milyen perspektívája lehet ma Magyarországon egy tehetséges fiatalnak?
Május 17-én Gerhes Gábor és Lázár Eszter beszélget mentor és mentorált viszonyról, a tanári, művészi és baráti szerepben jelen lévő felelősségről, a magyar művészeti oktatás lehetőségeiről és korlátairól és a művészek felé támasztott elvárásokról.
Foton fórumestek IX. rész: A vége után - beszélgetés Gerhes Gáborral és Lázár Eszterrel
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Mit jelent művésznek lenni? Mik azok a lépcsőfokok, kudarcok és sikerek, amiket szükséges megtapasztalni a fejlődés érdekében? Milyen perspektívája lehet ma Magyarországon egy tehetséges fiatalnak?
Május 17-én Gerhes Gábor és Lázár Eszter beszélget mentor és mentorált viszonyról, a tanári, művészi és baráti szerepben jelen lévő felelősségről, a magyar művészeti oktatás lehetőségeiről és korlátairól és a művészek felé támasztott elvárásokról.
Gerhes Gábor Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, egyetemi oktató. Az MTA Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja.
2006–2015 között a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Média design szakán, 2010-től a Budapest Metropolitan Egyetem Fotó szakán (BA és MA) óraadó tanár. Tagja a Magyar Fotóművészek Szövetségének, és a MAOE intermédia szakosztályának.
A művészt Magyarországon az acb Galéria képviseli.
Alkotói tevékenységét számos ösztöndíjjal: a Soros Alapítvány, a Művelődési Minisztérium, az Eötvös Alapítvány ösztöndíjával, továbbá a Derkovits-ösztöndíjjal, és egyéb más díjakkal ismerték el. 2004–2005-ban francia Kulturális Minisztérium, alkotói ösztöndíját nyeri a párizsi Recollettes-ba, 2006-ban a Kulturkontakt bécsi ösztöndíját nyeri el.
2014-ben megkapja az AICA (Nemzetközi Műkritikusok Szövetsége) fődíját a Trafó Galériában rendezett Neue Ordnung c. kiállításáért. 2014-ben bekerült a Kreatív magazin a 30 legjobb magyar fotós c. válogatásba. A 2021-ben a Mai Manó – Magyar Fotográfusok Házában megrendezett Der Plan. című egyéni kiállítása a punkt.hu szakmai szavazatai alapján a 2021 év negyedik legjobb kiállítása volt.
1985 óta rendszeresen állítja ki munkáit egyéni és csoportos kiállításokon a legfontosabb hazai kiállítóterekben: Ludwig Múzeumban, a Műcsarnokban, Nemzeti Galériában, Szépművészeti Múzeumban, a Robert CAPA Fotográfiai Központban a debreceni Modemben, Szegeden, Pécsett, Dunaújvárosban, Veszprémben, Székesfehérvárott, Miskolcon és Szombathelyen. Valamint számos jelentős külföldi kiállítóhelyen: Párizsban (Grand Palais, Louvre-Caroussel), Montpellierben (FRAC), Brüsszelben (BOZART), Helsinkiben, Pozsonyban, Varsóban (Palace Ujazdowsky), Bukarestben, Bécsben, Lisszabonban, Londonban (Anthony Reynolds Gallery), Triesztben, Berlinben (Akademie der Künste), Baselban (Art Basel) Taiwanon és az Egyesült Államokban.
Munkáiból a hazai gyűjtemények közül a budapesti Soros Alapítvány, a Kortárs Művészeti Múzeum – Ludwig Múzeum, a Kiscelli Múzeum, a Vintage Galéria, a KOGART Alapítvány, a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti Múzeum, a miskolci Hermann Ottó Múzeum, az Első Magyar Látványtár és a Miskolci Galéria, a dunaújvárosi Modern Művészetért Közalapítvány (ICA), a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum, a Szombathelyi Képtár, a székesfehérvári Szt. István Király Múzeum és a debreceni MODEM, a veszprémi Művészetek Háza gyűjtemény számára vásároltak. Valamint az Irokéz gyűjteményben és a Somlói-Spengler gyűjteményben, külföldön a svájci H. Ringier gyűjteményben és a Kunsthaus Glarusban, a németországi Stiftung DZ Bank AG – Frankfurt am Main gyűjteményében, valamint számos egyéb magyar és külföldi magángyűjteményekben is őrzik.
LÁZÁR Eszter (Budapest, 1998) 2020-ban végzett fotográfia alapszakon, majd ugyanebben az évben felvételt nyert a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójába, jelenleg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem média design mesterszakos hallgatója. Alkotói munkájában gyakran foglalkoztatja a valósághoz fűződő ambivalens viszonyunk, a létezés abszurditása és kiszámíthatatlansága. Munkái során olyan jelenségeket köt össze, amelyek kapcsolata az egyes elemeken túlmutató összefüggéseket és jelentéseket tárnak fel. A munkafolyamat számára sokszor a reflektálható és interakcióra képes helyzetteremtés jelenti, mely során a befogadói szerep megváltozik és maga válik résztvevővé a szándéka, avagy tudta nélkül. Célja a szerepkörök összemosása és az alkotási folyamatról alkotott kép tágítása, önmaga számára is.
(szöveg: Capazine)
Foton fórumestek VIII. rész: Poszthumanizmus ökológiája – beszélgetés Szalai Dániellel és Petrányi Zsolttal
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Május 4-èn Szalai Dániellel és Petrányi Zsolttal folytatjuk beszélgetés sorozatunkat a konceptuális fotográfia új horizontjairól, illetve az alkotói felelősségvállalásról az antropocén korszakot körülölelő problémakörökről - mind hazai, mind pedig a külföldi tapasztalatokat érintve.
Szalai Dániel 1991-ben született magyar művész, Budapesten él és dolgozik. Fotóalapú projektjeiben az állat-ember kapcsolatok vizsgálatán keresztül reflektál társadalmi, politikai és gazdasági kérdésekre. Munkái bemutatásában gyakran használ téri, installatív megoldásokat és kever különböző médiumokat. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen és bécsi Angewandte-n tanult fotográfiát; BA diplomáját design- és művészetelmélet szakon szerezte. 2021-től a MOME Multimédia-művészet DLA szakos doktorandusza.
2020-ban a Futures fotográfiai program, 2018–2019-ben a Parallel Európai Fotográfiai Platform résztvevője. Munkáját számos hazai és nemzetközi kiállításon mutatták be. 2019-ben a LensCulture Emerging Talent Awards nyertese. 2018-ban Novogen című munkájával elnyerte a Paris Photo Carte Blanche-díját és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Budapest Portfolio Review-jának fődíját. A holland BredaPhoto Talent Programjának magyar nyerteseként a 2018-as biennálé kiállítója. A Carte Blanche Collective, az FFS és az FKSE tagja.
Petrányi Zsolt 1966-ban született, Budapesten él és dolgozik. Művészettörténeti tanulmányait az ELTE Művészettörténet szakán végezte, PhD. dolgozatát is itt védte. 1996-tól, Beke László igazgatósága alatt a Műcsarnokban dolgozott kurátorként. 2001-től a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet művészeti vezetője volt, 2003-ban a Kis Varsó művészcsoporttal a Velencei Biennále Magyar Pavilonjának kurátora. 2005-től 2011-ig a Műcsarnok igazgatója, a Velencei Biennále Magyar Pavilonjának nemzeti biztosa. Ezekben az években több nemzetközileg is nagyra értékelt művész egyéni kiállítását mutatta be (Luc Tuymans, Thomas Ruff, Michael Borremans). 2011-től a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének vezetőjeként a kortárs művészetet és annak történeti előképeit, tendenciáit vizsgálja. 2017-ben a Velencei Biennále Magyar Pavilonjában Várnai Gyula kiállításának rendezője. A kortárs fotográfia kérdései különösen foglalkoztatják, több kiállítást is rendezett a témában. A MOME Fotográfia MA szakának meghívott kurzusvezetője.
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
// A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója tagfelvételt hirdet! //
A Stúdió célja a tehetséges pályakezdő fotográfusok, a fotó médiumát alkalmazó képzőművészek és a fotográfia elméleti, történeti, kritikai kérdéseivel foglalkozó szakemberek (kurátorok, kutatók, szakírók) ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe, pályára történő beilleszkedésük segítése. A Stúdió a tagok alkotómunkájához eszmei, anyagi támogatást nyújt, képviseli őket hazai és nemzetközi fórumokon, valamint más szervezetekkel való együttműködések során. A tagok részt vehetnek stúdiós pályázatokon, kiállítási, kurátori lehetőséghez juthatnak, bekapcsolódhatnak a Stúdióban folyó műhelymunkákba. A Stúdió tagkártyájával ingyenesen vagy kedvezményesen látogatható több múzeum, kiállítóhely, továbbá kedvezménnyel lehet igénybe venni több fotólabor, nyomda szolgáltatását.
• Ki jelentkezhet?
Várjuk mindazon 18–35 év közötti alkotók és elméleti szakemberek jelentkezését tagságunkba, akik elhivatottságot éreznek a fotográfia iránt és aktívan részt akarnak venni a Stúdió munkájában. A fotográfia médiumán túlmutató, de azzal rokon intermediális, videó alapú munkákat tartalmazó portfóliókat is szívesen vesszük. Olyan,
a fotográfiával rokon diszciplinában tevékenykedő szakemberek illetve hallgatók jelentkezését is várjuk, akik szívesen fejlesztenének kortárs művészeti projekteket. Szakirányú végzettség nem feltétel.
• A jelentkezés módja - ha alkotó vagy
Az alkotók bemutatkozó PDF formátumú portfólióval, motivációs levéllel és az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek. A portfolióhoz csatolni kell az alkotó szakmai önéletrajzát is. A motivációs levél maximális terjedelme 1500 karakter legyen. A portfolió technikai kritériumai: a PDF mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot. Kérjük, hogy az elektronikus portfólió fájlneve tartalmazza a jeletkező nevét is. Célszerű feltüntetni a képek adatait:
— sorozatcím (ha van)
— képcím
— elképzelt kiállítási méret
— készítés éve
— technika
— továbbá az alkotói elképzelés, koncepció leírása
• A jelentkezés módja - ha kurátor, kutató vagy szakíró vagy
A kurátorok, kutatók, szakírók - szakmai önéletrajzzal, publikációs jegyzékkel, és/vagy két-három írással (kritika, esszé, tanulmány) - egy max. 1500 karakter hosszúságú motivációs levéllel, és/vagy egy kidolgozott projekttervvel, amelyet a felvétel esetén a közeljövőben meg szeretne valósítani a Stúdióval- illetve az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek.
• A jelentkezéseket a Stúdió felvételi bizottsága bírálja el, amelynek tagjai az FFS vezetősége (Tóth Emese, Nagy Iza, Németh Domonkos Tamás, Varga Domonkos) és a meghívott vendégek:
— Pettendi Szabó Péter (képzőművész, tanár)
— Gellér Judit (fotókurátor, oktató, szakíró)
• A felvétel menete
— Portfóliók elküldése elektronikusan: 2022. május 1. vasárnap 11:11-ig a studio@ffs.hu címre, 'Tagfelvétel 2022' tárggyal. A PDF portfólió mérete ne haladja meg a 10 MB-ot!
— Portfóliók áttekintése: A felvételi kétfordulós rendszerű. Az első körben, a portfóliók beérkezését követő hetekben a bizottság áttekinti és elbírálja a leadott munkákat, majd értesíti a továbbjutott pályázókat a második, szóbeli forduló időpontjáról.
— Szóbeli forduló: A második fordulóban az ígéretesnek ítélt pályázatok alkotóival személyesen is elbeszélgetünk. Erre az alkalomra kérjük, hogy a továbbjutott pályázók hozzák magukkal a nyomtatott portfóliójukat is. A végső döntésről, a felvételi eredményéről a jelentkezőket e-mailben értesítjük a szóbeli fordulótól számított 15 napon belül.
Ha bármilyen kérdésed van, írj nekünk a studio@ffs.hu címre, vagy keress minket a 06302127311-es telefonszámon!
Borító: Nagy Iza
Foton fórumestek VI. rész: A szexualitás szépsége – Beszélgetés Szombat Évával és Lendvai Lindával
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessenek a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Április 29-én Szombat Éva fotóművész és Lendvai Linda, a Supermarket Gallery alapítója mesél nekünk közös sikereikről, együttműködésük kezdeteiről, és az Éva által közvetített sajátos szemléletmódról.
“ Játszottam egyedül, játszottunk együtt, elkezdtem kinyílni…”
Szombat Éva a szexuális tabuk ledöntésével, a női test szépségével, őszintességgel, és humorral szál szembe az énképünket és szexualitásunkat érintő társadalmi nyomással és az ebből fakadó szorongással és depresszióval.
A sokak által keresett,boldogságnak nevezett absztrakciót a giccs esztétikáját használva jeleniti meg a mindennapokból inspirálódva. Munkái azt közvetítik, hogy a boldogság sokszor nem olyan elérhetetlen, mint amilyennek tűnik, és a boldoggá válást meg lehet tanulni.
Szombat Éva a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) fotográfia szakán szerzett mesterdiplomát 2012-ben. 2013-ban megkapta a Pécsi József ösztöndíjat, amit a következő két évben újra elnyert. A három ösztöndíjas év alatt a boldogság témakörével foglalkozott, amit két könyvben dolgozott fel (Boldogság Könyv - 2014, Practitioners - 2016). 2021-ben az Orgazmust kérek, nem rózsát c. sorozatával elnyerte a Capa-nagydíjat. Képei több hazai és külföldi oldalon és magazinban jelentek már meg, olyan felületeken, mint a Vice, a Huffington Post, a GUP magazine, vagy a Vogue Spain. Műveit Budapest mellett kiállították többek között New Yorkban, Jeruzsálemben, Amszterdamban, Bécsben, Lisszabonban és Bogotában is. Művészi tevékenysége mellett alkalmazott fotósként dolgozik, olyan ügyfeleknek, mint az Adidas, Mastercard, Dove, Sloggi, Nikon, Lenovo, Samsung és a Telenor. Jelenleg a MOME doktorandája és tanára a fotográfia szakon.
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
Foton fórumestek V. rész: Periférián túl – beszélgetés Szász Lillával és Kozma Zsolttal
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Április 24-én Szász Lilla és Kozma Zsolt beszél közös együttműködésükről, a hazai és nyugati művészeti életben szerzett tapasztalataikról, illetve a fotográfia társadalmi perifériákat átívelő erejéről.
Szász Lilla Lisszabonban és Budapesten él és dolgozik. Érzékeny, naplószerű fotósorozatai a társadalmi tabukat és a másság különböző formáit vizsgálják. Munkáiban az emberi sérülékenységet jeleníti meg: fotóin marginalizált társadalmi csoportok, prostituáltak, intézetben élő, javítóintézetben élő fiatal lányok vagy akár egy HIV-pozitív idős nő életébe nyerhetünk betekintést. Projektjeit többek között a madridi Photo España, a varsói Nemzeti Galéria valamint a salzburgi Fotohof kiállításain mutatták be. 2010–2011-ben a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjjal az ICP támogatásával New Yorkban dolgozott, 2018-ban és 2019-ben az Asylum Arts Grant ösztöndíjas művészeként kutatott Lisszabonban és New Yorkban.
Kozma Zsolt művészeti szakíró, kurátor Brüsszelben él, Brüsszelben és Budapesten dolgozik. Művészeti tárgyú írásai többek közt a Műértőben, a tranzitblogon, az exindexben, a HVG-ben, a HVG Online-on és számos más kiadványban, kötetekben, katalógusokban jelentek meg. 1999 és 2017 között a Műértő alapító munkatársa; 2006–2012-ig a Videospace Galéria társ-vezetője és kurátora; 2007–2009 a Tranzitblog társalapítója és -szerkesztője, 2016 óta pedig az Inda Galéria művészeti vezetője, illetve 2017 óta a brüsszeli székhelyű Art of Care kiállítási és kulturális projektszervező szervezet alapító-vezetője és a pécsi Zsolnay Negyed 2021-22-es kortárs művészeti programjának tanácsadója.
Lillát az INDA Galéria képviseli.
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
A természet időkapszulája
Foton fórumestek III. rész: A természet időkapszulája – beszélgetés Martinkó Márkkal és Török Tündével.
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Március 18-án Martinkó Márk fotó- és médiaművész és Török Tünde galerista és kurátor mesél nekünk közös munkájukról, jelenlegi és jövőbeli projektekről.
“Szeretem a kész fekete dobozokat kinyitni, áttanulmányozni és megváltoztatni a hagyományos működésüket.”
Martinkó Márk a digitális fényképészet és a video médiumának ötvözésével értelmezi újra az ember és természet között egyre erősebben kirajzolódó határt, és értelmezi újra viszonyukat.
Martinkó 1985-ben született Budapesten. Budapesten szerezte médiatechnológia és médiakommunikáció szakirányú villamosmérnöki diplomáját, majd a Fotografus.hu alapítványi fotóiskolájában tanult.
2014-ben “Lucien Hervé et Rodolf Hervé Prix” díjra jelölték. 2015-ben és 2016-ban a Magyar Nemzeti Kulturális Alap ösztöndíjasa lett. Ugyanebben a két évben az International Photography Awards pályázatán dícséretben részesítették elismerés. Számos csoportos kiállításon szerepelt itthon és külföldön, tagja volt a Hibaista csoportnak és az FFS-nek. Legutóbbi egyéni kiállítása Zártkert címen volt látható a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben.
Piti Marcellel közös kiállítása megtekinthető a MyMuseum Gallery-ben:
https://www.facebook.com/events/2784009425224755
Martinkó Márkot a MyMuseum képviseli.
Borítókép fotó: Sándor Emese
A program megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Április 6-án rendhagyó Fórumestet tartunk. Ezen a szerdán egy könyvről, a Fortepan Masters – Kollektív fotográfia a 20. századból – Barakonyi Szabolcs válogatásában-ról fogunk beszélgetni annak ötletgazdájával, Barakonyi Szabolccsal és szerkesztőjével, Szilágyi Róza Teklával.
Barakonyi Szabolcs 2003-tól az Index.hu fotósa, 2013-tól 2020-ig pedig az Index.hu fotórovat vezetője, majd 2021 eleje óta a Telex.hu állandó szerzője, cikkeinek fő témája a fotográfia.
Számos fotográfiai díj birtokosa. 2006-ban Lucien Hervé- és Rodolf Hervé-díjas, 2007-ben az arles-i fotófesztiválon a Photo Folio Gallery & Review díjazottja, 2011-ben André Kertész-ösztöndíjasa, 2015-ben a Warsaw Photo Days döntőse, 2018-ba a Cortona On The Move New Visions döntőse lett. 2022-ben a Capa-nagydíj ösztöndíjasa.
Jelenleg a Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskolájának hallgatója. Fő kutatási területe a bűnügyi fotóhoz kapcsolódik, emellett az archívumok természete, kortárs használata, megközelítése foglalkoztatja leginkább.
Szilágyi Róza Tekla az ELTE-n szerzett művészettörténész és esztéta diplomát, majd fél évet dolgozott az isztambuli PiArtworks kortárs kereskedelmi galériában. Ezután tanulmányait a Képzőművészeti Egyetem Kortárs művészetelméleti és kurátori ismeretek mesterképzési szakán folytatta. 2012 óta publikál hazai és nemzetközi művészeti folyóiratokban és kiadványokban. A ma már inaktív Omnivore Gallery alapítója, 2017-2018-ig a Hybridart Space budapesti kortárs képzőművészeti galéria vezető kurátora, 2016 óta az Artmagazin munkatársa, jelenleg az Artmagazin Online vezető szerkesztője. Fő érdeklődési területei a digitális kultúra képzőművészetre gyakorolt hatása, a képzőművészet peremterületei, az immateriális munka, a bizonytalan kondíciók és az elméleti munkavégzés kapcsolata, valamint a privát fotográfia.
Borítókép fotók: Ajpek Orsi, Hering Orsolya
A program megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
Szekeres Laura Virág & Tóth Emese:
ZÁRT NYÍLTVILÁG
Megnyitó: 2022.03.28., 18.00
A kiállítás megtekinthető:
2022.03.28.-2022.04.09.,
Keddtől szombatig 14 és 18 óra között.
Helyszín: Foton Galéria (1053 Budapest, Képíró utca 6.)
Szekeres Laura Virág és Tóth Emese egyszerre kezdték meg 2020-ban egy éves külföldi tanulmányaikat Marseille-ben és Hongkongban. A pandémia korlátozásai következtében beszűkült mozgásterük egyszerre nyitott ki és zárt be lehetőségeket a két fotós előtt.
Közös tapasztalat volt számukra az ismeretlen országba való költözést körülölelő bizonytalanság és a velejáró kihívások. Kilépve az eddig megszokott, stabil környezetből, egy új helyzetben kellett kialakítaniuk mindennapi életvitelüket. A nyelvi, kulturális és szociális akadályokkal való megbirkózáson túl, egy sokkal nagyobb kihívással kellett szembenézniük, felnőttségük valójával; a függetlenség ijesztő és egyben izgalmas érzetével. Közös kiállításukban kint töltött élményeiket szimbolikus fotóikon keresztül mutatják be. Ahogyan a fotózás az új helyzettel való megküzdés stratégiájává vált, úgy kezdett a biztos pontok keresésén túl, azok kialakításának eszközeként is szolgálni.
A kiállítás része a Budapest FotóFestivál hivatalos programjának.
A kiállítás az NKA támogatásával valósult meg.
Foton fórumestek II. rész: Igazságok és valóságok – beszélgetés Biró Dáviddal és Sárai Vandával
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Február 23-án Biró Dávid és Sárai Vanda kurátor mesél nekünk közös munkájukról és Dávid új, Pécsi József Ösztöndíj keretén belül készült sorozatáról.
Dávid 1992-ben született Romániában, Kovásznán. 2016-ban végzett fotográfia szakon a Kaposvári Egyetemen, majd a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia mesterszakát is elvégezte, és a Belfast School of Art képzésén is részt vett Erasmus ösztöndíjjal. 2014 óta tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának és 2018 óta a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesületnek. 2017-ban elnyerte a Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíját, 2018-ban pedig beválogatták az ING Unseen Talent Award finalistái közé. Képeivel szerepelt többek között krakkói, pozsonyi, amszterdami és brnoi kiállításokon. 2019 óta három önálló kiállítása volt Budapesten.
Dávidot a Trapéz Galéria képviseli.
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
A természet időkapszulája
Foton fórumestek III. rész: A természet időkapszulája – beszélgetés Martinkó Márkkal és Török Tündével.
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Március 18-án Martinkó Márk fotó- és médiaművész és Török Tünde galerista és kurátor mesél nekünk közös munkájukról, jelenlegi és jövőbeli projektekről.
“Szeretem a kész fekete dobozokat kinyitni, áttanulmányozni és megváltoztatni a hagyományos működésüket.”
Martinkó Márk a digitális fényképészet és a video médiumának ötvözésével értelmezi újra az ember és természet között egyre erősebben kirajzolódó határt, és értelmezi újra viszonyukat.
Martinkó 1985-ben született Budapesten. Budapesten szerezte médiatechnológia és médiakommunikáció szakirányú villamosmérnöki diplomáját, majd a Fotografus.hu alapítványi fotóiskolájában tanult.
2014-ben “Lucien Hervé et Rodolf Hervé Prix” díjra jelölték. 2015-ben és 2016-ban a Magyar Nemzeti Kulturális Alap ösztöndíjasa lett. Ugyanebben a két évben az International Photography Awards pályázatán dícséretben részesítették elismerés. Számos csoportos kiállításon szerepelt itthon és külföldön, tagja volt a Hibaista csoportnak és az FFS-nek. Legutóbbi egyéni kiállítása Zártkert címen volt látható a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben.
Piti Marcellel közös kiállítása megtekinthető a MyMuseum Gallery-ben:
https://www.facebook.com/events/2784009425224755
Martinkó Márkot a MyMuseum képviseli.
Borítókép fotó: Sándor Emese
A program megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
_FOTON FÓRUMESTEK I. rész:
Kelet-Európa Párizsban –
beszélgetés Bede Kincsővel és a TOBE Gallery-vel
Az FFS által szervezett fórumest-sorozat célja, hogy fiatal fotósok, illetve minden érdeklődő személyes példákon keresztül megismerkedhessen a kurátor-művész / galerista-művész együttműködések különböző formáival. Moderált beszélgetések keretén belül kérdezünk művész-kurátor és művész-galerista párosokat közös munkájukról, tapasztalataikról és a piaci reprezentációhoz való viszonyulásukról.
Február 16-án Bede Kincső és a TOBE Gallery (Bea és Tomas) mesél nekünk közös munkájukról és a Paris Photo élményeiről.
Kincső 1995-ben született Romániában, Kovásznán. 2021-ben diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia mesterszakán, korábban a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen tanult filmvágónak. 2019 óta tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának. 2020-ban elnyerte a Magyar Fotóművészek Szövetsége fotográfiai ösztöndíját, ugyanebben az évben, a világ legrangosabb fotóművészeti vására, a Paris Photo által fiatal fotográfusok számára meghirdetett Carte Blanche pályázat a négy nyertesének egyike volt. Három színt ismerek a világon című diplomamunkáját a BredaPhoto kurátorai is beválasztották a 10 New Talent 2020 tehetségprogramjába, így a sorozat képei Hollandiában is kiállításra kerültek. 2021-ben a GUP Magazin beválogatta európa legtehetségesebb feltörekvő fotográfusai közé, a budapesti Capa Központ és a Calvert Journal pedig jelölte őt az Európai Unió által finanszírozott FUTURES PHOTOGRAPHY amszterdami tehetséggondozó programjára. A TOBE Galériával kiállított az UNSEEN fotográfiai vásáron, valamint meghívták őt és a galériát a Paris Photo Curiosa szekciójába.
2020 szeptemberétől a budapesti TOBE Gallery képviseli.
Az előadás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
Nagy Iza (1998):
A Képző-és Iparművészeti Szakgimnáziumban (KISKÉPZŐ) kezdte művészeti tanulmányait, majd a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szakán diplomázott. Jelenleg a MOME mesterképzésén tanul. A Fiatalok Fotóművészeti stúdiójának tagja.
Munkáiban a hibridizáció jelenségét járja körül, különböző spekulatív megközelítések mentén. Víziót sokszor a biotechnológiai újítások inspirálják, amik eszközei lehetnek az új emberi létforma megtervezésének, és megteremtésének. Iza ennek a mesterséges ökológiai átalakulásnak a vizualizációjára tesz kísérletet a fotográfia médiumát használva.
Célja felhívni a figyelmet földünk egyre gyorsuló átalakulására és a hibridizációt egy olyan alternatívaként bemutatni, ami gyógyírként szolgálhat ”Gaia megtört lelkei számára”.
A kiállítás az alkotó Kimérák ébredése (2019-20), Aconitum (2020), Óceán (2020) , Jelenések (2020) és Velentisz, design fiction (2021-22) című sorozatai képeinek hibridje.
Kiállítások: 2019: Kiscelli Múzeum: Tájak/ Távlatok csoportos kiállítás (BFF). 2019 MŰTŐ galéria: MI JÁR A FEJEDBEN csoportos kiállítás, 2020 Hybridartspace galéria: Fresh Meat (BFF), 2020 Urbanlights MOME utca kiállítás, 2020 COWORKING FFS bemutatkozó kiállítás a SKURCban.
A kiállítás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja
Vegyél kortárs fotót Karácsonyra!
FFS – Karácsonyi vásár 2021
– a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója karácsonyi műtárgy, poszter és képeslap vására.
Magadnak, a tesódnak, az anyukádnak, a gyerekednek. A nappaliba, a konyhába, a szobába, az íróasztalod fölé a polcra.
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója elérhető árú poszterei és képeslapjai limitált példányszámú nyomatok a Stúdió tagjainak munkáiból. Megvásárlásukkal nem csak örömet szerezhetsz magadnak vagy valaki másnak, hanem támogathatod a Stúdiót, hogy még több kiállítást, beszélgetést és egyéb programot szervezhessünk, ahol együtt és egymástól tanulunk.
gaz vagy hamis?
- #információdömping a 21. században - 2. rész
Megnyitó: 2021. december. 6. hétfő 18:00
Helyszín: Foton Galéria | 1053 Budapest, Képíró utca 6.
Megtekinthető: 2021.12.07-17.
Projekt koordinátor: Don Tamás
Kiállító művészek: Nagy Izabella, Lázár Eszter, Regős Benedek, Szekeres Laura, Varga Viktor, Váczi Lilla
A tömegkommunikáció demokratizálódása eredményeként minden résztvevő mondanivalója egyforma esélyekkel indul útjára a globális kommunikációs térben. Az információáramlás felgyorsult, egyre kevesebb idő jut egy hír, állítás, vélemény forrásának az ellenőrzésére. Naponta jelennek meg és tűnnek el hírportálok, véleményvezérek, médiaplatformok. A folyamat következtében az álhírgyártás és a dezinformációs törekvések egyre kevesebb erőforrást igényelnek. A fotó-, videó- és audiomanipulációs technológiák fejlődése is drámai módon felgyorsult. A tömegkommunikációs csatornákon terjedő információk hitelessége ezáltal megkérdőjeleződik. Vajon tudjuk még, hogy melyik információ igaz és melyik nem? Fontos-e egyáltalán az egyén számára az objektív igazság?
Az Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója új művészeti projektjének fókuszában az információdömping és az álhír áll. A programra a tagok munkaterveikkel pályázhattak. A workshop szakmai előadásokkal vette kezdetét, meghívott koordinátora Don Tamás, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ kurátora volt.
Támogatók: Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA)
Szervezők: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetség, Foton Galéria
FONTOS: A járványhelyzet miatt a megnyitón kérjük a maszk viselését és a kézfertőtlenítő használatát.
___ENG below___
Igaz vagy hamis?
- #információdömping a 21. században - 1. rész
Megnyitó: 2021. november. 15. hétfő 18:00
Helyszín: Foton Galéria | 1053 Budapest, Képíró utca 6.
Megtekinthető: 2021.11.16-27.
Projekt koordinátor: Don Tamás
Kiállító művészek: Csizik Balázs, Kiss Richárd, Nagy Izabella, Pomsár Miklós, Szabó Liza, Varga Domonkos, Üveges Mónika
A tömegkommunikáció demokratizálódása eredményeként minden résztvevő mondanivalója egyforma esélyekkel indul útjára a globális kommunikációs térben. Az információáramlás felgyorsult, egyre kevesebb idő jut egy hír, állítás, vélemény forrásának az ellenőrzésére. Naponta jelennek meg és tűnnek el hírportálok, véleményvezérek, médiaplatformok. A folyamat következtében az álhírgyártás és a dezinformációs törekvések egyre kevesebb erőforrást igényelnek. A fotó-, videó- és audiomanipulációs technológiák fejlődése is drámai módon felgyorsult. A tömegkommunikációs csatornákon terjedő információk hitelessége ezáltal megkérdőjeleződik. Vajon tudjuk még, hogy melyik információ igaz és melyik nem? Fontos-e egyáltalán az egyén számára az objektív igazság?
Az Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója új művészeti projektjének fókuszában az információdömping és az álhír áll. A programra a tagok munkaterveikkel pályázhattak. A workshop szakmai előadásokkal vette kezdetét, meghívott koordinátora Don Tamás, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ kurátora volt.
Támogatók: Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA)
Szervezők: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetség, Foton Galéria
A kiállítás a Fotóhónap 2021 rendezvénysorozat része.
www.fotohonap.hu
FONTOS: A járványhelyzet miatt a megnyitón kérjük a maszk viselését és a kézfertőtlenítő használatát.
___________________________________________________
True or false?
- #information overload in the 21st century – Part 1
Vernissage: 15 November 2021, 6 PM
Location: Foton Gallery, 6 Képíró utca, Budapest, 1053
On view: 16-27. November 2021
Project coordinator: Tamás Don
Exhibiting artists: Balázs Csizik, Richárd Kiss, Izabella Nagy, Miklós Pomsár, Liza Szabó, Domonkos Varga, Mónika Üveges
As mass communication is democratized, every message has an equal chance as it is relayed into the global communications space. The flow of information has accelerated, there is less and less time to check the source of some news, statement or opinion. News portals, opinion leaders and media platforms appear and disappear every day. As a result of the process, it takes less and less resources to produce fake news and spread misinformation. The development of photo, video and audio manipulation technologies has also accelerated dramatically. The authenticity of information disseminated through mass communication channels is thus called into question. Can you tell valid information from lies? Is objective truth important at all to the individual?
The new art project of the Studio of Young Photographers focuses on information overload and fake news. To apply for the programme, members submitted project proposals. The workshop started with professional presentations, and its invited coordinator was Tamás Don, curator of the MODEM Centre for Modern and ContemporaryArt.
Supporting partners: Studio of Young Photographers (FFS), Association of Hungarian Photographers, National Cultural Fund of Hungary (NKA)
The exhibition is part of Hungarian Month of Photography 2021. www.fotohonap.hu
www.ffs.hu www.instagram.com/ffs_budapest www.fotohonap.hu www.fotongaleria.hu
Szimbiózis // Symbiosis
2021. október 7–10.
Art Market Budapest 2021 @ Bálna
1093 Budapest, Fővám tér 11-12., AP204 stand
HUN
//
Először mutatkozik be a Foton Galéria az Art Market Budapest programsorozatában. A válogatásunkban résztvevő alkotók között egyaránt megtalálhatóak a Magyar Fotóművészek Szövetségének, illetve a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának elismert és feltörekvő alkotói is.
A műtárgyak nem csak két generáció fotóművészeti érdeklődését és elképzeléseit reprezentálják, hanem a kortárs fotóművészeti tendenciákban rejlő metszéspontokat. Az installációt az ember, környezethez való viszonyulásának kérdésköre ihlette. �A vizuális megfigyelések között az eltérő képek különböző aspektusból vizsgálják a természetes, konstruált, személyes és társadalmi közegünk fluktuáló mivoltát.
Az alkotások a fotó médiumának egyaránt reprezentatív és absztraháló nyelvezetén keresztül közvetítenek egy felkavaró, de mégis harmonikus érzéssel teli atmoszférát, melyben reményeink szerint a néző közelebb kerül a napjaink művészetének releváns témaköreihez
Kurátorok: Nagy Iza, Varga Domonkos
Kiállító művészek: Birtalan Zsolt, Üveges Mónika, Tóth Emese, Lázár Eszter, Nagy Izabella, Diósi Máté, Váczi Lilla, A Fehér Vera, Szekeres Laura, Vécsy Attila, Fejér Zoltán
A kiállítás a Fotóhónap 2021 eseménye.
EN
//
Foton Gallery debuts for the first time as an exhibitor at the upcoming program of Art Market Budapest. Among our artist selection, we curated the notable members of the Association of Hungarian Photographers (MFSZ) alongside the emerging photographers of Studio of Young Photographers (FFS).
Our collection of pieces represents the intersections of different tendencies in contemporary photography and the fundamental link between various generations of artists. The installation was inspired by the notion of our human relations to our surroundings and nature. These visual observations examine the shifting concept of our constructed, natural, personal, and social environment.
The works represent an unsettling, still harmonious atmosphere through the abstract and representative nature of the medium of photography. Thus, we hope our viewers can relate to the relevant issues of present-day artistic narratives.
Exhibiting artists: Zsolt Birtalan, Mónika Üveges, Emese Tóth, Eszter Lázár, Izabella Nagy, Máté Diósi, Lilla Váczi, Vera A Fehér, Laura Szekeres, Attila Vécsy, Zoltán Fejér
This exhibition is a part of the Hungarian Month of Photography 2021.
___ENG below___
KI? KIVEL? HOL? MIKOR?
- a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója új tagjainak bemutatkozó kiállítása
Foton Galéria
1053 Budapest, Képíró utca 6.
fotongaleria.hu
Az Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója játékra hív új tagjainak bemutatkozó kiállításán.
Megnyitó / első játék: 2021. október 4. hétfő, 18.00
A kiállítás látogatható / a játék játszható: 2021. október 5–16.
Kiállító művészek: Bányász Anna, Bóka Krisztina, Dóka Gábor, Hor Adri, Kis-Kéry Anna, Kondricz Ákos Levente, Kovács B. Tamás, Krász Kíra, Markó Luca, Vitray Annaszofi
Játékmesterek: Balogh Viktória, Nagy Iza, Németh Domonkos Tamás, Tóth Emese, Varga Domonkos
A kiállítást megnyitja: Dezső Marianna
A játékot minimum ketten játszák, felső határ nincs. A játékosok egy papírra írják a következő kérdéseket: Ki? Kivel? Hol? Mikor? Miért? Mit csinált? A kérdések sora szabadon bővíthető, változtatható. Egy játékos mindig csak egy kérdésre ír választ, majd az általa írt sort eltakarva hajt egyet a papíron, ezután tovább adja a papírt a következő játékosnak, aki a soron következő kérdésre ír választ. A válaszok tetszőlegesek, nincs semmiféle megkötés. Egy kör addig tart, amíg az összes kérdést megválaszolják. Ha elfogytak a kérdések, a válaszokat hangosan felolvassák. Néha hangosan nevetnek, néha nem.
Grafika: https://www.facebook.com/drukkerpecs
(A kiállítás a Fotóhónap 2021 rendezvénysorozat része.
www.fotohonap.hu)
A kiállítás az NKA támogatásával valósult meg.
_________________________
WHO? WITH WHOM? WHERE? WHEN?
Introducing the new members of the Studio of Young Photographers - an exhibition
Location: Foton Galéria
Vernissage / first game: 2021.10.04. Monday, 18.00
Open until / game lasts: 2021.10.05-16.
Opened by: Marianna Dezső
Our new members are: Anna Bányász, Krisztina Bóka, Gábor Dóka, Adri, Kis-Kéry Anna, Ákos Levente, Kovács B. Tamás, Krász Kíra, Markó Luca, Vitray Annaszofi
With help from: Viktória Balogh, Iza Nagy, Domonkos Tamás Németh, Emese Tóth, Domonkos Varga
The game is played by at least two people, while there is no upper limit to the number of participants. The players write the following questions on a piece of paper: Who? With whom? Where? When? Why? What did they do? The questions can be changed, new ones can be added. Each player gives a written response to the first question they see, folds the paper so their answer cannot be seen, and passes the paper on to the next player, who answers the next question. There are no restrictions as to what answers can be given. A round lasts until all the questions have been answered. When there are no more questions, the answers are read aloud. Sometimes there is loud laughter, sometimes there isn’t.
The Studio of Young Photographers invites you to play at the debut exhibition of its new members.
This exhibition is supported by the National Cultural Fund.
2021. szeptember 22. / Foton Galéria (1053, Bp., Képíró u. 6.)
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár FFS Szerda programjára. Az "egyediségről" és a "kreativitásról", a zsenikultuszról beszélgetünk immáron harmadik és egyben utolsó alkalommal. A beszélgetést továbbra is Pfisztner Gábor vezeti, aki óraadó egyetemi oktató több felsőoktatási intézményben, számos cikk és kritika szerzője, főként a Balkon és a Fotóművészet című folyóiratokban publikál.
A beszélgetésen való részvétel díjtalan!
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
2021. augusztus 30. hétfő / 18.00 / Foton Galéria (1053, Bp., Képíró u. 6.)
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár FFS Szerda programjára (ami most kivételesen hétfői nap!). Kölcsey Levente filmrendező előadásában a filmkészítés különböző fázisainak lehetséges megközelítési módjairól lesz szó az ötlet megfogalmazódásától kezdve a megvalósításig. Kölcsey személyes tapasztalatain keresztül mesél az elkövetett hibákról és azok megoldásairól.
Kölcsey Levente >
Kölcsey Levente 2017-ben végzett az SZFE-n, filmrendező szakon. Diplomafilmje (Zabigyerek) a Sarajevoi Film Fesztiválon debütált, következő kisfilmjének (Szünet) a Locarnoi Film Fesztiválon volt a premierje, később elnyerte vele a Friss Hús fődíját. Jelenleg Rubicon című nagyjátékfilmjét fejleszti a Torino Film Lab, ScriptLab programjában.
A beszélgetésen való részvétel díjtalan!
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár FFS Szerda programjára. Témánk az "egyediség" és a "kreativitás". A beszélgetést Pfisztner Gábor vezeti, aki óraadó egyetemi oktató több felsőoktatási intézményben, számos cikk és kritika szerzője, főként a Balkon és a Fotóművészet című folyóiratokban publikál.
Ajánlott irodalom:
Immanuel Kant: Az ítélőerő kritikája, ford. Papp Zoltán, Osiris - Gond-Cura Alapítvány, Budapest, 2003. 46.§ A szép művészete és a zseni művészete (222. o. és tovább), 47.§ A zseni fenti magyarázatának megvilágítása és igazolása (224. o. és tovább), valamint 49. § (229. o. és tovább)
Fontos
Részvételi szándékod emailben jelezd az studio@ffs.hu címen. Az üzenet tárgya a következő legyen: FFS SZERDA / 2021.08.25. Köszönjük!
Az előadás megtekintése díjtalan!
Amennyiben kérdésed lenne, keress bizalommal minket studio@ffs.hu címen.
Köszönjük!
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
A Viscosity sorozat folytatja azt az Üvegesnél meghatározó tendenciát, mely a hagyományos keretet hajlott ágakra cseréli, ám a korábbiaknál drasztikusabb módon lép ki a térbe, ezzel a festészet és a szobrászat egységét teremtve meg. A vászonra monokróm, digitálisan torzított fotók kerülnek felkasírozásra, melyek fluid hatást keltő növényi fragmentumokat ábrázolnak szinte felismerhetetlenül. Képtárgyai többnézetűek, amennyiben hátoldalukat élénk, mérgező színű latex borítja, mely derengő árnyékot vet. A két oldal megfogalmazza a természetes és a mesterséges ellentétét, ami magyarázható az ember környezetbe való káros beavatkozásával, ugyanakkor mégis képi harmóniát teremt, hiszen a vászon ugyanúgy feszül és reped, ahogyan a latex – mintha a fennálló rend kipukkadásának egy kimerevített másodpercét szemlélnénk.
Fülöp Tímea
A kiállításon bemutatásra kerül a SKURC Grouppal, Szalay Krisztinával és Fülöp Tímeával közösen létrehozott Offspace projekt is.
A kiállítás megtekinthető:
2021. augusztus 23. – szeptember 4.
Keddtől szombatig 14 és 18 óra között.
1053 Budapest, Képíró utca 6.
A Magyar Fotóművészek Szövetsége (MFSz) és a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) közös fotóművészeti galériájának megnyitása hiánypótló az egyesület életében, ugyanis az 1956-ban alapított Szövetségnek soha nem volt olyan önálló galériája, bemutatkozási helyszíne, ahol tagjai kiállíthattak volna.
A galéria első, Szinopszis című kiállítása a Magyar Fotóművészek Szövetsége által létrehozott (1977) és mind a mai napig működtetett Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának első évtizedéből válogat olyan alkotásokat, amelyek alkotói nem csupán az FFS első generációjának tagjai voltak, hanem mára az MFSz többszörösen kitüntetett művészei. A tárlaton kiállító alkotók napjainkra a magyar kortárs fotóművészet meghatározói egyéniségei: Apáti-Tóth Sándor, Balla András, Bánkuti András, Benkő Imre, Fejér Gábor, Horváth Péter, Jokesz Antal, Kanyó Ferenc, Kerekes Gábor, Stalter György, Szerencsés János, Tasnádi László, Tímár Péter, Tóth György, Urbán Tamás, Vécsy Atila, Vékás Magdolna
Köszöntőt mond Baki Péter, a Magyar Fotóművészek Szövetségének elnöke és Balogh Viktória, a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának titkára.
A kiállítást megnyitja: Féner Tamás, fotográfus, a Magyar Fotóművészek Szövetségének korábbi elnöke.
Kurátorok: Baki Péter és Balogh Viktória
A kiállítás ideje alatt korlátozott számú látogatót tudunk egyszerre beengedni, az eseményt az ismert járványügyi szabályok betartása mellett tartjuk meg.
Köszönjük, ha egymás és munkatársaink védelme érdekében zárt tereinkben továbbra is maszkot viselnek.
A kiállítás megtekinthető:
2021. június 28. – július 24.
Keddtől szombatig 14 és 18 óra között.
1053 Budapest, Képíró utca 6.
info@fotomuveszek.hu
Támogatók: Magyar Fotográfiai Múzeum, Emberi Erőforrások Minisztériuma
Az Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója 2021 tavaszán új művészeti projektbe kezd, amelynek során a Stúdió tagjai számára nyílik lehetőség egy szakmai előadásokból és közös konzultációs lehetőségekből felépülő workshopon való részvételre. A projekt meghívott koordinátora Don Tamás, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ kurátora.
A projekt fő tematikája:
A tömegkommunikáció demokratizálódása azt eredményezte, hogy társadalmi és szakmai státusztól függetlenül mindenkinek a mondanivalója egyforma esélyekkel indul útjára a globális kommunikációs térben. Emelett az információ áramlása is felgyorsult, melynek köszönhetően egyre kevesebb idő jut egy-egy hír, állítás, vélemény forrásának az ellenőrzésére. Naponta jelennek meg és tűnnek el hírportálok, véleményvezérek sőt a közösségi média platformok népszerűvé válásának és kikopásának a folyamatai is felgyorsultak.
Ennek a folyamatnak köszönhetően az álhír gyártás és a dezinformációs törekvések egyre kevesebb erőforrást igényelnek. Ezt a társadalom különböző érdekcsoportjai ki is használják saját céljaik eléréséhez.
Mindezek mellett pedig a fotó-, videó- és audiomanipulációs technológiák fejlődése is drámai módon felgyorsult, pedig korábban ezek a médiumok a valóság ábrázolás eszközei voltak.
A tömegkommunikációs csatornákon terjedő információk hitelessége ezáltal megkérdőjeleződik. Vajon tudjuk még, hogy melyik információ igaz és melyik nem? Fontos-e egyáltalán az egyén számára az objektív igazság, vagy a közösségi narratívákkal való azonosulás identitásképző ereje az erősebb igény? Miként viszonyulhat egy képzőművész ehhez a jelenséghez? Miként változik az alkotók által is használt médiumok társadalmi megítélése és ezáltal maguk az alkotások is?
A féléves műhelymunka első felében összesen hat szakmai előadás kerül megrendezésre, amelynek fő célja a tematika különböző aspektusokból történő körüljárása, amelyek később inspirációs forrásként szolgálhatnak a résztvevők számára.
A programra a Stúdió 18 tagja jelentkezett, akik munkáiból az aktív műhelymunka kifutásaként csoportos kiállítást szervezünk, amelyen minden résztvevő tag megjelenési lehetőséget kap.
A pályázatok beérkezése és értékelése után, április elején veszik kezdetét a szakmai előadások, amelyek heti rendszerességgel, csütörtök délutánonként kapnak helyet a programban. Ezeket követően nagyjából 3-4 hónap áll a résztvevők rendelkezésére, hogy elkészítsék munkáikat a témában. Mindeközben folyamatos konzultációs lehetőségük van a projekt meghívott koordínátórával, Don Tamással, a MODEM kurátorával.
Ez az időszak a munkatervek kidolgozásával és megvalósításával fog telni, amely közben folyamatos konzultációs lehetőség nyílik a résztvevők számára
Nyár végén ősz elején újra felvesszük a fonalat, ahol a konzultációk célja már az anyagok véglegesítése, a gyártás és az installálás kérdéseinek megvitatása lesz.
Kiállítás a nyílik a féléves műhelymunka során készült alkotásokból.
Grafika: Kiss Richárd
A Stúdió célja a tehetséges pályakezdő fotográfusok, a fotó médiumát alkalmazó képzőművészek és a fotográfia elméleti, történeti, kritikai kérdéseivel foglalkozó szakemberek (kurátorok, kutatók, szakírók) ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe, pályára történő beilleszkedésük segítése. A Stúdió a tagok alkotómunkájához eszmei, anyagi támogatást nyújt, képviseli őket hazai és nemzetközi fórumokon, valamint más szervezetekkel való együttműködések során. A tagok részt vehetnek stúdiós pályázatokon, kiállítási, kurátori lehetőséghez juthatnak, bekapcsolódhatnak a Stúdióban folyó műhelymunkákba. A Stúdió tagkártyájával ingyenesen vagy kedvezményesen látogatható több múzeum, kiállítóhely, továbbá kedvezménnyel lehet igénybe venni több fotólabor, nyomda szolgáltatását.
Várjuk mindazon 18–35 év közötti alkotók és elméleti szakemberek jelentkezését tagságunkba, akik elhivatottságot éreznek a fotográfia iránt és aktívan részt akarnak venni a Stúdió munkájában. A fotográfia médiumán túlmutató, de azzal rokon intermediális, videó alapú munkákat tartalmazó portfóliókat is szívesen vesszük. Olyan, a fotográfiával rokon diszciplinában tevékenykedő szakemberek illetve hallgatók jelentkezését is várjuk, akik szívesen fejlesztenének kortárs művészeti projekteket. Szakirányú végzettség nem feltétel.
Az alkotók bemutatkozó PDF formátumú portfólióval, motivációs levéllel és az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek. A portfolióhoz csatolni kell az alkotó szakmai önéletrajzát is. A motivációs levél maximális terjedelme 1500 karakter legyen. A portfolió technikai kritériumai: a PDF mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot. Kérjük, hogy az elektronikus portfólió fájlneve tartalmazza a jeletkező nevét is. Célszerű feltüntetni a képek adatait:
- sorozatcím (ha van)
- képcím
- elképzelt kiállítási méret
- készítés éve
- technika
- továbbá az alkotói elképzelés, koncepció leírása
A kurátorok, kutatók, szakírók - szakmai önéletrajzzal, publikációs jegyzékkel, és/vagy- két-három írással (kritika, esszé, tanulmány) - egy max. 1500 karakter hosszúságú motivációs levéllel, és/vagy egy kidolgozott projekttervvel, amelyet a felvétel esetén a közeljövőben meg szeretne valósítani a Stúdióval- illetve az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek.
- Portfóliók elküldése elektronikusan: 2021. április 30. péntek (éjfél) a studio@ffs.hu címre, 'Tagfelvétel 2021' tárggyal. A PDF portfólió mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot!
- Portfóliók áttekintése: A felvételi kétfordulós rendszerű: az első körben, a portfóliók beérkezését követő hetekben, a bizottság áttekinti és elbírálja a leadott munkákat, és értesíti a továbbjutott pályázókat a szóbeli forduló időpontjáról.
- Szóbeli forduló: A második fordulóban, amelynek időpontját a vírushelyzet alakulásának függvényében jelöljük ki, a továbbjutott, ígéretesnek ítélt pályázatok alkotóival személyesen is elbeszélgetünk. Erre az alkalomra kérjük, hogy a továbbjutott pályázók hozzák magukkal a nyomtatott portfóliójukat is. A végső döntésről, a felvételi eredményéről a jelentkezőket e-mailben értesítjük a szóbeli fordulótól számított 15 napon belül.
A jelentkezéseket a Stúdió felvételi bizottsága bírálja el, amelynek tagjai:
Balogh Viktória (FFS titkár, fotóművész)
Hodosy Enikő (FFS vezetőségi tag, fotóművész)
Kiss Richárd (FFS vezetőségi tag, médiaművész)
Pomsár Miklós (FFS vezetőségi tag, fotóművész)
Puklus Péter (képzőművész)
Szilágyi Róza Tekla (Artmagazin Online vezető szerkesztő)
Ha bármilyen kérdésed van, írj nekünk a studio@ffs.hu címre, vagy keress minket a 20/ 555 3094-es telefonszámon!
Grafika: Kiss Richárd
Megnyitó: 2020. október 26. 19:00
Helyszín: FKSE Stúdió Galéria | 1077 Budapest, Rottenbiller utca 35.
Megtekinthető: 2020.10.27 - 11.14.
A kiállítást megnyitja: Horányi Attila, művészettörténész
Kurátor: Zsoldos Anna
Egy változó, részben a látogató által is alakítható, időleges helyzet megteremtése a célja a kiállításnak, amely a vidéki környezet vizuális benyomásai alapján valósul meg. A Terepminta, mint térinstalláció, egy átmeneti állapotot tükröz, amiben nagy szerepet kap az esetlegesség. Téglák, sóder, építkezési sitt, a vidéki udvarok összevisszaságának alkotóelemei szervesülnek egymással, az építészet és az emlékezet folyton lebomló és újraépülő színterén. A szubjektív nézőpontok keverednek az anyagiság objektívnek vélt, elkerülhetetlen jelenlétével. Váczi Lilla fotói és videómunkái együtt értelmezhetőek a kiállítótérben helyet kapó változatos anyagokkal, melyek saját karakterükkel és látványukkal képeznek egy karakteres hatást, amihez elsősorban az érzékelési és érzelmi tapasztalatokkal lehet kapcsolódni.
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Vylyan Pincészet, FKSE - Fiatalok Képzőművészeti Stúdiója Egyesület
/////// FONTOS //////
A járványhelyzet miatt a megnyitón és a kiállítótérben kérjük a maszk viselését.
www.nka.hu
A korábbi évek hagyományát folytatva a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója idén is részt vesz az Art Market Budapest művészeti vásáron.
Kiállított művészek:
BALOGH Viktória, FODOR Dániel János, HODOSY Enikő, KISS Richárd, LÁZÁR Eszter, NAGY Tibor, PITI Marcell, REGŐS Benedek, SZABÓ Liza, SZALAI Dániel, SZÉCSI Noémi, SZTREHALET Oxána, TÓTH Richárd, VARGA Domonkos, ZELLEI Boglárka Éva
Képviselt művészek:
BAGOLY Anna Tamara, BALOGH Viktória, BEDE Kincső, BELIZCA László Gábor, BILAK Krystyna, BÍRÓ Dávid, BOHUS Réka, BOLLA Szilvia, CSIZIK Balázs, DARAB Zsuzsa, FICSÓR Zsolt, FODOR Dániel János, FROMM Balázs, GAJEWSZKY Anna, GÁL Bettina, GEIBL Kata, HERCEG Eszter, HODOSY Enikő, HORVÁTH János, KEREKES Anna, KISS Gergely, KISS Imre, KISS Richárd, LÁZÁR Dóri, LÁZÁR Eszter, NAGY Izabella, NAGY Tibor, NEOGRÁDY-KISS Barnabás, NYÍRI Barbara, NÉMETH Domonkos Tamás, PALKÓ Anna, PITI Marcell, POMSÁR Miklós, PUSZT Zsófia, PÓLYA Zsombor, REGŐS Benedek, RIGAOVÁ Eszter, SIVÁK Zsófia, SZABÓ Liza, SZALAI Dániel, SZALAY Krisztina, SZÁRAZ Katalin, SZEKERES Laura Virág, SZTREHALET Oxána, SZÉCSI Noémi, TÓTH Emese, TÓTH Richárd, VARGA Domonkos, VARGA Viktor, VASALI Katalin, VÁCZI Lilla, ZELLEI Boglárka Éva, ÜVEGES Mónika
Nyitva:
> csütörtök (október 22.): 11:00 - 19:00
> péntek (október 23.): 11:00 - 21:00
> szombat (október 24.): 11:00 - 19:00
> vasárnap (október 25.): 11:00 - 19:00
Megnyitó: 2020. október 17. 16:00
Helyszín: SKURC | 1044 Budapest, Zsilip utca 9.
Megtekinthető: 2020.10.17 - 25.
Kurátor: Czvetkó Fruzsina
Kurátor asszisztens: Törkenczy Ármin
Kiállító művészek: Bagoly Anna Tamara, Bede Kincső, Bohus Réka, Csizik Balázs, Gajewszky Anna, Lázár Eszter, Nagy Izabella, Puszt Zsófia, Szabó Liza, Szekeres Laura Virág, Tóth Emese, Tóth Richárd, Üveges Mónika
2020 tavaszán 13 fiatal művész nyert felvételt az FFS-be. A kiállításhoz nem egy közös irányt, hanem egy közös teret képzeltünk el, ahol az alkotások mint kisebb szigetek különülnek el a SKURC kollektíva kiállítóterében, a Népszigeten. A munkás öltöző és zuhanyzóból műteremmé alakított tér méretében és nem teljesen letisztult környezetében erősíti a kiállítás szándékát, miszerint a látogatót olyan témákkal várjuk, amik éppen foglalkoztatják az alkotókat, de nem feltétlenül befejezettek. A munkák installálási formája minden művésznél eltérő lesz, így saját kontextusukban, nem egymáshoz képest lesz lehetőségünk értelmezni őket.
Külön köszönet: Kaló Dorottya
Támogatók: Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Skurc Group
Szervezők: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetség
A kiállítás a Fotóhónap 2020 rendezvénysorozat része.
www.fotohonap.hu
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár az idei év hatodik FFS Szerdájára, melynek előadója Kiss Noémi író, kritikus, tanár, az ME BTK habilitált adjunktusa. Könyvei: Trans (elbeszélések), Sovány angyalok (regény), Balaton (novelláskötet), könyveit a Magvető Kiadó gondozza. 2015-ben elnyerte a Darmstadi Irodami Akadémia díját Rongyos ékszerdoboz, Utazások Kelet-Európában című könyvéért.
"Az írók szemtanúk, vagy nosztalgikus csodavárók, akiket olyasmi érdekel, amit mások szabad szemmel sem vesznek észre, mert a világ folyásában tökéletesen érdektelen dolognak tűnnek. Terek beomlott sarkai, hátsó udvarok, elhagyatott megalomán tengerpart, üres blokkház, ahol egykor a kommunista elit tengette nyugatias életét pincérrel; szögesdrót kiszakadt palánkja a bolgár–török határon. Amint egy albumban fényképen látjuk, és még történetet is kapunk hozzá, a világ eldugott része is izgalmas lehet. Ha az íróhoz egy fotográfus csatlakozik, az már maga a szelektív látásmód optikai beteljesülése. Hisz a fényképész – hasonlóan az irodalmi alkotás technikájához – az „optikai-tudattalant” állítja elénk, ahogy Walter Benjamin gondolta egykor, vagy ő maga „a halál ügynöke”, hogy Roland Barthes híres frázisát idézzük.
Mindkét médium, fénykép és irodalom is az emlékezet szolgálatába állítható, elméletük és gyakorlati megvalósulásuk ezért szorosan összefüggött az utóbbi évtizedek fotókönyves munkáiban. Egy olyan könyvet választottam a német nyelvű, európai konfliktusokat tematizáló albumok közül, mely ugyan tíz éve jelent meg, a műfajra nézve máig releváns problémákat érzékeltet. Ez az album eleve az elmúlást, bizonyos európai helyek geopolitikai kiüresedését és végérvényes – társadalmi és gazdasági – leszakadását, a kulturális emlékezet sorvadásának irodalmi és fotográfiai ábrázolhatóságát tűzte ki célul. Ugyanakkor jól látjuk általa, milyen veszélye van az ilyen népszerűsítő feldolgozásnak: a kihaló vidékek fotózása és megírása nem áll távol a nosztalgikus átmentés romantikus vágyától. A Last & Lost 2006-ban jelent meg Németországban. Nagy visszhangja volt, több kiállítás, bemutató és recenzió kísérte megjelenését, kisebb szenzációnak számított. Egyedülálló vállalkozásról van szó; huszonkilenc alkotó szerepel benne.
Fontos
Részvételi szándékod emailben jelezd az studio@ffs.hu címen. Az üzenet tárgya a következő legyen: FFS SZERDA / Kiss Noémi előadása. Köszönjük!
Az előadás megtekintése díjtalan!
Amennyiben kérdésed lenne, keress bizalommal minket studio@ffs.hu címen vagy a 06 30 166 2033 telefonszámon.
Köszönjük!
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Köszönjük a Főfotónak, hogy befogadja a rendezvényünket
Grafika: Koleszár Stella
Megszületett az idei tagfelvétel eredménye. A hattagú zsűri 40 jelentkező közül választotta ki a Stúdió új tagjait. A zsűri tagjai voltak: Balogh Viktória fotóművész, az FFS vezetőségi tagja és titkára, Cséka György kritikus, esztéta, Hodosy Enikő fotóművész, az FFS vezetőségi tagja, Kiss Richárd fotográfus, médiaművész, az FFS vezetőségi tagja, Pomsár Miklós fotóművész, valamint Sárai Vanda független kurátor, művészeti újságíró. Az FFS új tagjai 2020-ban:
Bagoly Anna Tamara
Bede Kincső
Bohus Réka
Csizik Balázs
Czvetkó Fruzsina
Gajewszky Anna
Lázár Eszter
Nagy Izabella
Puszt Zsófia
Szabó Liza
Szekeres Laura Virág
Tóth Emese
Tóth Richárd
Üveges Mónika
Gratulálunk az új tagoknak!
Megnyitó: 2020. október 9. 18:00
Helyszín: art quarter budapest | 1222, Budapest, Nagytétényi út 48-50.
Megtekinthető: 2020.10.09 - 09.11.
Tárlatvezetés az alkotóval: 2020.10.10. szombat 17:00
Kurátor: Bence Bettina
Szécsi Noémi projektje a halál fogalmát járja körül - azzal foglalkozik, hogy miért tagadjuk ennyire és értelmezzük negatív módon az elmúlás gondolatát, a veszteség tapasztalását és annak feldolgozását. A vallás gyengülése, az orvostudomány fejlődése és popkultúra mind hatással voltak az ember és halál viszonyára – ezért is alakulhatott ki ez a magatartás. Viszont más módon értelmezve a halál ad értelmet földi létezésünknek. Memento mori című munkájának központjában a halál iparágát kiszolgáló dolgozók állnak. Ők munkájuk során minden nap találkoznak ezzel a fogalommal, amelyben egyszerre van jelen a témával járó komolyság és az abszurd humor. Ez az ambivalens hangulat mutatkozik meg a sorozatban is.
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Vylyan Pincészet, art quarter budapest
/////// FONTOS //////
A járványhelyzet miatt a megnyitón és a kiállítótérben kérjük a maszk viselését.
www.nka.hu
Megnyitó: 2020. szeptember 5. 17:00
Helyszín: MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ | 4026 Debrecen, Hunyadi János u. 1-3.
A kiállítást megnyitja: Tasnádi József, médiaművész
Megtekinthető: 2020.08.15 - 09.13.
Kiállító művészek: Piti Marcell, Váczi Lilla
Kurátor: Czvetkó Fruzsina
Az emlékezés kiismerhetetlen rendszerében a tájak csomópontok. Olyan helyek, ahol több út vagy vonal találkozik. Piti Marcell és Váczi Lilla alföldi születésű, fiatal művészek, akiket a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója és a szülőhelyükhöz fűződő szoros és aktív alkotói viszony hozott egy kiállítótérbe. A környezet, amiben felnőttek alapjaiban tér el a mostanitól, így az otthon emléke élesen határolódik el a jelentől. Munkáik a generációkon keresztül öröklődő gesztusokat és ezzel párhuzamosan a természethez való viszonyulásukat
vizsgálják.
A kiállítás az FFS Átlátás #3 című kiállítás sorozatának része.
Külön köszönet: Vincze Ottó, Erdősi Eszter, Balogh Viktória, Regős Benedek, Eiter Tamás, Don Tamás
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Vylyan Pincészet
A nyitónapi programok mindenki számára ingyenesen látogathatóak.
www.nka.hu
Megnyitó: 2020. augusztus 14. 19:00
Helyszín: MyMuseum Galéria | 1074 Budapest, Dohány utca 30./A
A kiállítást megnyitja: Cséka György, esztéta, kritikus
Megtekinthető: 2020.08.15 - 09.13. | szerdától szombatig 14:00-19:00 óra között
Kurátor: Laczai Veronika
Kiss Richárd a Budapesti Metropolitan Egyetem alkotói fotográfia szakán szerezte meg diplomáját, azóta munkáiban az újmédia eszközeivel dolgozik azon, hogy folyton változó társadalmunk és vizuális kultúránk, illetve túltelített korunk esszenciája megfoghatóvá váljon. Az egyetem óta kutatja az internet által generált változásokat, s azok kortárs művészetre való hatásait.
A fotográfia hozzáférhetőbbé válásának eredményeképp befogadhatatlan mennyiségű adat és vizuális információ árasztott el minket online. Kiss munkáiban ezen képeket fosztja meg eredeti jelentésüktől és alakítja át őket új léptékű műalkotásokká. Olyan algoritmus-alapú eljárásokat hoz létre, amelyek összegyűjtik a kívánt adatokat, majd azokat különböző módokon interpretálja.
Ahogy Jean Baudrillard írja A rossz transzparenciája című művében, manapság minden cselekedet megköveteli, hogy lefényképezzék, filmre vegyék és rögzítsék, csak hogy kollektív emlékezetünk és virtuális örökkévalóságunk részévé váljon. Munkáiban Kiss éppen ezt a mesterséges mnemotechnikát játssza ki azzal, hogy megkérdőjelezi befogadó és a műtárgy viszonyát, a képek alapvető létjogosultságát, azaz reflexió tárgyává teszi a fényképezés aktusát. A bemutatott alkotások radikálisan változtatják meg a nézőpontunkat azzal, hogy temérdek képpel szembesítenek minket, amelyek nem értelmezhetők képként többé, hanem teljesen új és váratlan formát öltenek.
A World Wide View című kiállításon négy autonóm műalkotás látható, amelyek témájukat tekintve kiegészítik egymást, a látogatót pedig utazásra hívják a Föld - és kollektív tudatunk - körül.
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Vylyan Pincészet
www.nka.hu
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár az idei év negyedik FFS Szerdájára, melynek előadója Puszt Zsófia fotográfus, a berlini Universität der Künste Art in Context mesterszak hallgatója, a Photobook és Photozine kultúra kutatója.
Az FFS szerdakeretein belül szeretném bemutatni, hogyan lehet a fotográfiát kizökkenteni a megszokott akadémikus kiállítási keretekből. Hogyan tudunk vele akár egydiskurzust kialakítani, játékos és performatív módon használni. Mégis hogyan?Merül fel sok emberben a kérdés, hogyan kerülhet ilyen szerepbe a szigorúértelembe vett fotográfus és maga a fotográfia? A fotográfus, aki már egy adott sorozattal tulajdonképpen vizsgálja a társadalmat és miért nem elég esetleg akép, mint közvetítési eszköz? Hogyan próbálhat meg egy fotográfus kilépni a beskatúlyázásból és a komfortzónájából?
Először is válasszunk egy malacot és próbáljunk vele új képet alkotni. Vagyis:@foundpiggies projekt.
A @foundpiggies projekt saját családi archívumomra épül. A Nagyapám agrármérnök volt a második világháború után. Az ő fő kutatási területe a helyes sertés és juh tartás, ill. tenyésztés volt. A szakmája mellett hobbi fotográfus volt, ennek következtében pedig nagyon lelkesen készített tanulmányi célokat szolgáló, mondhatni portrékat a malacokról. Több mint ötven év elteltével megleltem a padláson ezeket a képeket, amelyekkel rögtön tudtam, hogy kezdenem kell valamit. Illetve azt is tudtam, hogy az a valami egy játék lesz. Egy játék, valamint kritikus művészetközvetítés projekt, amelysorán a játékosok a malacokkal és fotográfiával az online és a valós térben játszhatnak. Azzal a céllal, hogy mindenki kiállító és mindenki kiállított legyen. Hogy épp olyan aktív térré váljon a kiállítótér, mint a közösségi média. Hogy a malacok szimbólumávalkritikusan kezeljük az online teret és saját magatartásunkat ott. Valamint nem utolsó sorban, hogy a malacok újra éledjenek egy másik kontextusban.
Puszt Zsófia 2016-banvégzett a Kaposvári Egyetem Fotográfia szakán. Tanulmányai végén kezdett el a Photobook és Photozine kultúrával foglalkozni és a MAMA Photobooksal, valamint Terjék Diána grafikussal kooperációban kiadványokat készíteni, amelyek több nemzetköziés hazai könyvfesztiválon és kiállításon is részt vettek. Művészetében a kezdetektől domináns az emberi érzések és társadalmi csoportok elemzése a fotográfián keresztül. Így folyamatosan kísérletezik a médium különböző megjelenési formáival a társadalomban. 2017-ben részt vett a Budapest Galéria Művészcsere programján. 2020 óta újra a Fiatal Fotóművészek Stúdiójának (FFS) tagja, illetve tagja volt a Magyar Művészkönyv Alkotó Társaságnak is. 2018 óta a berlini Universität der Künste Art in Context mesterszak hallgatója, ahol fő szakiránya a művészetközvetítés, amelyet szintén a médium új útjainak feltérképezésére használ a digitalizált társadalomban.
Ha többet akartok látni, katt a linkre!
https://www.instagram.com/foundpiggies/
Fontos
Részvételi szándékod emailben jelezd az studio@ffs.hu címen. Az üzenet tárgya a következő legyen: FFS SZERDA / Puszt Zsófia előadása. Köszönjük!
Az előadás megtekintése díjtalan!
Amennyiben kérdésed lenne, keress bizalommal minket studio@ffs.hu címen vagy a 06 30 166 2033 telefonszámon.
Köszönjük!
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
A Stúdió célja a tehetséges pályakezdő fotográfusok, a fotó médiumát alkalmazó képzőművészek és a fotográfia elméleti, történeti, kritikai kérdéseivel foglalkozó szakemberek (kurátorok, kutatók, szakírók) ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe, pályára történő beilleszkedésük segítése. A Stúdió a tagok alkotómunkájához eszmei, anyagi támogatást nyújt, képviseli őket hazai és nemzetközi fórumokon, valamint más szervezetekkel való együttműködések során. A tagok részt vehetnek stúdiós pályázatokon, kiállítási, kurátori lehetőséghez juthatnak, bekapcsolódhatnak a Stúdióban folyó műhelymunkákba. A Stúdió tagkártyájával ingyenesen vagy kedvezményesen látogatható több múzeum, kiállítóhely, továbbá kedvezménnyel lehet igénybe venni több fotólabor, nyomda szolgáltatását.
Várjuk mindazon 18–35 év közötti alkotók és elméleti szakemberek jelentkezését tagságunkba, akik elhivatottságot éreznek a fotográfia iránt és aktívan részt akarnak venni a Stúdió munkájában. A fotográfia médiumán túlmutató, de azzal rokon intermediális, videó alapú munkákat tartalmazó portfóliókat is szívesen vesszük. Olyan, a fotográfiával rokon diszciplinában tevékenykedő szakemberek illetve hallgatók jelentkezését is várjuk, akik szívesen fejlesztenének kortárs művészeti projekteket. Szakirányú végzettség nem feltétel.
Az alkotók bemutatkozó PDF formátumú portfólióval, motivációs levéllel és az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek. A portfolióhoz csatolni kell az alkotó szakmai önéletrajzát is. A motivációs levél maximális terjedelme 1500 karakter legyen. A portfolió technikai kritériumai: a PDF mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot. Kérjük, hogy az elektronikus portfólió fájlneve tartalmazza a jeletkező nevét is. Célszerű feltüntetni a képek adatait:
- sorozatcím (ha van)
- képcím
- elképzelt kiállítási méret
- készítés éve
- technika
- továbbá az alkotói elképzelés, koncepció leírása
A kurátorok, kutatók, szakírók - szakmai önéletrajzzal, publikációs jegyzékkel, és/vagy- két-három írással (kritika, esszé, tanulmány) - egy max. 1500 karakter hosszúságú motivációs levéllel, és/vagy egy kidolgozott projekttervvel, amelyet a felvétel esetén a közeljövőben meg szeretne valósítani a Stúdióval- illetve az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek.
- Portfóliók elküldése elektronikusan: 2020. május 31. vasárnap (éjfél) az studio@ffs.hu címre, 'Tagfelvétel 2020' tárggyal. A PDF portfólió mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot!
- Portfóliók áttekintése: A felvételi kétfordulós rendszerű: az első körben, a portfóliók beérkezését követő héten, a bizottság áttekinti és elbírálja a leadott munkákat, és értesíti a továbbjutott pályázókat a szóbeli forduló időpontjáról.
- Szóbeli: A második fordulóban, amelynek időpontját a vírushelyzet alakulásának függvényében jelöljük ki, a továbbjutott, ígéretesnek ítélt pályázatok alkotóival személyesen is elbeszélgetünk. Erre az alkalomra kérjük, hogy a továbbjutott pályázók hozzák magukkal a nyomtatott portfóliójukat is. A végső döntésről, a felvételi eredményéről a jelentkezőket e-mailben értesítjük a szóbeli fordulótól számított 15 napon belül.
A jelentkezéseket a Stúdió felvételi bizottsága bírálja el, amelynek tagjai:
Balogh Viktória (FFS titkár, fotóművész)
Cséka György (esztéta, kritikus)
Hodosy Enikő (FFS vezetőségi tag, fotóművész)
Kiss Richárd (FFS vezetőségi tag, fotóművész)
Pomsár Miklós (FFS vezetőségi tag, fotóművész)
Sárai Vanda (független kurátor, művészeti újságíró)
Ha bármilyen kérdésed van, írj nekünk a studio@ffs.hu címre, vagy keress minket a 20/ 555 3094-es telefonszámon!
Megnyitó: 2020. március 12. 19:00
Helyszín: K.A.S. Galéria| 1118 Budapest, Bartók Béla út 9.
Megtekinthető: 2020. március 13– 31.
Kiállító művészek: BILAK Krystyna, NÉMETH Domonkos Tamás, REGŐS Benedek, SZTREHALET Oxana, VARGA Domonkos
Kurátor: Tereza Rudolf (Fotograf Magazin & Festival, Prága)
A nyugati társadalomban élve, ahol már a tömegkultúra szintjén is egyre gyakrabban találkozunk a faji egyenlőség, a nemek közötti egyenlőség vagy az egyéni szabadság változó kérdéseivel (gondoljunk csak a Margaret Atwood könyve alapján készült A szolgálólány meséje című sorozatra, vagy Christina Dalcher Vox cimű könyvére), könnyen magunkat is szemben találhatjuk korábban elfogadott és bevett értékekkel. Olyan értékekkel, melyek megkérdőjelezhetetlenek voltak, de mára talán jelentésüket és jelentőségüket vesztették. “Staré pravdy” – mondja a cseh –; régi igazságok. Igazságok, melyek a távoli múlt homályában gyökereznek, relevanciájuk megkopott, újragondolásra és (át)értelmezésre szorulnak. A kiállításon szereplő fiatal magyar fotóművészek munkái ehhez köthető kérdésfelvetésekkel foglalkoznak, bemutatva a napjainkat jellemző értékválságot. A kiállítás más-más művészi hozzáállásokat megmutatva, különböző sorozatokból válogat – gyakran csak egy-egy képet kiválasztva az adott sorozatból –, így manipulálva a közönség egyénenként változó befogadói élményét.
A kiállítás kurátora Tereza Rudolf (Csehország). Rudolf művészeti kritikus és kurátor, a prágai Fotograf magazin és fesztivál munkatársa. 2014 és 2016 között a prágai Galerie NIKA kurátora volt, 2014 óta számos kiállítást rendezett Prágában, Brnóban ás Lipcsében.
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA)
A kiállítás a Budapest FotóFesztivál hivatalos programjának résztvevője.
Szervezők:
Ferenczy Bálint
Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS)
Grafika:
Regős Benedek
www.nka.hu
Megnyitó: 2020. március 10. 19:00
Helyszín: PINCE | 1122 Budapest, Hajnóczy József u. 5.
Megtekinthető: 2020. március 11– 24.
Megnyitja: Sárvári Zita
Kurátor: Bence Bettina
Kiss Imre a valóság tárgyi összefüggésein túlmutató kompozíciói egy új ábrázolási formát hoznak létre, amely a fotográfia, a festészet és a szobrászat metszéspontjából emelkednek ki. Nem a hiteles leképezés a cél - az egymásra épülő rétegek, többször visszatérő és újra felhasznált elemek egy ismert valóságra csak részben utalnak. A műalkotás-elemek észlelésének bizonyos mértékű kiküszöbölését, feloldását teszik kollázsai - így az azonosítatlan részletek váratlan lehetőségeket és alternatív struktúrákat, gesztusokat kínálnak.
Készítésük során másolja az anyagok és felületek megjelenését, kiragadja őket kontextusukból, manipulálja felépítésüket, jelentésüket és észlelésüknek módját, ezzel tágítva a csendélet, mint műfaj értelmezését és a kitolja a fotográfia médiumának határait. A dekonstruált objektek és a felületek között létrejövő folyamatos és vibráló interakció egy mesterséges teret eredményez, amely már nem pusztán ábrázoló képi felület.
Az elemek térbe való kiterjesztése installációként szintén a képi szerkezet erősítését szolgálja. Háromdimenziós projekció lesz jelen a térben, illetve a sorozat folytatásának új metódusát is bemutatja.
Kiss Imre (1994) a Kaposvári Egyetem Fotográfia szakán diplomázott 2018-ban és ugyanebben az évben elnyerte a Magyar Fotóművészek Szövetsége ösztöndíját. Újabb munkáiban a konstruált, mesterséges ábrázolással foglalkozik, kiterjesztve a fotográfia, mint médium és a csendélet, mint műfaj határait.
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Vylyan Pincészet
www.nka.hu
Megnyitó: 2020. március 2. 19:00
Helyszín: ISBN könyv + galéria| 1084 Budapest, Víg utca 2.
Megtekinthető: 2020. március 3 – 27. | keddtől péntekig 12:00-19:00 óra között, szombaton 14:00-18:00 óra között
Kurátor: Soós Andi
A naponta ránk zúduló, temérdek kép áradatában mi lehet az, ami elkapja a tekintetünket? Egy másik embert megfigyelni mindig izgalmas volt, és a másik teste iránti kíváncsiság
úgy tűnik, az Instagram korában sem hagyott alább. Komplement című munkájában Bilak Krystyna az emberi testet és annak mozgását viszonyítási alapként használja, miközben
arról gondolkodik, hogyan lehet irányítani a figyelmet és miként lehet olvasni a képeket egy olyan világban, amelyben azok könnyen a visszaélés vagy a propaganda eszközévé
válhatnak.
A 'Komplement' erre a 21. századi problémára reagál: Bilak Krystyna a képek értelmezésének különböző rétegeivel foglalkozik, az érzékelés és a jelentés közötti kapcsolatot vizsgálja. A néző tekintetét számokkal, pontokkal, vonalakkal irányítja. Az absztrakt kompozíciókon hol a művész önarcképét, hol egymásba kapaszkodó kezek alkotta szoborcsoportot, máshol pedig a bűnügyi helyszíneléskor is használt körvonalakat látunk, amelyek a mozdulatok lehetséges sorrendjét érzékeltetik. Az abszurd mozgások, váratlan helyeken felbukkanó testrészek arra ösztönöznek, hogy valóban időt szánjunk a kép megnézésére. A megértéshez Bilak megoldókulcsokat is ad azáltal, hogy leleplezi a kép készítésének technikáját. Ami elsőre számítógépes utómunkának tűnik, arról kiderül, hogy csupán egy tükröződés, egy papírkivágással kiemelt részlet vagy éppen egy színes fólia torzító hatása.
Ezekkel az egyszerű eszközökkel – téri absztrakció, fényhasználat, mozgás – olyan megtévesztő látványt épít fel, amelyben megkérdőjelezi a fotográfia által közvetített információ igazságát. A sorozat bemutatásához készült, fa lécekből épített installáció arra invitálja a nézőt, hogy a képek befogadásában aktívan részt vegyen. A kitakarások, az
egymásba futó keretek, a lécek által kijelölt nézőpontok arra utalnak, hogy a megismerést számos szubjektív, emberi tényező befolyásolhatja.
Bilak Krystyna (1993) a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szakán diplomázott 2019-ben, a Komplement című fotósorozattal és installációval. Munkáiban a látás, az érzékelés szubjektív természetén keresztül valóság ábrázolásának fotográfai eszközeivel kísérletezik.
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Vylyan Pincészet
www.nka.hu
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár az idei év negyedik FFS Szerdájára, melyet kivételesen kedden tartunk. A 'Képzelt kamerák" címet viselő előadást Waliczky Tamás képzőművész, a digitális művészet egyik úttörő alkotója tartja.
Az előadás során a művész által digitális technikával tervezett, de analóg módon működő fantáziakamerák és animációk kerülnek bemutatásra, melyek egyszerre nyújtanak esztétikai élményt és gondolkodtatnak el a technikai fejlődés elfeledett és a művészi gondolkodás által feleleveníthető alternatíváiról.
Waliczky Tamás a kortárs újmédia művészet egyik legismertebb és legkiválóbb képviselője. Már igen fiatalon, gyerekként kezdett el animációkat készíteni. Később festőként, illusztrátorként, fotográfusként dolgozott. 1983 óta a digitális művészet egyik úttörő és meghatározó magyarországi alkotója. 1992-ben meghívott művész volt a karlsruhei ZKM Vizuális Média Intézetében, majd később az intézet kutatócsapatának a tagja lett. Tanított és dolgozott Magyarországon, Németországban, Franciaországban és Japánban. 2010 óta a School of Creative Media, City University of Hong Kong egyetemi tanára. 2013-tól a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára.
Alkotásai számos nemzetközi díjat nyertek, köztük a linzi Prix Ars Electronica fesztivál Golden Nica díját. Világszerte számos kiállításon szerepelt, mint például a Lyoni Biennále, a tokiói ICC Galéria, a Multimediale Karlsruhéban vagy a Sevillai Biennále. Művei olyan jelentős közgyűjteményekben találhatók meg, mint a párizsi Pompidou Központ vagy a budapesti Ludwig Múzeum.
2019-es évben az 58. Velencei Képzőművészeti Biennálé Magyar Pavilonjának kiállítója. Jelenleg a Ludwig Múzeumban látható a Velencében kiállított "Képzelt kamerák" anyaga.
Fontos
Részvételi szándékod emailben jelezd az studio@ffs.hu címen. Az üzenet tárgya a következő legyen:
FFS SZERDA / Waliczky Tamás előadása.
Köszönjük! Az előadás megtekintése díjtalan!
Amennyiben kérdésed lenne, keress bizalommal minket studio@ffs.hu címen vagy a 06 30 166 2033 telefonszámon.
Köszönjük!
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Köszönjük a Mai Manó Háznak, hogy befogadja a rendezvényünk
Grafika: Koleszár Stella
Megnyitó: 2020. február 20., 18:30
Helyszín: Várfok Project Room | 1012 Budapest, Várfok u. 14.
A kiállítást megnyitja: Claudia Küssel, művészettörténész és kurátor
Megtekinthető: 2020. február 20. – március 28.
Kurátor: Maj Ajna
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója által harmadik alkalommal Átlátás címmel megrendezett kiállítássorozat keretében a Várfok Project Roomban három fiatal kiállító és egy kurátor kapott bemutatkozási lehetőséget.
A kiállítás tételmondata egy Milan Kundera idézet, amiben a felejtést bizonyos mértékig a halállal azonosítja.
„A legfélelmetesebb a halálban nem a jövő elveszítése, hanem a múlté. A felejtés valójában a halál egy formája, amely állandóan jelen van az életben.”
A fotó mint az emberi emlékezet primer hordozója az utóbbi évtizedekben nemcsak technológiai, hanem egy erőteljes társadalmi-evolúciós változáson is keresztülment.
A virtuális jelenlétünk koncentráltságának fokozódásával, mikor is minden történést, személyt vagy emléket egy gombnyomással, „érintéssel” rögzíthetünk, megoszthatunk, fel - vagy letölthetünk, alapjaiban változott meg a múlt-jelen-jövő hármasához való viszonyunk.
Míg korábban a fotográfia legelemibb funkciója a megőrzés, és a látvány „valóságos” leképzése volt, mára ez a képi manipulációt könnyen és egyszerűen lehetővé tevő applikációk elterjedésével, a különböző szűrők és effektek térnyerésével mindinkább másodlagossá vált. Az “örökkévalóság” képzetét felváltotta a néhány másodpercnyi “instant” hírnév ellenállhatatlan csábítása.
A kiállításon szereplő munkák a digitalizáció kihívásaként a megváltozott, felgyorsult képérzékelés és képértelmezés lehetőségeire kérdeznek rá olyan fogalmak mentén szerveződve mint a fikció, a manipuláció és az emlékek.
A kiállítás a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója Átlátás #3 kiállítássorozatának és a Budapest Fotófesztivál hivatalos programjának a része.
A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap és Magyar Fotóművészek Szövetsége támogatásával jött létre.
A kiállításmegnyitón készült fényképek
www.nka.hu
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár az idei év harmadik FFS Szerdájára, melynek előadója Bartha Máté fotóművész és dokumentumfilm rendezező. Az előadás során vetített (első sorban) mozgó- és állóképek különböző társadalmi témákat dolgoznak fel, melyek olyan fogalmakhoz köthetők mint a háború, erőszak, összetartozás, otthon.
Bartha Máté 1987-ben született Budapesten. 2011-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Fotográfia mesterszakán, majd tanulmányait a Színház és Filmművészeti Egyetem dokumentumfilm-rendező művész szakán folytatta, ahol 2019-ben végzett. 2007-től 2017-ig a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának, 2013-tól a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület tagja. 2013-ban elnyerte a Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjat, 2014-ben a Winterthur PLAT(T)FORM meghívottja. 2018-ban a Capa-nagydíj nyertese lett. Bajnok című rövidfilmje 2018-ban elnyerte a Budapest International Documentary Festival különdíját. Kontakt című sorozatával 2019-ben a Recontres d’Arles Louis Roederer Discovery Award nyertese.
A mozgó- és állóképet használó művész dokumentarista munkáiban társadalmi vonatkozású témákat jár körbe, amit különböző csoportokon keresztül vizsgál és mutat fel, helyez új kontextusba.
Bartha Budapesten él és dolgozik, a TOBE Galéria képviseli.
Fontos
Részvételi szándékod emailben jelezd az studio@ffs.hu címen. Az üzenet tárgya a következő legyen: FFS SZERDA / Bartha Máté előadása. Köszönjük! Az előadás megtekintése díjtalan!
Amennyiben kérdésed lenne, keress bizalommal minket studio@ffs.hu címen vagy a 06 30 166 2033 telefonszámon.
Köszönjük!
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Köszönjük a nemrégiben nyílt, szupermenő Főfotónak, hogy befogadja a rendezvényünk!
Grafika: Koleszár Stella
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója – FFS – szeretettel vár az idei év második FFS Szerdájára, melynek előadója Ősz Gábor képzőművész. Az 'Anti-camera' címet viselő előadás a képrögzítés filozófiai kérdéskörei mellett a fényképezés mai irányultságainak eredetét járja körbe az alkotó saját munkáin keresztül, melyek a legalapvetőbb művészeti problémákkal (fény, tér, kép, képalkotás) foglalkoznak.
Ősz Gábor 1962-ben született Dunaújvárosban. A Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakára járt, majd az amszterdami Rijksacademie posztgraduális képzésén folytatott tanulmányokat. Jelenleg Budapesten él és dolgozik. Konceptuális fotó- és videomunkái a médium alapvető sajátosságait kutatják.
www.gaborosz.com
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Grafika: Koleszár Stella
Megnyitó: 2020. február 4., 19:00
Helyszín: TOBE Gallery | 1088 Budapest, Bródy Sándor utca 36.
Megtekinthető: 2020. február 5 – 22. | szerdától péntekig 14:00-18:00 óra között, szombaton 11:00-15:00 óra között
A kiállítás csak bejelentkezéssel látogatható!
info@tobegallery.hu | +36 20 4840490
Kurátor: Körösvölgyi Zoltán
Az egyszerre több projekten párhuzamosan dolgozó, munkáit rendszerint rendhagyó installációkban bemutató fiatal fotográfus–képzőművész első önálló kiállításán több éve folytatott kutatását–zarándoklatát mutatja be. A Golgota-ábrázolások Krisztus alakjának két oldalán látható latrok, azaz megfeszített bűnözők újraértelmezésével sajátos kapcsolatteremtésbe, az ítélkezés és elfogadás, a kirekesztés és megszabadulás fogalmak által kijelölt folyamatba hív meg bennünket. A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója idei „Átlátás #3” programsorozatának keretében megvalósuló kiállítást számos esemény kíséri.
(Körösvölgyi Zoltán)
««« Tematikus beszélgetések »»»
2020. február 06. (csütörtök) 18:00
„Emberi történetek Lukács evangéliumától a Józsefvárosig”
Beszélgetés Románné Bolba Mártával, a Budapest-Józsefvárosi Evangélikus Gyülekezet lelkészével
2020. február 13. (csütörtök) 18:00
„Stigmatizáltság, elfogadás, megszabadulás”
Beszélgetés Burai Csabával, a ráckeresztúri Fiatalkorúak Drogterápiás Otthona szociális munkás és esetkezelő mentor munkatársával
2020. február 20. (csütörtök) 18:00
„Jó és rossz – választás, erkölcs, minőség”
Beszélgetés Kapitány Gábor szociológussal, kulturális antropológussal, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egyetemi magántanárával
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA)
www.nka.hu
Megnyitó: 2020. január 24., 19:00
Helyszín: K.A.S. Galéria | 1118 Budapest, Bartók Béla út 9.
A kiállítást megnyitja: Lakner Antal, képzőművész
Megtekinthető: 2020. január 24. – február 8. | keddtől péntekig 14:00-18:00 óra között
Kurátor: Horváth Lili
A kiállítás kiindulópontját azok az eszközök és rendelkezések adják, amelyeket Bécs önkormányzata alkalmaz a galambok életfeltételeinek bizonyos városi körzetekben való megszüntetésére és populációjuk ellenőrzésére, továbbá az ehhez kapcsolódó kommunikációs kampány, amely a galambetetés tilalmára hívja fel a lakosság figyelmét. Szalai Dániel munkái azonban nem elsősorban a városi galambok egy új kulturális vizibilitásának megteremtésére vállalkoznak, és nem is csupán az emberi/nem-emberi ontológiai dichotómia feloldásának lehetőségeit vizsgálják a poszthumán narratíva mentén, hanem ennél jóval nagyobb a tétjük.
Szalai – mintegy követve Foucault útmutatását – a társadalmi nyilvánosság ezen leghétköznapibb, legészrevétlenebb, ideológiáktól látszólag távol eső regiszterében igyekszik feltárni azokat a diszkurzív hatalmi technikákat, amelyek nemcsak legitimálják a bécsi bürokrácia pragmatikus eljárásait, de egyúttal létre is hozzák a diskurzus tárgyát: a galambokat, mint rendészeti és esztétikai problémát. Az alkotó figyelme eközben a normaképző jelentéstársítások konstruálásában döntő szerepet játszó és a társadalmi tudatformákat alapvetően meghatározó fogalmi metaforákra irányul. A kiállításon ebbe a hatalmi viszonyok megformálásáért felelős diszkurzív mezőbe léphetünk be. Szalai egy sajátos, integrált szemiotikai teret hoz létre, amelyben a nyelv absztrakcióit közvetlen esztétikai tapasztalattá materializálja, taktilissá teszi, s amelyben maga a háromdimenziós tér is jel funkcióval ruházódik föl: az arányokkal és tömeggel való játék, a kiállítótérben elhelyezett egyes objektek által kiváltott, már-már diszkonform térérzet utal a tömegpszichózis létrejöttében is kulcsfontosságú mérték, mennyiség, valamint a társadalomban a rész – egész viszonyának ambivalens kérdésére. A (kiállító)tér rizomatikus jelentéshálóját további mezővel bővíti a foucault-i értelemben vett heterotópia, mely a galambszaporulat szabályozására kifejlesztett, a bécsi tetőterekben kialakított, mesterséges galambdúc rekonstrukciója formájában a téren belüli térként jelenik meg.
A galéria teréből kilépve azzal a felismeréssel szembesülhetünk, hogy a kiállítást igen, de a Szalai munkái által generált diszkurzív teret nem hagyjuk hátra: a társadalmi, kulturális valóságunk megalkotásában szerepet játszó fogalmi metaforáink céltartománya bár különbözik, de az alkalmazott diszkurzív gyakorlatok, kriminalizációs stratégiák, a társas térből – és végső esetben a társadalomból – való kizárás paternalista, normalizáló logikája tekintetében zavarba ejtő hasonlóságokra bukkanthatunk posztdemokratikus jelenünk mélyebb rétegeiben.
Szalai Dániel projektjét, amelynek egyes komponenseit az elmúlt évben a PARALLEL - European Photo Based Platform keretében a Capa Központban valamint Lisszabonban mutatta be, és amellyel elnyerte az OFF Bratislava 2019 – dogmatiX fesztivál fődíját, a budapesti közönség elsőként az FFS Átlátás #3 sorozat keretében nyíló egyéni kiállításán láthatja teljes és egyúttal továbbfejlesztett formájában.
(Horváth Lili)
A projekt első kiadása a MOME - Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a bécsi Universität für angewandte Kunst fotográfia képzésének keretében jött létre.
Támogatók: FFS - Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Pigmenta Art Print Lab
Külön köszönet: CAPA Központ, K.A.S Galéria, Kútvölgyi-Szabó Áron
www.nka.hu
Az Átlátás #3 a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója harmadik alkalommal megrendezésre kerülő tehetséggondozó projektje és kiállítássorozata. A program célja, hogy professzionális bemutatkozási lehetőséget biztosítson a résztvevő Stúdió-tagoknak valamint a kiválasztott kurátoroknak. Az első Átlátás 2011-ben született meg Oltai Kata és Nánási László ötletéből, majd a 2013-2014-ben folytatódott Barta Edit és Trembeczki Péter gondozásában. A program keretében eddig – többek között – olyan, ma már közismert alkotók mutatkozhattak be, mint Bartha Máté, Ember Sári, Gáldi Vinkó Andrea és Szombat Éva.
Az idei Átlátás keretében összesen 10 alkotó 9 önálló és csoportos kiállítása valósulhat meg nyolc budapesti és egy debreceni helyszínen, olyan non-profit és for-profit galériákban, mint az FKSE Stúdió Galéria, ISBN köny+galéria, K.A.S. Galéria, MyMuseum, PINCE, Sesztina Galéria (Modem, Debrecen), Supermarket Gallery, TOBE Gallery, Várfok Project Room.
A projektben résztvevő alkotók és kurátorok két körben, pályázati úton kerültek kiválasztásra: előbb a Stúdió tagjai küldhettek be friss projektterveket, melyeket a második körben, egy nyílt kurátori pályázat keretein belül a jelentkezők rendelkezésére bocsátottunk. A beérkezett kurátori koncepciók közül Barkóczi Flóra és Tóth Balázs Zoltán segítségével választottuk ki azokat, amelyek most megvalósulhatnak. Lényeges szempont volt, hogy a kiválasztott projektek az alkotó, a kurátor és a galéria képviselőjének/vezetőjének szoros együttműködése, diskurzusa révén valósuljanak meg.
PROGRAM
Kurátor: Horváth Lili
K. A. S. Galéria
2020. 01. 25 — 02. 08.
Megnyitó: 2020. 01. 24. 19H
Kurátor: Körösvölgyi Zoltán
TOBE Gallery
2020. 02. 05 — 22.
Megnyitó: 2020. 02. 04. 19H
Kurátor: Maj Ajna
Várfok Project Room
2020. 02. 21 — 03. 28.
Megnyitó: 2020. 02. 20. 18:30H
Kurátor: Soós Andi
ISBN könyv+galéria
2020. 03. 03 — 27.
Megnyitó: 2020. 03. 02. 19H
Kurátor: Bence Bettina
PINCE
2020. 03. 11 — 24.
Megnyitó: 2020. 03. 10. 19H
Kurátor: Erdősi Eszter
Sesztina Galéria (Debrecen)
2020. 04. 04 — 05. 02.
Megnyitó: 2020. 04. 03. 17H
Kurátor: Bence Bettina
Supermarket Gallery
2020. 04. 11 — 25.
Megnyitó: 2020. 04. 10. 19.
Kurátor: Zsoldos Anna
FKSE Stúdió Galéria
2020. 04. 21 — 05. 07.
Megnyitó: 2020. 04. 20. 18H
Kurátor: Laczai Veronika
MyMuseum
2020. 04. 30 — 05. 31.
Megnyitó: 2020. 04. 29. 19H
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója szeretettel vár az idei év első FFS Szerdájára, melynek előadója Asztalos Zsolt, Munkácsy-díjas képzőművész. Az 'Emlékdudor' címet viselő előadás témája a tudás, nemtudás, emlékezés és felejtés témaköreit járja körbe, és – ahogy az alkotó is – fotóművészeti és a képzőművészeti megoldásokkal egyaránt kooperáló munkákat mutat be.
Asztalos Zsolt Munkácsy Mihály-díjas, Leopold Bloom Art Award jelölt, 2013-ban a Velencei Képzőművészeti Biennálén a Magyar Pavilon kiállítója, Derkovits Gyula-ösztöndíjas, számos hazai és nemzetközi, egyéni és csoportos kiállítást tudhat maga mögött. A Magyar Képzőművészeti Főiskola festőművész szakán végzett 2000-ben. Konceptuális munkáiban az emlékezés, a múlt témaköreivel foglalkozik, képzőművészeti megoldásokkal kooperál, több kiállításában használt installációt, filmet, videót, fényképet, grafikát.
www.zsolt-asztalos.com
Az előadásról készült videófelvétel:
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Résztvevő alkotók: BALOGH Viktória, BÁN András, BELICZA László Gábor, BIRÓ Dávid, BILAK Krystyna, BOLLA Szilvia, FODOR Dániel János, FROMM Balázs, GEIBL Kata, HODOSY Enikő, KISS Gergely, KISS Imre, KISS Richárd, LÁZÁR Dóri, NÉMETH Domonkos Tamás, NEOGRADY-KISS Barnabás, NYIRI Barbara, PITI Marcell, SZÁRAZ Kata, SZÉCSI Noémi, SZTREHALET Oxána, MARTINKÓ Márk, REGŐS Benedek, SIVÁK Zsófia, SZALAY Krisztina, VARGA Domonkos, VARGA Viktor, ZELLEI Boglárka Éva
A karácsonyi vásárt idén első alkalommal rendezi meg a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, melynek egyik célja a Stúdió alkotóinak lehetőséget biztosítani munkáik bemutatására és eladására, másrészt, hogy elérhető áron kínáljon műtárgyakat a nagyközönség számára. Ennek érdekében idén debütál a Stúdió posztersorozata, melynek keretein belül a Stúdió tagjai – többek között – még nem látott munkáikkal mutatkoznak be. Ezt kiegészítve kapnak helyet további műtárgyak és a – már hagyománynak számító – FFS Editions képeslapok is. A vásár ugyanakkor jótékonysági céllal valósul meg, hiszen minden eladás hozzájárul a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója programjainak megvalósításához, a Stúdió fenntartásához.
Megnyitó: 2019. december 9. 19:00, K.A.S. Galéria
Megtekinthető: 2019. december 10-13.
Grafika: Koleszár Stella
_
Köszönjük a támogatást a Gicleé Factorynak és a K.A.S. Galériának!
A következő FFS Szerdán Dobokay Máté, tart tárlatvezetést aktuális kiállításán.
A Denzitás című kiállítás Dobokay Máté három különböző, 2013 és 2019 között kidolgozott sorozatára épül, és absztrakt, a fotópapír szerkezetét vizsgáló képeken keresztül mutat rá a fotográfia materialitását fürkésző művész praxisára. A festészeti eszközöktől sem visszariadó válogatás különböző minőségekben, különböző hordozókon mutat be változó állapotú ezüstvegyületeket. Ahogy a cím is utal rá, a sorozatok egymás mellé rendelése alkalmat ad a különböző struktúrák, fedettségek, sűrűségek, telítettségek összehasonlítására, mivel a kiindulópont minden esetben ugyanaz: fényérzékeny papír és ezüst.
Dobokay Máté 1988-ban született Pécsett. Egyetemi tanulmányait a Pécsi Tudományegyetemen és a Kaposvári Egyetem Fotográfia BA szakán végezte. Munkáit számos díjjal és ösztöndíjjal ismerték el: 2015-2016-ban Köztársasági Ösztöndíjat kapott, elődöntős volt 2015-ben a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjon és 2017-ben az Esterházy Művészeti Díjon. 2014-ben tagja volt a pozsonyi OFF_Festival győztes csapatának és jelölték a Lucien és Rodolf Hervé-díjra. 2018-ban másodmagával nyerte meg az első MODEM-díjat Debrecenben. 2012 óta rendszeresen mutatja be munkáit, többek között kiállított már a Ludwig Múzeumban, a Vasarely Múzeumban, a MODEM-ben, az Új Budapest Galériában és részt vett számos európai kiállításon. Legfiatalabb alkotóként mutatkozott be az IMPACT: Abstraction & Experiment in Hungarian Photography című kiállításon New Yorkban. 2014–2017 között tagja, 2015–2017 között vezetőségi tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának (FFS). 2015-től a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE) tagja. Az idei évben láthatóak lesznek munkái a Paris Photo-n is az acb Galériának köszönhetően.
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
A kiállítás a Fotóhónap hivatalos programjának résztvevője.
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója Átlátás 3.0 című projektjéhez szakmai múlttal rendelkező kurátorok jelentkezését várja!
A Stúdió jövő évi programjának tervezésekor merült fel bennünk az ötlet, hogy ismét folytatnák a korábban kétszer megrendezett és nagy sikerrel zajló Átlátás c. kiállítássorozatunk koncepcióját. Az Átlátás eddig 2012-ben és 2014-ben valósult meg, mindkét esetben for-profit illetve non-profit galériákkal (többek között: Faur Zsófi, Godot, Lumen, Várfok, Viltin) együttműködésben. A kiállítássorozat alapja, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosít önálló vagy páros kiállítás formájában egy-egy fiatal alkotónak a Stúdió tagjai közül. A program keretében eddig olyan alkotók mutatkozhattak be, mint Bartha Máté, Ember Sári, Gáldi Vinkó Andrea és Szombat Éva, Halász Dániel, Hodosy Enikő, Martinkó Márk és Zagyvai Sári, Neogrády-Kiss Barnabás, Trembeczki Péter stb.
Az idei kiállítások koncepciójának kidolgozására és megvalósítására most kurátorok jelentkezését várjuk.
Első körben, augusztusban felhívást hirdettünk meg alkotó tagjaink között, melyre (még nem publikált) kiállítandó munkákkal, projektekkel pályázhattak. Jelen felhívásunkban ezeket az anyagokat bocsátjuk a pályázó kurátorok rendelkezésére. Ezek adhatják a megvalósítandó kiállítások alapját.
A projekt kimondottan arra koncentrál, hogy egy kiállítás kitalálása, felépítése, elméleti és gyakorlati vonzatai megosztva, alkotó és kurátor közös munkájaként valósuljanak meg. Éppen ezért olyan tapasztalattal rendelkező kurátorok jelentkezését várjuk, akik készek egy ilyen típusú közös munkára. A programban résztvevő kurátori koncepciókat pályázati úton fogja kiválasztani a kiállítóhelyek képviselőiből, valamint felkért szakemberekből álló zsűri. Minden kiállítás egy kurátor és egy alkotó/alkotócsoport közös munkája során valósul meg. A kiállítások 2020 januárjától májusáig, egymást követve nyílnak meg. A pályázó kurátorok opcionálisan megjelölhetik, melyik helyszínen tartják elképzelhetőnek a tervezett kiállítást.
TOBE Galéria — valamikor 2020. január 15. és február 29. között
FKSE Stúdió Galéria — valamikor 2020. február 1 és április 30. között
Várfok Project Room — 2020. február 13. - március 21.
PINCE — 2020. március 1-31.
K.A.S. Galéria — 2020. március 6-28.
ISBN könyv+galéria — 2020. március 9. - április 3.
Supermarket Gallery — 2020. április 10-25.
Sesztina Galéria (Debrecen) — 2020. április 10. - május 3.
MyMuseum — valamikor 2020. március - április
További, a programhoz csatlakozó helyszíneket jelenleg is keresünk.
- szakmai önéletrajz
- a kiválasztott munkát/alkotót vagy munkákat/alkotókat tartalmazó rövid kiállítási koncepció, brief (a kiválasztás indoklásával)
Az alkotói pályázatok ezen a linken érhetőek el:
https://drive.google.com/open?id=1xflaZ2UN5T0PLbeL4Q2-hU6PE1oE-qt0
A helyszínek információi pedig ezen a linken:
https://drive.google.com/open?id=1hFdoO8fKD8cbchpJTYDQqcpX3ngWpo8j
A határidőn túl beérkező pályázatokat nem áll módunkban elfogadni.
A jelentkezéseket az ffsvezetoseg@gmail.com e-mail címre várjuk!
A kurátori pályázat eredményének várható kihirdetése: 2019. november elején
A kurátorok munkáját az FFS projektenként honoráriummal támogatja.
További információ az ffsvezetoseg@gmail.com címen kérhető.
A kiírás időpontja: 20219. 09. 25.
Kiállító művészek: Belicza László Gábor, Szalay Krisztina, Szécsi Noémi, Varga Domonkos, Varga Viktor, Váczi Lilla Éva
Kurátor: Regős Benedek
Megnyitó: 2019.10.21. 19:00
Megnyitja: Pintér Gergő, matematikus, dalszerző, performer
Finisszázs az alkotók tárlatvezetésével: 2019.11.11. 18:00
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója 2019-ben felvett új tagjainak bemutatkozó kiállítása egy laza tematikai összefüggés mentén igyekszik bemutatni az egyébként változatos alkotói attitűdöket. A kiállításra válogatott munkák mind azokra az örökké visszatérő folyamatokra reflektálnak, melyek a földi lét meghatározói.
Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) új tagjainak hagyományos bemutatkozó kiállításának célja, hogy a különböző szemlélettel, alkotói attitűddel rendelkező fiatal alkotók számára bemutatkozási teret biztosítson egyéni és csoportos munkák kiállítására, illetve lehetőséget adjon a közösségteremtésre és szakmai párbeszédre. Az „új tagok” minden tagja egyenrangú alkotója, szervezője a kiállításnak, így mindegyik kiállító részese az eseménynek. A kiállítás kimondott célja a szakma megszólítása, kurátorok, gyűjtők, intézményvezetők meghívása és a párbeszéd segítése, valamint a nagyközönség felé való nyitás.
_
A kiállítás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Fotóművészek Szövetsége támogatása tette lehetővé.
A kiállítás a Fotóhónap hivatalos programjának résztvevője.
A korábbi évek hagyományát folytatva a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója idén is részt vesz az Art Market Budapest művészeti vásáron.
Kiállított alkotók: Belicza László Gábor, Bilak Krystyna, Biró Dávid, Fodor Dániel János, Kiss Imre, Kiss Richárd, Martinkó Márk, Németh Domonkos Tamás, Regős Benedek, Sztrehalet Oxána, Varga Domonkos, Váczi Lilla Éva, Zellei Boglárka Éva
FFS EDITIONS 2019
Résztvevő alkotók: Balogh Viktória, Bán András, Belicza László Gábor, Bilak Krystyna, Bolla Szilvia, Darab Zsuzsa, Fodor Dániel János, Fromm Balázs, Geibl Kata, Hodosy Enikő, Horváth János, Kiss Gergely, Kiss Imre, Kiss Richárd, Martinkó Márk, Németh Domonkos Tamás, Neogrády-Kiss Barnabás, Piti Marcell, Regős Benedek, Schuller Judit Flóra, Szalai Dániel, Szalay Krisztina, Szécsi Noémi, Sztrehalet Oxána, Váczi Lilla Éva, Varga Domonkos, Varga Viktor, Zellei Boglárka Éva
Szeretettel várunk pop-up kiállításunk megnyitójára és egy baráti koccintásra, találkozásra, hogy megnézzük, az FFS tagok milyen új munkákat készítettek az utóbbi évben.
A kiállító alkotók végső listáját hamarosan közöljük.
Megszületett az idei tagfelvétel eredménye. A négytagú zsűri 22 jelentkező közül választotta ki a Stúdió új tagjait. A zsűri tagjai voltak: Barkóczi Flóra művészettörténész (Artpool Art Research Center), Ferenczy Bálint művészettörténész, az FFS vezetőségi tagja, Fodor Dániel János képzőművész, az FFS vezetőségi tagja, valamint Regős Benedek fotográfus, képzőművész, az FFS vezetőségi tagja és titkára. Az FFS új tagjai 2020-ban:
Belicza László Gábor
Szalay Krisztina
Szécsi Noémi
Váczi Lilla
Varga Domonkos
Varga Viktor
Gratulálunk az új tagoknak!
A Stúdió célja a tehetséges pályakezdő fotográfusok, a fotó médiumát alkalmazó képzőművészek és a fotográfia elméleti, történeti, kritikai kérdéseivel foglalkozó szakemberek (kurátorok, kutatók, szakírók) ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe, pályára történő beilleszkedésük segítése. A Stúdió a tagok alkotómunkájához eszmei, anyagi támogatást nyújt, képviseli őket hazai és nemzetközi fórumokon, valamint más szervezetekkel való együttműködések során. A tagok részt vehetnek stúdiós pályázatokon, kiállítási, kurátori lehetőséghez juthatnak, bekapcsolódhatnak a Stúdióban folyó műhelymunkákba. A Stúdió tagkártyájával ingyenesen vagy kedvezményesen látogatható több múzeum, kiállítóhely, továbbá kedvezménnyel lehet igénybe venni több fotólabor, nyomda szolgáltatását.
Várjuk mindazon 18–35 év közötti alkotók és elméleti szakemberek jelentkezését tagságunkba, akik elhivatottságot éreznek a fotográfia iránt és aktívan részt akarnak venni a Stúdió munkájában. A fotográfia médiumán túlmutató, de azzal rokon intermediális, videó alapú munkákat tartalmazó portfóliókat is szívesen vesszük. Olyan, a fotográfiával rokon diszciplinában tevékenykedő szakemberek illetve hallgatók jelentkezését is várjuk, akik szívesen fejlesztenének kortárs művészeti projekteket. Szakirányú végzettség nem feltétel.
Az alkotók bemutatkozó PDF formátumú portfólióval, motivációs levéllel és az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek. A portfolióhoz csatolni kell az alkotó szakmai önéletrajzát is. A motivációs levél maximális terjedelme 1500 karakter legyen. A portfolió technikai kritériumai: a PDF mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot. Kérjük, hogy az elektronikus portfólió fájlneve tartalmazza a jeletkező nevét is. Célszerű feltüntetni a képek adatait:
- sorozatcím (ha van)
- képcím
- elképzelt kiállítási méret
- készítés éve
- technika
- továbbá az alkotói elképzelés, koncepció leírása
A kurátorok, kutatók, szakírók - szakmai önéletrajzzal, publikációs jegyzékkel, és/vagy- két-három írással (kritika, esszé, tanulmány) - egy max. 1500 karakter hosszúságú motivációs levéllel, és/vagy egy kidolgozott projekttervvel, amelyet a felvétel esetén a közeljövőben meg szeretne valósítani a Stúdióval- illetve az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek.
- Portfóliók elküldése elektronikusan: 2019. május 10. péntek (éjfél) az ffsvezetoseg@gmail.com címre, 'Tagfelvétel 2019' tárggyal. A PDF portfólió mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot!
- Portfóliók áttekintése: A felvételi kétfordulós rendszerű: az első körben, a portfóliók beérkezését követő héten, a bizottság áttekinti és elbírálja a leadott munkákat, és értesíti a továbbjutott pályázókat a május 15-i szóbeli forduló időpontjáról.
- Szóbeli: A második fordulóban, május 15-én a továbbjutott, ígéretesnek ítélt pályázatok alkotóival személyesen is elbeszélgetünk. Erre az alkalomra kérjük, hogy a továbbjutott pályázók hozzák magukkal a nyomtatott portfóliójukat is. A végső döntésről, a felvételi eredményéről a jelentkezőket e-mailben értesítjük 2019. május végéig.
A szóbeli forduló május 15-én, szerdán délután lesz. A budapesti helyszín még egyeztetés alatt.
A jelentkezéseket a Stúdió felvételi bizottsága bírálja el, amelynek tagjai:
Barkóczi Flóra (Artpool Művészetkutató Központ, művészettörténész)
Ferenczy Bálint (FFS vezetőségi tag, művészettörténész)
Fodor Dániel János (FFS vezetőségi tag, képzőművész)
Regős Benedek (FFS titkár, fotográfus, képzőművész)
Ha bármilyen kérdésed van, írj nekünk az ffsvezetoseg@gmail.com címre!
Kiállító művészek: Biró Dávid, Hodosy Enikő, Riga Eszter
Kurátorok: Vivienne Gamble (Seen Fifteen Gallery, London), Ferenczy Bálint (Initio Fine Arts, Budapest)
Megnyitó: 2019.04.12. 20:00
A Damage Control kiállítás a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának három tagjának, az emberi kapcsolatokra reflektáló munkáit mutatja be. Szemben, a mai világunkra olyannyira jellemző – a közösségi média álltál propagált és elvárt – tökéletességre törekvéssel szemben – ahol mindig legjobb arcunkat kell mutatnunk – a galériában kiállító művészek az emberi interakciókban rejlő hibákra, nehézségekre és esetlenségekre irányítják a figyelmet. Olyan helyzetekre, melyek elkerülhetetlenül hozzátartozói az emberi kapcsolatoknak és a társas létnek.
Biró Dávid ERR (2017) sorozata a társas érintkezéseinket megszabó etikettel foglalkozik. Olyan hagyományos illemszabályokkal, melyek ideális esetben segítik viselkedésünket különböző társasági szituációkban. Az ERR sorozat ugyanakkor a rendszer hibáit mutatja meg: eseteket, amikor homokszem kerül a gépezetbe és zavarbajtő szituációk alakulnak ki.
Hodosy Enikő Láthatatlan-te (2016) sorozata az emberi kapcsolatokhoz szükségszerűen társuló lelki sérülések vizuális nyomait jeleníti meg. „Ahogy egy verekedés vagy összekapás után a testünkön is maradnak zúzódások, ugyanúgy igaz ez lelkünkre, szellemi lényünkre is...” (Hodosy Enikő) Mi történne akkor, ha lelki vívódásainknak és belső sérülésinknek ugyanígy, testi lenyomatai lennének? A sorozat Hodosy fotónapló-szerű válogatásából áll össze, kiegészülve kulturális és művészettörténeti utalásokkal. A végeredmény egy térben és időben kiterjesztett atmoszferikus, asszociációs halmaz, mely különböző síkokon értelmezi a problémát, így a személyességen túl, egy általánosabb mondanivalót fogalmaz meg.
A Persona (2015) című sorozat Riga Eszter végzős egyetemi évében készült, mely időszakot a diplomázás körüli stressz és a kényszeres megfeleléses jellemzett. Ezen időszakot összegző metaforikus képei vizuális feldolgozása és megörökítése saját belső küzdelmeinek. Recall című munkája szintén belső képeket hív elő, de a jelen eseményei helyett a múlt emlékeiből merít. Olyan, szinte kézzelfogható, mai napig el nem feledett emlékeket hív elő, melyek a lelki és testi emlékezet határán léteznek: anyai ölelés, atyai pofon, érintések, amik (akár pozitívak akár negatívak) egy életre beleíródnak emlékezetünkbe. Riga az adott emléket/érintést sötétben világító festékkel alkotja újra, majd síkfilmre kontaktolja, így hozva létre megjelenési felületet az emlékezés számára.
A K.A.S. Galéria április 12-én nyíló kiállítása a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójával együttműködésben, Vivienne Gamble (UK) kurátori rendezésében valósul meg. Vivienne Gamble a londoni Seen Fifteen Gallery alapítója és a Peckham 24 fotóművészeti fesztivál igazgatója. A Seen Fifteen London dél-keleti részén, Peckham-ben található, a kreatív központként is jól ismert Bussey Building-ben. A galéria kortárs fotó- és videóművészettel foglalkozik, visszatérő kiállítója az amszterdami Unseen művészeti vásárnak. A kiállítás kiemelt célja, hogy aktív párbeszéd alakulhasson ki a hazai és nemzetközi fotós szcéna között.
_
A K. A. S. Galéria alapításától fogva az állami mecenatúra és az önmenedzselésben kevésbé járatos művészek közötti űrt kívánta kitölteni. 2015 óta a galéria programjában egyre fontosabb szerepet kap a 35 év alatti fotóművészek bemutatása, vendégkurátorok bevonásával és a nemzetközi kapcsolatok felé való nyitással. A galéria célja, hogy a fiatal fotóművészek találkozóhelyévé, közösségi pontjává váljon, segítve pályájukat egyéni és csoportos kiállításokkal.
A kiállítás társszervezője a 2017-ben alapított Initio Fine Arts, melynek célja az 1945 utáni kortárs közép-kelet-európai képzőművészet és design népszerűsítése és beépítése a nemzetközi művészeti szcénába, alkotóinak megismertetése Magyarországon és a határokon túl. Az Intio Fine Arts a családi hagyományt folytatva (K. A. S. Galéria), ugyanakkor nemzetközi tapasztalatokkal és kapcsolatokkal igyekszik a régió képzőművészeit segíteni.
_
A kiállítás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Fotóművészek Szövetsége támogatása tette lehetővé.
A kiállítás társzervezője az Initio Fine Arts.
Köszönjük a Trapéz galéria hozzájárulását Biró Dávid sorozatának kiállításához.
A kiállítás a Budapest Art Week hivatalos programjának résztvevője.
Beszélgetőtárs: Fenyvesi Áron
Ember Sári (1985, São Paulo) a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szakán diplomázott 2009-ben. Gyakran foglalkozik a személyes múlttal, a múlt közösségeivel és az egyén helyzetével ezekben a közösségekben. Az otthon fogalmát, az embereknek a tárgyakhoz való viszonyát és a családi örökségek visszatükröződését vizsgálja a mindennapi élet folyamatosan változó környezetében. Pár éve érdeklődése az absztraktabb és a ”hibrid” képek létrehozására felé irányult, amely az arckép következetes dekonstrukcióján és klasszikus műfajok vizsgálatán alapszik. Különböző anyagokat használ, a képek (fotográfia és kollázs) és a kő, kerámia és textil tárgyak installációkként jelennek meg.
www.embersari.hu
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) és a Mai Manó Ház.
Kiállító művészek: Balogh Viktória, Krystyna Bilak, Geibl Kata
Kurátor: Ferenczy Bálint
Megnyitó: 2019.02.14. 18:30
Megnyitja: Cséka György, esztéta
Hiszem, ha látom – tartja a közmondás. Az emberi lét alapvető igénye a bizonyosságra való törekvés, másképpen fogalmazva a világ megismerése, feltérképezése. Feltételezésinket kísérletek követik, melyeket évszázadokon át írott formában rögzíttetünk és ábrákkal egészítettünk ki. A technológia fejlődésével, a rajzolt ábrák szerepét egyre inkább átvettette a fotográfia, olyannyira, hogy ma már (fény)kép és szöveg már-már elválaszthatatlanok egymástól. De valóban a biztos tudás támasza-e a fotó? Elég-e látás és olvasás késsége, hogy higgyünk, vagy hinnünk kell-e előbb, hogy valóságként, hiteles tényként értékeljük, amit látunk?
Geibl Kata Sisyphus (2018) sorozata ezen kettőségre mutat rá, a tudomány – tudás – és fotográfia kapcsolatát vizsgálva. Laboratóriumi termeket, tudományosnak ható fényképeket látunk, mintha a CERN-ben sétálnánk. Hol van határ fikció és valóság között? Valóban egy kutatóintézetben járunk és felfedezések dokumentációját látjuk, vagy csupán fotóstúdióban kreált díszletekről van szó?
Krystyna Bilak Unseen (2017) című sorozata az emberi látás és érzékelés ok-okozati relációját vizsgálja. Hogyan változik a megtapasztalás élményé, ha az emberi érzékelés spektrumán kívül járunk? A sötétben megszűnnek az alapvető körülmények ahhoz, hogy megismerjük a világot. Mégis, a kamera lencséjén keresztül láthatóvá válik a lét ezen különös állapota. Bilak fényképein keresztül a láthatatlan válik láthatóvá.
Balogh Viktória Tudások (2017) sorozata a tudás vizuális nyomait rögzíti. A letörölt iskolai táblák felületein a krétanyomok palimpszeszt-szerűen maradnak vissza és rétegződnek egymásra, a tudás (és felejtés) vizuális szimbólumaiként hagyva nyomot. Színsor (2018) című installációja a gondolatmenetet folytatva a nyomtatott írásosságnak állít bálványt, de sokkal inkább kapunk ferde tükröt, hiszen a Világirodalom Remekei könyvsorozatból felépített torony elemei csak borítójuk gyanánt könyvek. Belső tartalmukat nem láthatjuk, így a vizualitás esztétikája kerül előtérbe. A könyveket tartalmuk megismerése nélkül, csupán borítójuk alapján azonosítjuk be.
Kétségtelen, a fényképezés és képrögzítés felfedezésével olyan jelenségek váltak elérhetővé és előhívhatóvá melyeket korábban legfeljebb csak – szükségképpen - stilizált ábrákon keresztül láthattunk (rajzok, metszetek, stb.). Ugyanakkor a fotóval valójában kétélű kardot kaptunk, hiszen a fénykép pártatlan, nincsen véleménye, ugyanúgy szolgálhat objektív bizonyítékként, mint a megtévesztés eszközeként.
A galéria február 14-én nyíló kiállítása az FFS (Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója) három, MFSZ (Magyar Fotóművészek Szövetsége) ösztöndíjas alkotójának, Balogh Viktóriának (1992), Krystyna Bilak-nak (1993) és Geibl Katának (1989) ad kiállítási lehetőséget.
_
A K. A. S. Galéria alapításától fogva az állami mecenatúra és az önmenedzselésben kevésbé járatos művészek közötti űrt kívánta kitölteni. 2015 óta a galéria programjában egyre fontosabb szerepet kap a 35 év alatti fotóművészek bemutatása, vendégkurátorok bevonásával és a nemzetközi kapcsolatok felé való nyitással. A galéria célja, hogy a fiatal fotóművészek találkozóhelyévé, közösségi pontjává váljon, segítve pályájukat egyéni és csoportos kiállításokkal.
A kiállítás társszervezője a 2017-ben alapított Initio Fine Arts, melynek célja az 1945 utáni kortárs közép-kelet-európai képzőművészet és design népszerűsítése és beépítése a nemzetközi művészeti szcénába, alkotóinak megismertetése Magyarországon és a határokon túl. Az Intio Fine Arts a családi hagyományt folytatva (K. A. S. Galéria), ugyanakkor nemzetközi tapasztalatokkal és kapcsolatokkal igyekszik a régió képzőművészeit segíteni.
_
A kiállítás társzervezője az Initio Fine Arts.
Koszönjük Lendvai Linda (Supermarket Gallery) hozzájárulását Geibl Kata sorozatának kiállításához.
A kiállítás létrejöttét a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Fotóművészek Szövetsége támogatása tette lehetővé.
A „D-terv”: pillantás egy városra, annak múltjára, jelenére, jövőjére. Letapogatás, kutatás, újratervezés. A város nyomainak, hangjainak, képeinek olvasása, nyomhagyás, séta. Egy különleges, relatíve „új”, az 1950-es években szinte a semmiből, egy ideológiából ki-és felhúzott város, vagy inkább utópia létmódjának, jeleinek körüljárása. Fejlesztések és variációk egy motívumra, kimozdítások, újraírások, élvezetek. Egy másik topográfia.
A „D-terv” a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója több, mint fél éves projektjének, kutatásának végeredményeképp jött létre.
Művészek: A Fehér Vera, Fromm Balázs, Kiss Richárd, Lázár Dóri, Martinkó Márk, Nagy Tibor, Németh Domonkos Tamás, Pólya Zsombor, Regős Benedek
Kurátor: Cséka György
A kiállítás megtekinthető március 29-ig hétfőtől szombatig 10-18 h között.
A kiállítás támogatói:
Kútvölgyi-Szabó Áron érdeklődésének középpontjában az utóbbi években a képi források megbízhatósága, illetve a térbeliség tudásban betöltött szerepe áll. Ezt a több mint öt éve megkezdett kutatást jelenleg a Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskolájában, a post-truth jelenségek képelméleti vonatkozásai felől vizsgálja. Előadása során nem csupán a téma komplex – a szociológia, pszichológia és politikatudomány területein átívelő – elméleti hátterét vázolja fel, de alkotói módszereit és a fenti problémakört körüljáró munkáit is bemutatja.
1985, Budapest
Tanulmányok
2018 - DLA – Magyar Képzőművészeti Egyetem, Doktori Iskola
2008 - 2013 Szobrászművész szak – PTE Művészeti Kar
2007 Szobrászat, Képzőművészet – Engelsholm Højskole, DK
2004 - 2008 Művészettörténet, Filozófia szak – PPKE BTK
Egyéni kiállítások
2018
Patterns of Counterknowledge, G99 Gallery, Brno, CZ
[B/R]elief, Parthenón-fríz Terem, Budapest
2017
Gettier barlangja, Óbudai Társaskör Galéria, Budapest
Clustering illusions, Collegium Hungaricum Berlin, D
Torzítások, Chimera-Project Galéria, Budapest
2016
Nemtudások, Labor Galéria, Budapest
In between grids, Plusmínusnula Gallery, Žilina, SK
www.aronkutvolgyiszabo.com
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Művészek: Bolla Szilvia, Kiss Gergely, Kiss Imre, Kiss Richárd, Lázár Dóri, Németh Domonkos Tamás, Pólya Zsombor, Sivák Zsófia
Kurátorok: Fodor Dániel János, Sztrehalet Oxána
A rock and roll az nem egy tánc, a fotográfusok nem fényképeznek. Ha mégis, akkor sem úgy, és nem azt, és különben is. A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója idén felvett tagjainak bemutatkozó kiállítása nyolc nagyon különböző ember nagyon különböző válasza arra, hogy mitől érdekes és mire képes 2018-ban a fotográfia. A fény ereje, a napi információbevitel, a dolgok rögzítése, megvizsgálása, kiemelése vagy éppen szőnyeg alá söprése által inspirált művészek a színpadra lépve a sarokba vágják a hangszereket, és zenélni kezdenek az első kezük ügyébe eső tárggyal. Hopszázás szigorúan tilos!
Megnyitó 2018. október 24. 19:00
Megnyitja: Vető János
Megtekinthető keddtől péntekig 14-18 h.
Szerzők: Borda Réka, Ferencz Móni, Hyross Ferencz, Kopcsányi Lilla, Körösztös Gergő, Nagy Dániel, Seres Lili Hanna, Vajna Ádám
Grafikai tervezés: Regős Benedek
Fotók: Biró Dávid
A korábbi évek hagyományát folytatva a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója idén is részt vesz az Art Market Budapest művészeti vásáron.
Képviselt művészek: A Fehér Vera, Balogh Viktória, Bán András, Bilak Krystyna, Biró Dávid, Biró Eszter, Bolla Szilvia, Darab Zsuzsa, Ficsór Zsolt, Fodor Dániel János, Fromm Balázs, Gál Bettina, Geibl Kata, Herczeg Eszter, Hodosy Enikő, Horváth János, Kerekes Anna, Kiss Gergely, Kiss Imre, Kiss Richárd, Lázár Dóri, Martinkó Márk, Nagy Tibor, Neogrády-Kiss Barnabás, Nyíri Barbara, Németh Domonkos Tamás, Palkó Anna, Piti Marcell, Pomsár Miklós, Puszt Zsófia, Pólya Zsombor, Regős Benedek, Riga Eszter, Schuller Judit Flóra, Sivák Zsófia, Szalai Dániel, Száraz Kata, Sztrehalet Oxána, Vasali Katalin, Zellei Boglárka Éva
Kurátorok: Tóth Balázs Zoltán, Regős Benedek
Koncepció: Regős Benedek
Installáció és bútorok: Architecture Uncomfortable Workshop
Can photography re-enact the past?
Photography has become a veritable seedbed for (re)staging, re-playing reenacting for the camera. There are works that use further and closer history, mix theatricality and documentality in attractive ways. What does it serve for - can we really look into the past using photography? Is photography still any witness, can it be witness of any past? Where should we stop to believe photography?
documentary photographer, based in Warsaw, Poland. Co-founder of the Sputnik Photos collective. A two-time winner of the Picture of the Year award and other important international and local awards. She published the album “American Dream” (about cultural transformation in the countries of Central and Eastern Europe) and recently “This Is Where the End of Cities Begins” – on undiscovered suburban spaces.
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Hogy kerül egy kísérletező művészeknek szóló program egy csendes kisvárosba, miért érdemes elmenni, és finom-e a snapszuk?
Németh Domonkos Tamás idén lett az FFS tagja. Augusztusban részt vett a szlovén FOTOPUB fesztivál portfolio review-ján. A kísérletező szellemiségű kezdeményezés fő célkitűzése a fotográfia és képzőművészet határterületeinek feltérképezése és a fiatal alkotók bemutatása.
1992, Budapest
Tanulmányok
2017- Pécsi Tudományegyetem (PTE), Szabad bölcsészet BA (esztétika), Pécs
2014-2015 Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), Szlavisztika BA (orosz, esztétika), Budapest
https://ffs.hu/tagok/nemeth-domonkos-tamas
https://instagram.com/nemdomi
https://fotopub.com
https://www.instagram.com/fotopubfestival
Az FFS Szerda előadássorozat támogatója a Nemzeti Kulturális Alap (NKA).
Az Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója és az ICA-D (Institute for Contemporary Art - Dunaújváros) a nyár folyamán féléves, közös művészeti projektbe kezd, workshop és field work formájában, melynek során inspirációs forrásként használva Dunaújváros sajátosságait, kísérletet tesz az utópikus elképzelésekkel átitatott épített város valós, vagy fikcionalizált rétegeinek felfejtésére.
Dunaújváros különlegessége abban áll, hogy ha nem is a semmiből, de egy mezővárosból, Penteléből “húzták fel” az 1950-es években ipari központtá, és nevezték át Sztálinvárossá, majd 1961-ben Dunaújvárossá.
A város a kommunista utópia vagy fikció materializálódásaként született meg a “semmiből”, egy heroikus és diktatórikus akarat műveként, nem pedig szerves fejlődés következtében, ami miatt máig megőrizte tájidegen alien-és fikció-jellegét.
Dunaújváros különlegessége az időben való lebegés, elhelyezhetetlenség, mert, ha úgy tetszik, erősen emlékeztet a múltra, különlegesen tisztán megőrződött szocialista-realista építészete miatt is, de egy meg nem valósult vagy csak elhalasztott jövőt is megidéz. A város egyfajta katalizátor, a kreativitás terepe, hiszen felkínálja magát a vissza-vagy továbbgondolásnak, a re-vagy dekonstrukciónak, az utópiának ésvagy disztópiának is. Dunaújváros a képzelet díszlete, egyszerre hely és nem-hely, amelyet szinte tetszés szerint benépesíthetünk.
A D-terv fontossága abban is áll, hogy szakítani akar a megszokott és jól bejáratott vizuális Budapest-központúsággal. Rámutat arra, hogy a fővárostól pár kilométerre hihetetlenül izgalmas, kiaknázatlan vizuális és gondolati terep található, amelyből kiindulva, akár egy másik Magyarország vagy másik jövő is felépíthető vagy éppen szétbontható.
Dunaújváros építése, a szocialista város és -élet utópiájának megvalósítása a második világháború utáni Magyarország egyik legfontosabb feladata volt. Az új város tervezésekor egy minden ízében ideális élettér kialakítása volt az elsődleges cél, ahol a dolgozó ember szociális és kulturális igényeit kielégítő szolgáltatások karnyújtásnyira vannak, ám nem vonják el a figyelmet a munkáról. A gyár nyereséges működése sok olyan privilégiumot biztosított a városnak, ami a régióban egyedülálló volt (uszoda, sport- és jégcsarnok, filmszínház, könyvtár, művészeti szakkörök, stb.), így a dunaújvárosi élet sok fiatal családnak nyújtott vonzó alternatívát.
Közel hetven év telt el az első városrész és a gyár felépítése óta, így ma már kellő távolságból vizsgálható, hogy mennyire működőképes hosszútávon az az élet, amit a bimbózó szocializmus idején megálmodtak a tervezők. A gyár és a város egysége mindmáig meghatározó, ugyanakkor számos építészeti és strukturális megoldás nem bizonyult elég időt állónak és ma már nem szolgálja megfelelően a lakókat. Az a város, ami a hetvenes-nyolcvanas években az egyik leggazdagabb szociális és kulturális központ volt, ma már átlag életkor tekintetében az egyik legöregebb Magyarországon.
A projekt időtartama kb fél év. Budapesti előadásokkal veszi kezdetét, majd egy két napos dunaújvárosi terepmunka után kezdődik a voltaképpeni alkotói folyamat, amelynek segítői a projekt előadói és a műhelymunka koordinátora, és amelynek betetőzése egy kiállítás a Kortárs Művészeti Intézet - Dunaújváros-ban.
- A programban az FFS tagjai vehetnek részt (kivéve a júniusi előadások)
- A műhelymunka koordinátora: Cséka György esztéta, kritikus. 1999-ben végzett az ELTE-n, 2009-2010 között a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója titkára, 2009-től 2012-ig a Fotopost.hu fotóművészeti lap szerkesztője, 2013-2014 között az Origó Kunsztblog-jának szerzője. Jelenleg az artportal.hu szerzője.
- Ha szeretnél részt venni, kérjük, jelentkezz a következő email-címen legkésőbb június 10. éjfélig az ffsvezetoseg@gmail.com címen. A téma-mezőbe írd be, hogy „D-terv - jelentkezés”.
Júniusban, hétfőnként három alkalmas elméleti alapozással kezdünk. Az előadásokra minden érdeklődőt szeretettel várunk (nem feltétel az FFS tagság)!
K. A. S. Galéria (1114 Budapest, Bartók Béla út 9), 18:00
Budapest Projekt Galéria (Kossuth Lajos u. 16, 1053), 18:00
Budapest Projekt Galéria (Kossuth Lajos u. 16, 1053), 18:00
Közös kirándulás Dunaújvárosba, ahol városi sétákon veszünk részt szakavatott vezetőkkel: Vasmű-látogatás, szoborpark, múzeum, stb. Szállás a Dunaújvárosi Főiskola hoteljében. A szállást és az utazást az FFS állja.
Ez az időszak a munkatervek kidolgozásával és megvalósításával fog telni havonta szervezett konzultációs / prezentációs alkalmakkal. Ekkor lesz lehetőség a készülő projektek megvitatására.
Ősszel újra felvesszük a fonalat, ahol a konzultációk célja már az anyagok véglegesítése, a gyártás és az installálás kérdéseinek megvitatása lesz. Októberben a gyártás és installálás megszervezése történik.
Kiállítás a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D). Tervben van még a kiállítás bemutatása más helyszíneken is.
Fotók: Nagy Annamáriától (kivéve Fortepan)
Az FFS műhelymunkáit az Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatja.
Május 15-én megszületett az idei tagfelvétel eredménye. A négytagú zsűri 37 jelentkező közül választotta ki a stúdió új tagjait. A zsűri tagjai voltak: Caludia Küssel, a Mai Manó Ház főkurátora (a FOAM korábbi kurátora), Ferenczy Bálint, művészettörténész, az FFS vezetőségi tagja, Fodor Dániel János, képzőművész, az FFS vezetőségi tagja, valamint Regős Benedek, fotográfus, képzőművész, az FFS vezetőségi tagja és titkára. Az FFS új tagjai 2018-ban:
Bolla Szilvia
Kiss Gergely
Kiss Imre
Kiss Richárd
Lázár Dóri
Németh Domonkos Tamás
Pólya Zsombor
Sivák Zsófia
Biró Dávid, FFS tag tavaly viszonylag fiatalon került a Trapéz Galéria művészei közé. Beszélgetésünk apropóját első Trapéz-os megjelenése adja, a Klenyászki Csillával közös »A véletlen megragadása« c. (május 4-én záró) kiállításon.Az FFS szerda alkalmából többek között olyan kérdésekere keressük a választ, hogy milyen lehetőségei vannak egy fiatal alkotókat is képviselő, fiatal galériának a fotó alapú munkák piacán itthon és külföldön, illetve, hogy hogyan pozícionálja magát, milyen szempontok alapján választja ki az általa képviselt alkotókat. Szeretettel várunk minden érdeklődőt május 2-án 19 órakor a Mai Manó Ház napfényműtermében. Az előadást online közvetítjük!
1992-ben született. Budapesten él és dolgozik. 2016-ban a Kaposvári Egyetem Fotográfia szakán szerzett BA diplomát, jelenleg MA diplomájára készül a MOME Fotográfia szakán. Munkái az utóbbi időben számos hazai és külföldi kiállításon (Omnivore Gallery, Budapest Projekt Galéria, OFF Festival Bratislava, Krakow Photomonth, UNSEEN) és publikációban (Philosophy Magazine, Fotóművészet, Der Greif, HANT, C41) szerepeltek.
Egyetemi tanulmányait az ELTE esztétika és filmelmélet szakain folytatta. A Trapéz Galéria alapító-tulajdonosa. A galéria nemzetközi kiállítási programjában az avantgárd- és a kortárs művészet kísérletező irányaira fókuszál, az elmúlt években szerepelt többek között a Art Brusselen és a Paris Photon. A Trapéz képviselt művészei közé tartozik többek között Lakner László, Klenyánszki Csilla és Schmied Andi.
Fotó © Biró Dávid, Trapéz Galéria
A Stúdió célja a tehetséges pályakezdő fotográfusok, a fotó médiumát alkalmazó képzőművészek és a fotográfia elméleti, történeti, kritikai kérdéseivel foglalkozó szakemberek (kurátorok, kutatók, szakírók) ismereteinek, felkészültségének fejlesztése, a szakmai közéletbe, pályára történő beilleszkedésük segítése. A Stúdió a tagok alkotómunkájához eszmei, anyagi támogatást nyújt, képviseli őket hazai és nemzetközi fórumokon, valamint más szervezetekkel való együttműködések során. A tagok részt vehetnek stúdiós pályázatokon, kiállítási, kurátori lehetőséghez juthatnak, bekapcsolódhatnak a Stúdióban folyó műhelymunkákba. A Stúdió tagkártyájával ingyenesen vagy kedvezményesen látogatható több múzeum, kiállítóhely, továbbá kedvezménnyel lehet igénybe venni több fotólabor, nyomda szolgáltatását.
Várjuk mindazon 18–35 év közötti alkotók és elméleti szakemberek jelentkezését tagságunkba, akik elhivatottságot éreznek a fotográfia iránt és aktívan részt akarnak venni a Stúdió munkájában. A fotográfia médiumán túlmutató, de azzal rokon intermediális, videó alapú munkákat tartalmazó portfóliókat is szívesen vesszük. Olyan, a fotográfiával rokon diszciplinában tevékenykedő szakemberek illetve hallgatók jelentkezését is várjuk, akik szívesen fejlesztenének kortárs művészeti projekteket. Szakirányú végzettség nem feltétel.
Az alkotók bemutatkozó PDF formátumú portfólióval, motivációs levéllel és az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek. A portfolióhoz csatolni kell az alkotó szakmai önéletrajzát is. A motivációs levél maximális terjedelme 1500 karakter legyen. A portfolió technikai kritériumai: az album/mappa 15-30 képet tartalmazzon, a PDF mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot. Kérjük, hogy az elektronikus portfólió fájlneve tartalmazza a jeletkező nevét is. Célszerű feltüntetni a képek adatait:
- sorozatcím (ha van)
- képcím
- elképzelt kiállítási méret
- készítés éve
- technika
- továbbá az alkotói elképzelés, koncepció leírása
A kurátorok, kutatók, szakírók - szakmai önéletrajzzal, publikációs jegyzékkel, és/vagy- két-három írással (kritika, esszé, tanulmány) - egy max. 1500 karakter hosszúságú motivációs levéllel, és/vagy egy kidolgozott projekttervvel, amelyet a felvétel esetén a közeljövőben meg szeretne valósítani a Stúdióval- illetve az elérhetőségük megadásával jelentkezhetnek.
- Portfóliók elküldése elektronikusan: 2018. május 7. hétfő (éjfél) az ffsvezetoseg@gmail.com címre, 'Tagfelvétel 2018' tárggyal. A PDF portfólió mérete ne haladja meg a 10 Mb-ot!
- Portfóliók áttekintése: A felvételi kétfordulós rendszerű: az első körben, a portfóliók beérkezését követő héten, a bizottság áttekinti és elbírálja a leadott munkákat, és értesíti a továbbjutott pályázókat a május 13-i szóbeli forduló időpontjáról.
- Szóbeli: A második fordulóban, május 13-án a továbbjutott, ígéretesnek ítélt pályázatok alkotóival személyesen is elbeszélgetünk. Erre az alkalomra kérjük, hogy a továbbjutott pályázók hozzák magukkal a nyomtatott portfóliójukat is. A végső döntésről, a felvételi eredményéről a jelentkezőket e-mailben értesítjük 2018. május végéig.
A szóbeli forduló május 13-án, vasárnap lesz a Capa Központban (Budapest, Nagymező utca 8.).
A jelentkezéseket a Stúdió felvételi bizottsága bírálja el, amelynek tagjai:
Claudia Küssel (a Mai Manó Ház főkurátora)
Ferenczy Bálint (FFS vezetőségi tag, művészettörténész)
Fodor Dániel János (FFS vezetőségi tag ,képzőművész)
Regős Benedek (FFS titkár, fotográfus, képzőművész)
-----------------------------------------------------------------------
A zsűri döntése alapján az FFS új tagjai 2018-ban:
Bolla Szilvia
Kiss Gergely
Kiss Imre
Kiss Richárd
Lázár Dóri
Németh Domonkos
Pólya Zsombor
Sivák Zsófia
Az FFS és a Gordius Pince szervezésében.
Főszervezők: Nyíri Julianna, Vékony Dorottya, Villing Dóra
Workshop vezetők: Bartha Máté, Biró Eszter, Vető János
Bartha Máté mozgóképes workshopjának egyik projektje során rövid portrék készültek a táborozókról. A zenét a workshop résztvevői a helyszínen talált tárgyakkal hozták létre.
A mozgóképes workshop másik feladatán, a környező falvakban utcaportrék készültek. A helyszínek: Erdőbénye, Szegilong, Abaújalpár és Bodrogkeresztúr. Alkotók: Bartha Máté, Básthy Ágnes, Bilák Krisztina, Bohus Réka, Eiter Tamás, Péter Fanni, Regős Benedek, Szilágyi Róza Tekla, Tóth Bátor, Zászlós Mariann, Zellei Boglárka
Képek az eseményről (facebook)
Az utolsó szovjet generáció c. dokumentumfilmet (103') eredeti nyelven, oroszul, angol felirattal vetítjük.
Fotó: Részlet a filmből © Ostrov Studio
Kevés fogalom mondhat magának olyan karriert, mint amilyet a montázs a művészet- és irodalomelmélet terepén befutott. Csakhogy a kortárs képelméleti értelmezésekben meglehetősen szignifikáns elmozdulás tapasztalható az avantgárd irányzatok egyik lényegi eljárásmódjának jelölésétől. Georges Didi-Huberman Brecht-könyvéből kiindulva (Quand les images prennent position. il de histoire, 1.) érdemes visszafejteni a fogalomhasználat történetét, mégpedig főként a fotómontázsra összpontosítva, mert itt különösképp pregnánsan követhető nyomon a médiumkritika, az elköteleződés és a manipuláció kölcsönös vonzása és taszítása csakúgy, mint ezen dinamika elméletben elfoglalt helyének változása.
Az előadást közvetítjük az interneten, a FotoKlikk konferenciaszobájában.
Időpont: 2012. szeptember 26. 19.00
Helyszín: ArtBázis Összművészeti Műhely (1085, Budapest, Horánszky u. 25.)
Fotó: Moholy-Nagy László: Militarizmus (részlet), 1924, Magyar Fotográfiai Múzeum
© Estate of László Moholy-Nagy / Artists Rights Society (ARS), New York
------
------
------
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Az FFS, az MFSZ és a Mai Manó Ház szervezésében 2011. Október 14-15-én zajlott a 2011-es Fotóporta portfólió konzultáció a Ház napfényműtermében. Az esemény négy külföldi konzulensét: Dejan Slugát, Zsazsi Chaillet-t, Katarzyna Majakot és Bill Kouwenhovent kérdeztük a review-n szerzett benyomásaikról.
"A Photon Galéria és a hozzá kapcsolódó fesztivál külföldi művészeinek legnagyobb része magyar, így már meglévő magyar tapasztalattal érkeztem Budapestre. A magyarok Európa ezen részén nagyon erősnek tűnnek, úgyhogy eleve magas szintet vártam a résztvevőktől. Meglepő módon még ennél is magasabb volt a színvonal. A ljubljanai reviewhoz képest egyértelműen nagyobb a volumene, erősebb a mezőny – nem csak mert Magyarország nagyobb lélekszámú, hanem mert itt tettenérhető a fotográfia hagyományainak hatása; a magyar szcéna a fotó minden aspektusában igen erős. Sok intim anyaggal találkoztam a Fotóportán, olyan kutatásokkal, amelyek a családon, barátokon, személyes tereken keresztül utazás- vagy naplószerűen tárnak elénk egy-egy történetet. Legalább 3-4 anyag magját képezte a családi gyökerek kutatása. Ez egy jelentős része volt a látottaknak."
"Izgatottan jöttem Magyarországra, vártam, hogy láthassam, mi is zajlik itt valójában. Szerettem volna megismerni az új generációt, mert ma a fiatal vagy kortárs magyar fotósok külföldön nem nagyon jelennek meg. Hiányzik az a rendszer Magyarországról, ami lehetővé tenné, hogy a fiatalok megmutassák magukat külföldön. Most eszméltem rá, hogy nem sok lehetőségük van itthon dolgozni, bemutatkozni, de sokuk még álmodni sem mer. Több olyan emberrel találkoztam itt, aki nagy lelkesedéssel dolgozik, de amikor megkérdeztem őket a szakmai céljaikról, cserbenhagyottnak tűntek, a megélhetés perspektívája nélkül. Sok szép, következetesen összeállított portfóliót láttam, ami megmutatta készítője különböző arcait. Ez azt bizonyítja, hogy a fotósokban van következetesség és valós potenciál, hogy teljes értékű munkákat készítsenek, ami kész akár külföldi bemutatkozásra is. Sok lelkes amatőr is járt nálam. Összességében nagyon örülök a felfedezésnek, hogy az adott válságos helyzetben Magyarország meg tudja őrizni fotográfiai hagyományait, és hogy létezik egy teljesen új generáció, ami folytatja ezt a hagyományt, és megpróbál fotósként bizonyítani."
"Számomra, aki korábbi tapasztalataiból ismeri valamelyest a magyar fotót, a legfontosabb volt, hogy annyi fiatal alkotóval találkozzak, amennyivel csak lehetséges – olyanokkal is, akiknek még nem volt túl sok megjelnése magazinokban vagy galériákban. Szenzációs lehetőség volt számomra látni negyvenvalahányat a hetven jelentkezőből. A konzultációkon át tudtam adni nemzeközi tapasztalataimat a jelentkezőknek, illetve meghallgattam őket, hogy az itt szerzett ismereteket aztán továbbadjam kollégáimnak. Elég egyértelmű, hogy ma a magyar fotográfia nagyon magas színvonalon van. Egy olyan esemény, mint a Fotóporta kiváló alkalom a fejlődésre. Lehetőséget biztosít a jelentkezőknek, hogy gyakorolják önmaguk bemutatását, azt, hogy hogyan kell beszélni egy kaidóval, galeristával, vagy kurátorral. Számomra egyébként a Fotóporta tele volt meglepetéssel, még annak ellenére is, hogy több tucat fiatal itteni fotós munkáját ismertem már egy magazin magyarokkal foglalkozó számának kiadása kapcsán. Nem csak magazinoknak, hanem fesztiváloknak is dolgozom külföldön, és itt olyan jó munkákat láttam, amelyek bármelyik külföldi eseményen megállnák a helyüket. Az, hogy teljesen ismeretlen fotósok munkáit is láthattam, még ennél is jobbá teszi az élményt. Én magam is sokat tanultam a fiatal magyar fotóról itt. Sőt, láttam éppen feltörekvő archívumok anyagait. Kelet-Európában, ahol a dolgok évekre visszamenőleg rejtve maradnak, felemelő érzés felfedezni idős, vagy már halott fotográfusok munkáit. Örülök, hogy itt lehetek."
"Nagyon kíváncsi voltam, amikor arra gondoltam, hogy ide jövök. Épp nemrég mutattuk be Dezső Tamást és Barakonyi Szabolcsot a Poznan Biennálén, és a közönség nagyon szerette Tamás munkáit. Voltam ott egy tárlatvezetésen, és az emberek szerették. Szóval nagyon szerettem volna még többet látni. Nagyon közel vagyunk egymáshoz, és mégsem ismerjük egymás fotográfiáját, ami nagy kár. A benyomásom – és ez tényleg csak egy zsigeri érzés – az, hogy itt az emberek azt gondolják, hogy Lengyelország előrébb tart fotóban, holott az ittenieknek is nagyon sok lehetőségük van. Én nagyon sokféle anyagot láttam, és az az érzésem, hogy az emberek nem mernek álmodni. Sokaknak elmondtam, hogy álmodni sosem késő, és nem kell Magyarországhoz ragaszkodni, hogy kijuss a piacra. Csak szedd a sátorfádat, gondolkozz inkább globálisan, mint lokálisan. Ha úgy érzed, hogy korlátozottak a lehetőségeid, találsz majd sokat odakint. A nálam megfordult jelentkezők szintje nagyon változatos volt: láttam amatőr munkát, ami nem baj, hiszen ők épp ezen a szinten állnak; és voltak nagyon jó munkák is. Boldog vagyok, mert láttam olyan dolgokat, amire mondhatom, hogy személyesen, a magam számára fedeztem fel őket. A Fotóporta különleges volt számomra, hiszen sok reviewn járok, és a legtöbb helyen nemzetközi jelentkezőket látok, itt pedig szinte csak magyarokat, ami nem túl jellemző a portfólió konzultációkra. Nagyon sokat láttam, és meg kell még emésztenem. Ha belegondolok, van néhány név, akire egyből emlékszem, és ami még fontosabb: emlékszem képekre, mert mély benyomást tettek rám. Sokszor elmész valahová, és nem is emlékszel semmire, mert nem érintett meg. Itt több munka is megtette ezt, és ennek örülök. Köszönöm a meghívást."
Kiállítók: Alpern Bernadett, Bakonyi Bence, Bankó József, Fátyol Viola, Floszmann Attila, Halász Dániel, Horváth Árpád, Kaulics Viola, Lázár Alexandra, Mag Krisztina, Molnár Ágnes Éva, Németh Hanna, Páczai Tamás, Rapi Mariann, Réthey-Prikkel Tamás, Sardi Krisztina, Sprenc Balázs, Szentpéteri Szandra, Szesztay Csanád, Szilágyi Fanni, Szűr Renáta, Vágó Csaba, Vágó-Lévai Katalin, Vedres Ágnes
Kurátor: Pettendi Szabó Péter
Fotó © Molnár Ágnes Éva: Pin-up 02
A kiállító alkotók: Bakonyi Bence, Dezső T. Tamás, Erdős Gábor, Hartyányi Norbert, Horváth Árpád, Koleszár Adél, Krajnik István, Péter Ildikó, Rapi Mariann, Simonyi Balázs, Sprenc Balázs, Váradi Viktor, Vedres Ági
A kiállító alkotók: Barcza Gergely, Borsay Márti, Bozsits József, Császár Attila, Egry Tamás, Érmezei Lili Zoé, Fehér Veronika, Kolozsi Bea, lllés Zsófia Szonja, Mohácsi Ildi, Nyíri Barbara, Nyoszoli Ákos, Páhi Fekete Noémi, Stiller Ákos, Szmolka Zoltán, Trembeczki Péter, Váradi Viktor
A kortárs fotóművészeket összefogó alkotóműhely minden évben egy felvételi során új tagokkal bővül. A fiatal fotóművészek csatlakozva az FFS munkájához pályázatokon és kiállításokon vesznek részt, így a most nyíló vernisszázs a 2009-ben felvételt nyert alkotók munkáit mutatja be. A tematikus alkotások, mint azt a kiállítás címe is mutatja, – “Alkonyattól pirkadatig” – az éjszaka rejtelmeibe nyújtanak betekintést. A Holdudvar Galéria, amely 5 perc sétára található a Margit-híd lejárójától, a régi Casino épületében, már második alkalommal ad otthont a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója kiállításának.
A kiállító alkotók: Barcza Gergely, Bartha Máté, Borsay Márta, Bogyó Virág, Dezső T. Tamás, Erdős Gábor, A Fehér Vera, Hermann Gábor, Misetics Mátyás, Mohácsi Ildi, Ala-Fossi Niina, Simonyi Balázs, Telek Balázs, Tóth Balázs Zoltán, Váradi Viktor
Kurátor: Illés Barna
Jokesz Antal: Képhiba. in. Fotóművészet 2009/3 (www.fotomuveszet.net)
Refresh – A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója kiállítássorozatának katalógusa
A kiállító alkotók: Cséka György, Dezső T. Tamás, Erdős Gábor, Kapolka Gábor, Kasza Gábor, Krajnik István, Landthaller Judit, Mátray Péter, Moró Máté, Péter Ildikó, Pók István, Simonyi Balázs, Tóth Balázs Zoltán
Kurátor: Kerekes Gábor
Kovács Bálint: Gépen száll fölébe (revizoronline.com)
Refresh – A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója kiállítássorozatának katalógusa
A kiállító alkotók: Bartha Máté, Cséka György, Dezső T. Tamás, Erdei Kriszta, Erdős Gábor, Hartyányi Norbert, Kasza Gábor, Krajnik István, Liszkay Lilla, Mátray Péter, Misetics Mátyás, Mucsy Szilvi, Nánási László, Niina Ala-Fossi, Péter Ildikó, Szombat Éva
Kurátor: Szalontai Ábel
Refresh – A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója kiállítássorozatának katalógusa
A kiállító alkotók: Balogh Zoltán, Biró Roland, Dezső T. Tamás, Gáldi Vinkó Andrea, Góczán Szilvia, Gunics Dóra, Hermann Gábor, Jokúti András, Koleszár Adél, Krajnik István, Landmaller Judit, Luca Orsolya, Móró Máté, Niina Ala-Fossi, Perness Norbert, Porkoláb Zsófi, Sárközi Péter, Szombat Éva, Tóth Balázs Zoltán, Újvári Roland
A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója új tagjai mutatkoznak be a Boulevard és Brezsnyev Galéria szervezésében a Holdudvar Galériában. Az FFS minden évben felvétel meghirdetésével frissíti tagságát, melyen egy portfolió review keretében a pályázók szakmai és művészi felkészültségükről adnak számot. A Margitszigeten nyíló kiállítás a 2008-ban felvett tagok munkáiból nyújt áttekintő anyagot. A verniszázs résztvevőinek alkotásai, művészeti infúzióként, nemcsak a Stúdió alkotói életét, de a kortárs fotóművészeti tendenciákat is frissítik. A különböző fotográfiai irányokból érkező fiatal művészek fúziója a látvány sokféle megközelítésével, az experimentális fotográfiától az alternatív technikákon át a dokumentarizmusig, a vizuális játék autonóm variációit mutatják be, mint a megannyi mozaik kockából összeálló egységes kép.
A kiállító alkotók: Ala-Fossi Niina, Biró Roland, Bogyó Virág, Cséka György, Dezső T. Tamás, Erdei Kriszta, Erdős Gábor, Hartyányi Norbert, Hermann Gábor, Jókúti András, Kasza Gábor, Koleszár Adél, Liszkay Lilla, Mátray Péter, Móró Máté, Mucsy Szilvia, Perness Norbert, Pók István, Simonyi Balázs, Telek Balázs
Kurátor: Kasza Gábor, Mátray Péter, Mucsy Szilvia, Telek Balázs
Refresh – A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója kiállítássorozatának katalógusa
Az FFS célja pályakezdőfotóművészek, fotográfusok és szakírók szakmai összefogásaés érdekképviselete. Rendszeres tájékoztatással, kapcsolatoképítésével, pályázatok kiírásával, hazai és külföldikiállítások szervezésével segíti tagjai alkotó munkáját.
Az új tagok felvételéről ajelentkező munkáit tartalmazó portfolió, kutatók, szakírókesetében a szakmai önéletrajz alapján a Stúdió jelenlévőtagsága meghívott fotóművészek véleményének segítségéveldönt (szakirányú végzettség nem feltétel). Az FFS a jelentkezőket tagként,vendéghallgatóként, illetve levelező tagként veheti fel.
Várjuk mindazon 18-35 év közöttialkotók, szakírók és kutatók jelentkezését tagságunkba, akikelhivatottságot éreznek a fotóművészet iránt. A 35 év körülijelentkezőknek lehetőségük nyílik 3 év teljes jogú tagságra,a 35 év felettiek pedig vendéghallgatói státuszba kerülhetnek,de nem részesülhetnek anyagi támogatásban.
Az FFS nyitott a fotóművészetet másmédiumokban alkalmazó alkotók felé is, így videó- és képzőművészek is jelentkezhetnek.
Az alkotókat bemutatkozó portfolióval(kizárólag printeket fogadunk el) és önéletrajzzal várjuk a felvételire, a szakírókat és kutatókat pedig szakmai önéletrajzuk előzetes benyújtása után (ffslevelek@gmail.com) szintén a helyszínen várjuk.
Várjuk vendéghallgatói és levelezőtagjainkat is teljes körű tagsági felvételire.
A portfoliók elbírálásánakszempontjai:
- elhívatottság, ambíció
- technikai tudás
- a fotóművészeti munkák irántielkötelezettség
- közösségi munka iránti nyitottság
A felvétel helyszíne: ArtBázis, Budapest VIII. Horánszky u. 25. (www.artbazis.hu)
Időpontja: 2008. február 14.17:00
Felhívjuk a jelentkezők figyelmét az FFS január 30-i programjára, ahol Barta Zsolt Péter tart előadást „Milyen a jó portfolió” címmel. Az előadás után lehetőség nyílik a felvételivel kapcsolatos kérdések megbeszélésére is, mindenkit szeretettel várunk.
A kiállító alkotók: Bartha Máté, Bogyó Virág, Csepeli-Knorr Miklós, Ember Sári, Erdész Ádám, Erdős Gábor, Farkas Alíz, Fejér János, Fekete András, Halász Gabi, Hartyányi Norbert, Izápi Laura, Kapolka Gábor, Kasza Gábor, Kovalovszky Dániel, Lévai Gábor, Mátray Péter, Mosberger Róbert, Mucsy Szilvi, Nánási László, Pók István, Raffay Réka, Simonyi Balázs, Stefler Márton, Taskovics Dorka, Telek Balázs, Vargha Márk, Vollmuth Krisztián
A nagy múltra visszatekintő Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója, ahonnan sok kiváló művész között olyan prominens fotóművészek indultak pályájukon, mint Benkő Imre, Stalter György, Szilágyi Lenke, Tóth György a kortárs fotóművészet élvonalában haladva ismét egy izgalmas tárlatra hívja a látogatót. A Stúdió, összefogva a kortárs fotóművészet fiatal nemzedékét, legfontosabb feladatának a modern fotográfia különböző irányzatainak bemutatását tartja. Az FFS a Boulevard & Brezsnyev Galériában (Budapest, VI. Király u. 46.), a február 5-én nyíló kiállítással, ismét egy különleges válogatást mutat be, melyen 28 alkotó munkái láthatók.
Kiállító művészek: Bartha Máté, Csepeli-Knorr Miklós, Ember Sári, Erdész Ádám, Erdős Gábor, Farkas Alíz, Halász Gabi, Hartyányi Norbert, Kapolka Gábor, Kasza Gábor, Lévai Gábor, Major Lajos, Mátray Péter, Mucsy Szilvi, Nánási László, Pók István, Raffay Réka, Simonyi Balázs, Stefler Márton, Telek Balázs, Varga Gábor Ákos, Vargha Márk Péter
Kurátor: Baki Péter
"A stúdiósok esetenként megkérdőjelezik a fotográfia funkciójára, kifejezési módjaira vonatkozó régebbi ismereteket,… – bocsánat, álljunk meg egy pillanatra, ez a fél mondat olyan ismerős. Igen, bizony, én írtam huszonhárom évvel ezelőtt az akkori stúdiótagok fotókönyvében. Akkor semmi sem változott azóta? De igen, vannak lényegi újdonságok. 1977 és 1984 között, amikor az antológia képei készültek, még nem volt felsőfokú fotográfusképzés Magyarországon. A főként főiskola-pótlék volt. A most kiállító stúdiósok közül az egyik fotóriporter és képszerkesztő szakon közel áll főiskolai tanulmányai befejezéséhez (most Norvégiában jár vendégszemeszterre). Más már mester szinten diplomázott, s aztán Athénban folytatott szakmai tanulmányokat. Mégolyan is akad, aki felsőfokon tanít leendő szakembereket (ő pillanatnyilag éppen Mexikóban gyűjt szakmai tapasztalatokat). Többek között ennyit változott a világ, s benne a hazai fotókultúra az utóbbi jó két évtizedben. Módosult a fotográfus-stúdió szerepe; elsődlegesen önképző- és alkotóműhellyé lépett elő. A most harminc éves intézmény a közelmúltban túljutott egy belső személyi/szervezeti válságon is – remélhetőleg a múlt idő használata ezúttal indokolt –, és fő funkcióját tekintve felzárkózik a többi művészeti ág hasonló szervezeteihez. Végre ezt is megértük – a fotográfia magyarországi intézményrendszere, ha lassan és késve is, de kiteljesedőben van.
A stúdiósok esetenként megkérdőjelezik… – nos, ez a mostaniakra is igaz. Némelyikük nagyon is határozottan, már kialakult, saját vizuális világfelfogás birtokában teszi ezt. Jó látni azt is, hogy a kiállítók legtöbbje perfekt módon kezeli a fényképi megjelenítés eszközeit – és többnyire profikhoz méltóan adja meg képei technikai adatait (ez utóbbi akkor is fontos, ha beszámítjuk, hogy e mögött mentori késztetés van, mert a megszerzett képesség később is megmarad). Hogy akadnak, akik még keresgélik, mihez is kezdjenek az eszköz-ismeretükkel, milyen célokat tűzzenek ki önmaguk kifejezésében? Ez igaz. Talán az is a fotográfia specifikuma, hogy a „szaknyelv” elsajátítása itt megelőzheti a mélyebb meditációt. Többnyire nem könnyű eljutni a „mi dolgom nekem a világban” kérdés feltételéhez, s főként a válaszadáshoz. Ha körülnézünk a fényképezés mindennapjaiban, jól észlelhető e kérdezés és különösen a felelet-nyújtás fájdalmas hiánya. Pedig, ha ezeken sikerül túljutni... Fiatal fotográfusokról lévén szó, velük szemben indokolt türelmesnek lennünk. Ugyanakkor nekik érdemes végiggondolni, hogy a tudatos válasz igen fontos feltétele a karakteres életműnek.
Úgy tűnik, hogy a kiállítók a fényképezés technikáját alaposabban ismerik, mint annak múltját. A nézőben ezért időnként felötlik egy-egy régebben keletkezett kép emléke, aminek oka nagy valószínűséggel nem az utánzási szándék, hanem csak a tájékozatlanság, akár tematikai, akár formanyelvi téren. – Ennyi kritikai elem talán belefér a katalógus előszó műfajába is.
A kiállításon találkozunk indokoltan színekben megfogalmazott munkákkal. Felbukkan a régi-régi fényképezési konvenció „megcsavarásának” képessége. Föllelhető a groteszk iránti érzékenység. A fekete-fehér képek némelyike a tónuskezelés magabiztosságával tűnik ki. Látunk jó sorozatépítési készséget. S meg-megesik a csábítás: ez az én szuverén fotográfiai világom, néző, lépj be, add át magadat a hatásnak. És mi örömmel engedünk e hívásnak."
Albertini Béla
Megnyitó: 2007. november 8. 18:53
Megnyitja: Stalter György
Cím: Kolta Galéria, 1053 Budapest, Ferenciek tere 7-8. III. lépcsőház, II. emelet
A kiállítás anyagából katalógus is készült "18:53" címmel.
Szerkesztette: Major Lajos
Előszó: Albertíni Béla
Támogatók: NKA, Magyar Fotográfiai Múzeum, Demax Művek Kft.
Meghívó
Rendezte: Pilaszanovich Irén